Kazananlar ve Kaybedenler: Meksika

0

Formula 1 2016 Meksika Grand Prix’I insanların şanslarının değiştiği bir öğle vaktine sahne oldu. Sadece damalı bayraktan önce değil, sonrasında da. Sadece bir değil. İki tane de değil, tam üç tane pilot bir yarışta podyumun bir basamağını doldurdu. Şüphe yok ki bu pisti bazıları diğerlerinden daha mutlu terk etti.

KAZANANLAR

Lewis Hamilton

Mexico City’de zafer Lewis Hamilton’ın Nico Rosberg’den altın kadar kıymetli yedi puan çalmasını sağladı. Aynı zamanda Alain Prost’un 51 zaferlik kariyer rekorunu da yakalamış oldu. Tabii ki bütün bunlar başka bir yarışta da elde edilebilirdi. Ama Hamilton burada yapması gerekeni yapan bir adam imajı da çizdi.

Startta yerini kaybetmedi. Hatta sağlamlaştırdı. Sonra da Rosberg’in kapatamayacağı bir fark açıp rölantide gitti.

Yarışın ilk virajında gerekli frenlemeyi sağlayamayan Hamilton, ikinci virajı açık ara kesmiş ve doğrudan üçüncü viraja girmişti. Red Bull pilotları bu durumun cezasız kalmamasını düşünüyorlardı. Benzeri bir durum Vettel’e iki sıra kaybettirmişti bile. Fakat benzeri bir ceza Hamilton’a sıra kaybettirmeyecekti.

İşte bu hafta rakiplerinden o kadar uzaktı Hamilton.

 

Hamilton zaferini kutluyor. Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images
Hamilton zaferini kutluyor. Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images

Nico Rosberg

Nico Rosberg geçen sene açık ara üstün olduğu pistte sıralama turlarına ancak son hakkında tutunabilmişti. Hamilton’ın da ondan hafta boyunca çok daha hızlı olduğunu itiraf etti.

Fakat Red Bull’ların strateji değişikliğinin getireceği baskılardan kurtulmayı başardı. Önce startta, sonra da 49. turda Verstappen’e cevap verdi ve yerini korudu. Sonra makul bir tempoda bitiş çizgisine kadar aracını dertten tasadan uzak getirdi ve şampiyonadaki liderliğini riske etmedi.

Görev tamam.

Nico Rosberg (ALM) ikinci olarak hasarı minimuma indirdi. © Sutton Images
Nico Rosberg (ALM) ikinci olarak hasarı minimuma indirdi. © Sutton Images

Mercedes

Üst üste üçüncü markalar şampiyonluklarını çoktan ilan etmişlerdi. Burada da sezonun altıncı dublesini elde ettiler. Fakat öyle bir istatistik var ki… Bu sezonki 17. zaferlerini elde ettiler. Yeni bir rekor daha kırdılar. Pastaya bir çilek daha koyuverdiler.

Mercedes dubleyi kutluyor. © Sutton Images
Mercedes dubleyi kutluyor. © Sutton Images


Daniel Ricciardo

Üçüncü bitirmek birçok kişiye göre bir zafer sayılmaz. Gerçek şu ki Ricciardo 17. sıradan buraya savaşarak geldi. Herkes tek pit yaparken iki pit yaptı, daha taze ve hızlı lastikleri taktı. Bu bile Daniel Ricciardo’nun ne kadar savaşçı olduğunu anlatmak için yeterli.

70. turda Vettel’le olan mücadelesi başarısızlıkla sonuçlandığında beşincilikle yetinecek gibi duruyordu. Fakat önce Verstappen’in sonra Vettel’in veza alması Ricciardo’yu bir anda podyumun son basamağına itti.

Daniel Ricciardo (AVS), Meksika Grand Prix, Sıralama Turları, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Cumartesi 29 Ekim 2016. © Sutton Images
Daniel Ricciardo (AVS), Meksika Grand Prix, Sıralama Turları, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Cumartesi 29 Ekim 2016. © Sutton Images

Meksika

Geçtiğimiz sene, 23 senelik bir aranın ardından Hermanos Rodriguez pistinde 338.850 seyirci vardı.

Bu sene 91.243 tane cuma günü, 113.968 tane cumartesi günü, 135.026 tane da yarış günü vardı. Kaç yaptı? 339.967.

Meksika Grand Prix’i: yine kazandı.

Fanlar yarışa büyük bir ilgi gösterdiler. Meksika Grand Prix, Yarış, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images
Fanlar yarışa büyük bir ilgi gösterdiler. Meksika Grand Prix, Yarış, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images

KAYBEDENLER

Sebastian Vettel 

Şu anda herkes aynı soruyu soruyor: Sebastian Vettel’e neler oluyor?

İlk olarak kötü start aldı ve Felipe Massa’nın arkasında takılı kaldı. Sonra ilerlemeye başladı ve liderliği etkileyici bir 15 tur boyunca elinde tutu. Mercedes ve Red Bull’lardan çok çok daha sonra lastik değiştirdi, ama etkileyici olan Mercedes’lerle aynı lastikleri kullanıyor olmasıydı.

Tamam, sonra altıncılığa düştü, sonra bir anda kendini Verstappen’ı üçüncülük için sıkıştırırken buldu. Ne olduysa da bundan sonra oldu.

Bütün yarış boyunca trafik ve mavi bayraklar hakkında şikayet edip durmuştu –aslında bu sezon bunu çok yaptı- tam da bu esnada bunu yeniden yapmaya başladı. Fakat 68. turda Verstappen’e atak yaptığında Verstappen virajı geniş alarak pist dışına çıktı ve avantaj sağlayarak önde döndü. Verstappen, yerini vermeyince de Vettel iyice ateş topuna döndü.

Önce telsizden Verstappen’ı takımına şikayet etti. Sonra FIA yarış direktörü Charlie Whiting’e kaba sözler kullandı, Whiting Verstappen’in yerini vermesine gerek olmadığına olayın yarıştan sonra inceleneceğini söylemişti.

Sonra bir de 70. turda Daniel Ricciardo vakası yaşandı. Dördüncü virajda Vettel’e hamle yapan pilot, Vettel tarafından frenleme esnasında sıkıştırıldı ve şaşırtıcı olmayan bir biçimde temas ettiler.

Verstappen, podyumdan bir cezayla indirildiğinde gülen taraf Vettel olmuştu. Ama sonra Ricciardo’yu frenleme esnasında ani yön değişikliği yapıp sıkıştırdığı için 10 saniye cezası alan da o oldu.

“Toplamda kaç defa kötü söz kullandı bilmiyorum,” diyerek onu işaret etti Verstappen: “Bence okula veya dil öğrenmek için başka bir yere geri dönmeli. Onunla konuşacağım, çünkü bu durumla baş etme tarzı gerçekten gülünç. Her zaman çok öfkeli, tüm hafta boyunca telsizden bağırıyor. Sonuç olarak şu an sadece sinirli bir adam işte.”

Sebastian Vettel (ALM), Meksika Grand Prix, Race, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images
Sebastian Vettel (ALM), Meksika Grand Prix, Race, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images

Max Verstappen

Verstappen’in kendisi de yarışın kaybedenlerinden biriydi.

Süper yumuşak lastiklerle beklediği hız farkını elde edemedi, hatta Force India pilotu Nico Hulkenberg’in de gerisine düştü. Nico Rosberg’e yarışın başında bir defa, ortalarında bir defa atak yaptı fakat onlar da umutsuz ataklardı ve başarısızlıkla sonuçlandı.

Sonra Sebastian Vettel ve takım arkadaşı Daniel Ricciardo tarafından yakalandı. Vettel 68. turda ona atak yaptığında Verstappen yine virajı geniş aldı ve yerini geri vermeyi reddetti. Bitiş çizgisine üçüncü sırada geldi fakat beş saniyelik cezası kesildiğinden podyum odasından güvenlikler eşliğinde indirildi.

Beşinciliğe düşmüştü. Ama Vettel de ceza aldığında en azından dördüncü olmuş oldu. Yine de Hollandalı çocuk pek de mutlu bir çocuk değildi.

Max Verstappen (HOL), Meksika Grand Prix, Yarış, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images
Max Verstappen (HOL), Meksika Grand Prix, Yarış, Circuit Hermanos Rodriguez, Mexico City, Mexico, Pazar 30 Ekim 2016. © Sutton Images

Sergio Perez

Sergio Perez delicesine ülkesinde taraflarını mutlu etmek istiyordu, fakat bunun yerine yarış boyunca Felipe Massa’nın arka kanadını izledi. Yarışa başladığı yumuşak lastiklerle 20 tur attı, sonra bitişe kadar orta hamurlarla gitti, fakat neticede onunculuktan öte gidemedi.

“Bugün puan kazanmış olsam da, benim için Williams araçlarının arkasında sıkışmış olduğum ve geçemediğim öfkeli bir yarıştı” dedi. “Yapabileceğim her şeyi denedim, fakat düzlükte hızlı olduklarından kolay olmadı. Felipe’ye karşı fırsat yakaladığım birkaç pozisyon oldu fakat sonuçta gerçekleşmedi işte.”

“Bugün onunculuktan sonra bile taraftarlar benim için bağırıyorlardı. Her zaman çok sadıklar ve benim arkamdalar. Bütün hafta boyunca bana çok büyük bir pozitif enerji verdiler. Onlara daha iyi bir sonuç vermek isterdim ama bu yine de sezonun en eğlenceli yarışıydı.”

perez

Haas

Esteban Gutierrez de vatandaşlarını mutlu etmek isteyenlerden biriydi. Fakat bu yarışı takım arkadaşı Romain Grosjean’la birlikte çabucak unutacaklarına şüphemiz yok.

Fransız pilot aracının tabanını değiştirdiği için yarışa pitlerden başladı. Fakat bu değişiklik ters tepti ve Fransız pilot tüm yarışı “arka bölümde downforce olmadan” götürmek zorunda kaldı.

Gutierrez bir ilk viraj kaosundan sağ çıktı fakat ön kanadını kaybetti. Çift pitli strateji de işe yaramayınca takım arkadaşıyla birlikte 19. ve 20. Sıraları paylaştılar.

gut

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz