Röportaj: Rosberg Yağmurdan Korkmuyor

0

Pazar günü Interlagos’ta kazanırsa Nico Rosberg dünya şampiyonluğunu garantilemiş olacak. Brezilya’da hava durumu da hep belirsiz olmuştur, ama yağmur yağsa da güneşli olsa da Nico herhangi bir yarışmış gibi davranacak.

Soru: Nico, kariyerinde ilk defa bir yarışa kendi sonucuna göre dünya şampiyonu olabilecek konumda geliyorsun. Bu neyi değiştirir? Ya da senin için herhangi bir yarıştan farkı yok mu?

Nico Rosberg: Bana göre herhangi bir yarış gibi. Ya da kesin olmak gerekirse, “kazanabilirim” diye düşündüğüm herhangi bir yer gibi. Fakat diğer taraftan burada olmak  ve şampiyonluk için savaşabileceğimi bilmek inanılmaz. Bu gerçekten harika!

1478811954960
“Biraz endişeliyim, fakat yarışımı mahvetmesine izin vermem.”

S: Pazar günü kutlamalalarının planlamasında ne aşamaya geldin? 

NR: Bu konu üzerine hiç düşünmedim. Şampiyonluğu düşünmezken nasıl kutlamayı düşünebilirim? Çok alakasız olurdu.

S: Geriye sadece iki yarış kaldı, öyleyse 2016’nın geride kalan yarışlarına şöyle bir bakmak fena olmayacaktır. Sence senin en ışıltılı yarışın hangisiydi?

NR: Hemen aklıma gelen şey Singapur yarışı oluyor. Tüm haftasonu inanılmazdı. Sıralama, yarış ve strateji değiştiren Red Bull’un önünde bitmiş lastiklerimle uzun süre direnmek…

S: Brezilya’da kuru veya yağışlı bir yarış görebiliriz, hangi tahmine baktığına bağlı. Hangisini tercih ederdin? 

NR: İkisini de umursamazdım, bir fark yaratmayacak çünkü. Geçmişte bu pistte yağmurda bile rahat hissetmiştim –sanırım burada 2013’te yağmurlu bir yarışımız olmuştu.

S: Endişeli misin? İşler senin için yolunda gitmez diye?

NR: Biraz endişeliyim, fakat yarışımı mahvetmesine izin vermem.

S: 2014 yılında durum şimdikine benzerdi. Atmosfer şimdi iki yıl öncesine göre nasıl?  

NR: Çok daha sakin. Benim tarafımda da öyle. Daha önce bunu yaşamıştım, yani nasıl gittiğini biliyorum ve bu konsantre kalmamı kolaylaştırıyor.

S: Böyle bir hafta sonunda senin kişisel rutinlerin ne kadar önemli? Hazırlığın, zamanlaman, konuştuğun kişiler… Tüm bu rahatlatıcı şeyler bir farklılık yaratabilir.

NR: Böyle hafta sonlarında kendi rahat bölgenizde kalmanız önemli –orada her şey sizin zevklerinize göre oluşturulmuştur, böylece kendimde olmak için zamanım olacak. Bu önemli bir açı, dışarıdan gelen etkilerle olumsuz düşünmenizi engelliyor. Önemli olan sizin konsantrasyonunuzu bozacak şeyleri savuşturabiliyor olmanız. Bunu zamanında öğrenmemişseniz F1’de de yapamazsınız.

S: İstatistikler sana bir şey ifade ediyor mu? Mesela Lewis’in Brezilya yarışını hiç kazanmamış olması?

NR: Gerçekten de bir fark yaratmıyor. Bunlar hep geçmişe ait şeyler. Fakat yarış gelecekte. Burada iyi şeyler hissediyorum ve pisti de seviyorum –bu da istatistiklerden daha önemli. Fakat belki ben iyi hissederken onun bazı kaygıları vardır.

S: Pazar günü yarışırken aracın çıkardığı her sesi daha mı dikkatli dinleyeceksin?

NR: Hayır, çünkü değiştirme şansım olmayacağından yardımı olmayacaktır. Takıma çok güveniyorum bu da bana özgüven veriyor.

S: Son birkaç yarışta Mercedes Red Bull’un baskısı altında oldu. Pazar günü Mercedes’in ilk çizgide olacağı garanti mi?

NR: Nereden bilebilirim ki? Kristal kürem varmış gibi mi duruyorum? Bildiğim tek şey şahane bir aracımız ve güçlü bir takımımız olduğu –bundan fazlasını bilmeye ihtiyacım da yok. Ve bu özgüven bu sezonun da ötesine gidiyor: İnanıyorum ki 2017’de de güçlü olacağız.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz