Röportaj: Vettel Verstappen’i Aramış

0

Mercedes pilotları arasındaki şampiyonluk mücadelesi, bu hafta sonu Brezilya’daki tek ilgi odağı değil. Hatta Vettel ve Verstappen arasında Meksika’da yaşanan olay, çok daha fazla ilgi çekti. Vettel’e göre, artık iki taraf da bu olayı geride bıraktı. Artık Vettel, sezon kapanmadan bir zafer elde etmek için son iki yarışa odaklanmış durumda.

Soru: Sebastian, Meksika’nın üzerinden iki hafta geçti fakat olaylar padokta hâlâ ateşli bir şekilde tartışılıyor. Yaşanan her şeyi sindirdin mi? Ve olaylara bakışın değişti mi?

1478799159237
“Herhangi bir sürtüşmenin üstesinden gelebildik. Yani aramızda bir mesele yok.”

Sebastian Vettel: Burada, Brezilya’da bu yarış hafta sonuna hazırlanıyoruz dolayısıyla sindirildi. Ama evet, 3. sırayı kaybettiğimiz gib, ceza da çok acı vericiydi.

S: Max Verstappen’le olan ilişkinizde bir değişiklik var mı?

SV: Sonrasında da konuşmaya devam ettik. Şu açık ki böyle bir durumda bir olayın iki farklı tarafı oluyor ama herhangi bir sürtüşmenin üstesinden gelebildik. Yani aramızda bir mesele yok.

S: Onu aradın mı?

SV: Evet.

S: Peki ya telsiz meselesi? Max, Meksika yarışından önce olgunlaştığını ve telsiz konuşmalarını basit “evet, hayır, tamam” seviyesine indireceğini söylemişti. Peki ya sen?

SV: Dersimi aldığımı söyleyebilirim. Yarış anında duygusal taşkınlıkların yayınlanıp yayınlanmaması eninde sonunda tartışılması gereken bir konu. Öyle zannediyorum ki gelecekte çok daha az konuşma olacak!

S: Max’ın sürüş tarzını nasıl tarif edersin?

SV: Yaşına göre muhteşem bir iş çıkardığını asla unutmamamız gerekir. Ve daha öğrenecek çok şeyi olması da normal bir şey, mesela bu bir levye dövüşü değil yarış.

S: Sürüş tarzları ve cezalar hakkındaki tüm tartışmalardan sonra kendinin de sürüş tarzını değiştirmen gerektiğini söyleyebilir miydin?

SV: Hayır, sanmıyorum. Ceza acıydı ve tabii ki mutlu değilim çünkü hak etmediğimi düşünüyorum. Her zaman gibi pozisyonumu koruyordum, öyle de yaptım, yani benzer geçmiş durumlarla kıyasladığımızda hiçbir şey yoktu. Sonuç olarak ben de bir anda podyuma çağırıldım ve saatler sonra beşinciliğe düşürüldüm. Mutlu bir an değildi. Ama şimdi  yeni bir yarıştayız ve buna odaklanacağız.

S: Charlie Whiting’den özür dilemek senin için ne kadar önemliydi?

SV: Eh,  bence herkes tam o anda aklımdan neler geçiyordu az çok tahmin edebilir. Max pozisyonunu korumuştu, yani Charlie’yi kast etsem bile daha çok bozulduğum konu buydu. Doğal olan şey de özür dilemek ve ben de Charlie özrümü kabul ettiği için mutluyum.

S: İzleyicilerin sporculara gelen talimatları duyabildiği çok az spor dalı var. F1’de taraftarlar kahramanlarının sesini duyabiliyorlar. Fakat konuşma tartışmalıysa, işler karışıyor. Sence Formula 1 bu konuyu yeniden düşünmeli mi?

“Son iki yarışta gerçek savaşçılar olduğumuzu göstermek istiyoruz”

SV: Pilotların elinden geleni yapmasına taraftarların tanıklık etmesi nasıl bir şey hayal edebiliyorum. Fakat her şey canlı yayına giderse ipin ucunu da kaçırırsınız. Sanıyorum futbolcular arasındaki her konuşmayı yayınlamak pek iyi olmazdı. Ama F1’de işler farklı. Tabii ki böyle şeylerden dersinizi alıyorsunuz.

S: Interlagos pek çok bakımdan özel bir pist. Burada anıları olan biri olarak, burayı nasıl tarif edebilirsin bize?

SV: Burası inişleri ve çıkışlarıya muhteşem bir pist. Drama yaşamaya çok müsait. Ne söylediğimi biliyorum! (Gülüyor) Burada tekrar yarışmak için sabırsızlanıyorum.

S: Sao Paolo’da şampiyon olma ihtimali olan Rosberg’le Hamilton arasında yine ateşli bir savaş olacak. Arka arkaya üçüncü yıl da böyle bir mücadelenin içinde olmamak nasıl hissettiriyor? Ve sence bu gelecek sene değişecek mi?

SV: 2017’de şampiyonluk yarışında söz söyleyeceğimizi düşünüyoruz. Ne yazık ki, o sene bu sene değil. Fakat geride kalan iki yarış için dünyaya ve özellikle taraftarlarımıza gerçek savaşçılar olduğumuzu ve elimizden geleni yaptığımızı göstermek istiyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz