Röportaj: Lewis Start’ı Önemsiyor

0

Startlar, Lewis Hamilton’ın 2016’daki en güçlü yönü değildi. Fakat start çizgisiyle ilk viraj arasındaki neredeyse 900 metrelik mesafeyle ve geçişin neredeyse imkansız olmasıyla, şampiyon pilot, pol pozisyonunu zafere dönüştürmek için bu hastalığını atlatması gerektiğini biliyor.

1477784222599

 

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]Geçen hafta tüm süreçle ilgili daha özgüvenli hissettim. Keşke yılın başında böyle olsaydım![/quotes]

S: Lewis, seans boyunca değişen pist sıcaklıkları zamanlara etki etti mi? Yardım etti mi?

Lewis Hamilton: evet, pist kesinlikle sabahtan beri değişti, en iyi kısımsa öğleden sonraki sıcak koşullardı. Denge kesinlikle değişti. Yani siz de üçüncü antrenmanlardaki turunuzu sıralamalara uyarlamak zorunda kaldınız. Ve söylemeliyimi sıralamalardaki en sıcak nokta o kadar da iyi değildi, itiraf etmek lazım. Ama benim için işe yaradı! (Gülüyor)

 S: Üç sektörü birleştirmekte zorlandığın görüldü. Neden?

LH: Basitçe lastiklerden dolayı. Her bölümde onları verimli kullanmak zor. Bu lastiklerin belirli bir çalışma aralığı var ve araçta çok dikey kuvvet de olmadığı için, maksimum downforce’umuz olsa da, yüksek rakımda olduğumuz için lastkleri ideal ısıda tutmak zor. Bu yüzden denge bir tur içinde bile değişiyor.

Nico Hulkenberg Röportajı

S: Austin’de geçen hafta yaptığın starttan dolayı özgüven kazandın mı?

LH: Evet. Geçen hafta tüm süreçle ilgili daha özgüvenli hissettim. Keşke yılın başında böyle olsaydım! En azından şimdi doğru yapıyoruz. Ama hayal görmüyorum, yarın ilk viraja kadar epey uzun bir yol olacak. Dolayısıyla super bir start almak çok daha önemli olacak.

S: Bu süreci zorlamak için bir şeyleri değiştirdin mi?

LH: Bu bir sürekli çalışma süreci. Geliştirdik ve sezon sonuna kadar üstünde çalıştığımız şeyler var.

S: Bu senin bu sezonki onuncu pol pozisyonun. Rakamla ilgili mutlu musun?

LH: Evet. Sıralamalar fena gitmiyor! (Gülüyor) On aslında epey iyi bir rakam! Aynı zamanda her sene güçlü ve zayıf yanlarınızın bu kadar değişmesi biraz garip. Bu sporu bu kadar güzel yapan da bu: sürekli bir şeyler üzerinde çalışmanız lazım.

1477784086092

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]Evet, geçiş yapmak burada çok zor ve bu yüzden pozisyon burada her şey. Arkada olmak ve geçiş yapmaya çalışmak 0.6 saniye hızlı olmak gerektirebilir, bu benim tahminim. Ve bunu başarmak gerçekten zor.[/quotes]

S: Nico’yu zor bir günün ardından ikinci sıraya geri dönmüş olarak gördüğünde şaşırdın mı?

LH: Dürüst olmak gerekirse gerçekten Nico’ya odaklanmamıştım. Kendi tempoma konsantre olmuştum. Ve dürüst olmak gerekirse bence insanlar onun sabah o kadar geride olmasına şaşırmıştı. Benimle aynı ayarlara sahip, yani bir yerde benimle yukarıda beraber olacağını biliyordum. Çünkü bu tur zamanları bu aracın yapabildiği şeylerden!

S: Demin bahsettiğin gibi ilk viraja kadar uzun bir yol var. İkinci sıradan kalkan araç hava boşluğunda  olduğu için bir avantajı var mı? 

LH: Hayır, çünkü burada hava boşluğu minimum seviyede. Geçen sene ben onun tam arkasındayım ve neredeyse hiç fark yaratmadı! Hava boşluğu burada diğer pistlere göre çok daha az fark ediyor. Fakat evet, yine de olacak ve ben bunu durdurmalıyım!

S: Red Bull burada tekrar çok güçlü ve farklı bir stratejiye sahipler…

LH: Benim görüşüm ilk viraja doğru ilk metrelerde avantajlı olacakları. Yani onları arkada tutmanın icabına bakmalıyız.

S: Geçiş yapmak burada epey zor görünüyor. Öyleyse ilk virajı önde dönen avantajlı olmalı. Katılıyor musun?

LH: Evet, geçiş yapmak burada çok zor ve bu yüzden pozisyon burada her şey. Arkada olmak ve geçiş yapmaya çalışmak 0.6 saniye hızlı olmak gerektirebilir, bu benim tahminim. Ve bunu başarmak gerçekten zor. Ve bana inan, bunun denenmemesi için her şeyi yapacağım!

S: Nico’nun pozisyonu senin ve senin şampiyonluk mücadelen için hayati mi?

LH: Hayır. Ben yarışa odaklanıyorum o kadar. Ben lider olduğum sürece benim için önem olan sadece bu.

S: Burada lastiklerde çok basınç olduğunu biliyoruz. Onları doğru idare edebilmek, bir teknik meselesi mi yoksa sadece hissiyat işi mi?

LH: Eh, ikisi de. Tabii ki frenden gelen ve lastiklere jantlara giren bir sıcaklık var bu yüzden bu durum hakkında dikkatli olmalısınız. Önceden olduğu kadar basit değil.

S: Nico ve sen aynı ayarla yarışıyorsunuz. Bu bir tesadüf mü?

LH: Biz genelde haftaya aynı başlarız ve bazı şeyleri değiştiririz –bazen biraz farklı olur. Sonra en iyi ihtimal görünen ayara geçeriz. Bazen Nico araçta daha rahat hisseder ve biz o yola gireriz veya tam tersi olur. Bence ikimiz de yarın için çok iyi bir ayar yakaladık ve taraftarlar için şahane bir yarış olacak!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz