Nico Hulkenberg ile Soru Cevap: İhtiyacım Olan Renault’da Yeni Bir Mücadele

0

O, başarılı bir şekilde 100’ün üzerinde yarışa çıkmış, bir pole pozisyonu, iki en hızlı tur ve aynı zamanda Le Mans galibi bir pilot. Nico Hulkenberg, Force İndia ile toplamda geçirdiği 5 sezona rağmen, elde ettiği başarıların büyük bölümünü kariyerinin ilk yıllarında elde etti. Peki, 2017’de Renault’ya katılmaya karar vererek son zarını mı attı? Peki bu kumarın karşılığını alabilecek mi? Hulkenberg’in neler düşündüğü, Meksika hafta sonunun başında onunla yaptığımız özel söyleşide gizli…

S: Nico, Force İndia ile 2017 için bir anlaşman bulunurken, Renault’ya geçişin sürpriz oldu. Bu değişikliğin perde arkasındaki nedenler hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

Nico Hulkenberg: Bu oldukça basit: önümüzdeki birkaç yıl için ileriye bakınca, bu anlaşma kariyerim için çok sayıda perspektifi barındırıyor. F1’de her zaman üretici bir takım için yarışmak -ve çalışmak- istedim, bugüne kadar bunu başaramamıştım. Yani Renault’ya katılmanın çok iyi bir fırsat olduğuna ve onların uzun dönemde bana rekabetçi bir araç verebileceklerine inanıyorum.

S: Renault takım patronu Fred Vasseur, seninle ilk kez İtalya GP’si sıralarında konuşmaya başladıklarını söyledi. Renault ile bir sözleşme imzalamadan ne kadar önce, yapılacak doğru şeyin bu olduğunu farkettin?

Nico Hulkenberg: Dürüst olmak gerekirse fazla uzun değildi. Ancak burdan kararın kolay verildiği anlaşılmasın. Gerçekten bunun hakkında sıkı bir şekilde düşündüm. Elbette ki avantaj ve dezavantajları vardı. Ve sonunda kararımı verdim.

S: Peki, bize avantaj ve dezavantajları söyleyebilir misin?

NH: Kendi adıma, muhakeme yapmam gerekiyordu ve detaylara girmek istemiyorum. Ancak sonuç olarak Renault’yla sözleşme imzaladım.

nico

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]Onların uzun dönemde bana rekabetçi bir araç verebileceklerine inanıyorum.

Nico Hulkenberg Renault’da[/quotes]

S: Fred, GP2 günlerinden beri seninle yarışmak istediğini söyledi. Senin için Renault pastasının üstündeki çilek Fred miydi?

NH: Renault’un takım patronunun o olması gerçekten çok hoş, Fred’le aramızda iyi bir geçmiş olduğu da bir sır değil, iki şampiyonluk kazandı. Takımın önemli bir parçası olduğu için onunla Formula 1’de çalışmak da kesinlikle heyecanlandığım bir şey. Ama bu sadece onunla alakalı bir şey değil. O burada olmasaydı ben yine 2017 için burada olurdum. Yani evet, pastanın üstündeki çilek.

S: Şu anda takımlar klasmanında dördüncü olan takımdan dokuzuncu olan takıma transfer olmak çok sert bir karar.

NH: Evet, ama gelecek yıl ne olacak? Gelecek yıl böyle mi olacak?

S: Yani işlerin değişeceğini düşünüyorsun?

NH: Hayır hayır. Ben Force India’nın 2017’de rekabetçi olacağına inanıyorum. Fakat benim için perspektif anahtar meseleydi, yani uzun dönem gelecek. Evet, Renault zor bir 2016 sezonu geçirdi, fakat takımı henüz geçen yıl satın aldıklarını ve bir çok iyi insanı kaybettiklerini unutmayalım. Ve gerçekte de bu yılın aracıyla ilgili birçok gelişme kaydettiler. Yani tabii ki beklentim işlerin daha iyi olacağı yönünde. Ama bu zaman alacaktır, bu konuda hayal görmüyorum. Gelecek sene podyumlar kazanmak için buraya geldiğimi düşünmek yanlış olurdu. Uzun bir yolculuk olacak, çok iş var, ama benim için bu yeni bir mücadele ve bunu seviyorum ve bunu istiyordum. Umarım bu sezonu Force India olarak dördüncü sırada tamamlayabiliriz. Bu büyük bir iş olurdu. Fakat sonrası artık yeni bir mücadele zamanı.

1477646959958-2[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]Fakat Vijay ve Force India yönetimiyle özel bir ilişkimiz var.[/quotes]

S: Force India patronu Vijay Mallya’ya takım değiştirdiğini nasıl açıkladın? Üzücü bir an mıydı?

NH: Tabii ki, patronunuzla konuşup ona ayrılmak istediğinizi söylemek zor. Kolay bir an değildi. Fakat Vijay ve Force India yönetimiyle özel bir ilişkimiz var, tipik pilot ve takım ilişkisinde değiliz- böylece güzel arkadaşça bir zeminde çalışabildik. Bu yüzden onlara teşekkür etmeliyim. Vijay’a şükran doluyum.

S: Yani üzücü fakat iki taraf için de iyi bitti?

NH: Evet.

S: Gelecek yıl Renault’da takım arkadaşının kim olacağını biliyor musun?

NH: Bu kesinlikle benim kararım değil. Bildiğim kadarıyla da bir karar verilmedi.

S: Renault’nun planı 2019 ve sonrası için rekabetçi olmak. Bu da tam senin onlarla sözleşmenin biteceği zaman. Bu seni geliştirme pilotu mu yapıyor?

NH: Ben 2019’dan önce rekabetçi oalcağımızı umuyorum. Belki kendilerine koydukları hedefler biraz muhafazakardır. Gelecek sezon, ortamı biraz karıştıracak. Umalım ki Renault’a ileriye doğru daha çok yardım edebileyim. Ama hele bir başlayalım, sonuçlardan sonra konuşuruz.

S: Austin senin için biraz kayıp bir hafta sonuydu, ilk virajda temas yaşadın. Olay nasıl oldu?

NH: Eh, bu sporun cilvesi de bu. O ana kadar hafta sonum mükemmeldi. Sonra tüm hafta sonum mahvoldu. Tek bir an… Şahane bir sıralama seansıydı, sonra yarışta ufak bir an senin kazanan mı kaybeden mi olacağına karar veriyor. Spor bazen insana çok kötü davranıyor. İlk turda, ilk virajda yarış dışı kalmak, bu en kötüsü! Sadece acıtıyor. Başka yanlış bir şey yapmadı. Ne yazık ki Sebastian’ın (Vettel) beni sağ ön tekerden vurduğunu ve direksiyon kolumu kırdığını söylediler. Er ya da geç belki de sıra kaybederek devam edecektim, ama devam edecektim. Öfke veriyor fakat yapabileceğiniz bir şey yok.

S: Peki bu hafta için planların ne? En azından ilk turu bitirmek mi?

NH: Elbette! Bizim ve arkamızdaki Meksikalı desteği için önemli bir hafta. Geçtiğimiz yıl rakımdan ve lastiklerdeki basınçtan dolayı biraz şaşırtıcıydı. Fakat bu sene hazırlıklıyız. Geçen seneden öğrendik.

S: Yani Force India’nın bu haftayı dördüncü kapatabileceğine inanıyorsun?

NH: Temiz bir evet. Evet. Yapabiliriz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz