Max Verstappen Ropörtajı: Telsizi Kapatacağım

0

Verstappen’le Meksika yarışı öncesinde biraz sohbet ettik ve Austin’deki pit olayını sorduk, yarıştan beklentilerini konuştuk, telsiz konuşmalarını neden azaltmak istediğini dinledik.

Soru: Max, herkes senin Austin’deki pit stop olayının nasıl mümkün olduğunu konuşuyor.

Max Verstappen: Eh, her zaman biraz şifreli mesajlaşırsınız. Ve tabii ki dürüst olmak gerekirse son günlerde ben de bu konuda düşünüyordum. Muhtemelen şöyle oldu diye düşünüyorum: Bir arabayı bir saat sürdükten sonra biraz rehavete kapılıyorsunuz, otopilot gibi oluyorsunuz, ben de bir tur önce Daniel’I pite girerken görünce ben de çok yakın olduğumuzdan dolayı son pitimi bir sonraki turda yapacağım diye düşündüm. Ve işler yanlış gitti. Belki de fazla düşünmektendir!

“Oldu işte. Bir daha da olmayacak.”

S: Yani sana bastırmanı söylediler ama sen pite gireceğini anladın?

MV: Biraz, evet. Fakat günün sonunda bir fark yaratmamış oldu.

S: Yani bastırman yerine pit stop çağrısı beklemiştin?

MV: Gibi. Oldu işte, bir daha da olmayacak.

S: Pit yapman gerektiğini düşündüğünde, o lastiklerle kaç tur daha gidebilirdin?

SV: İki tur daha.

S: Red Bull Motorsport müdürü Helmut Marko biraz öfkeliydi. Sonrasında konuştunuz mu?

SV: Tabii ki. Yarıştan sonra hep konuşuruz.

S: Ama muhtemelen bu sefer diğerleri kadar keyifli olmamıştır?

SV: Evet, bazen böyle anlarınız olur. Bu tip konuşmaları babamla da yaptım.

S: Ne zaman agresif olup olmayacağınla ilgili bir denge yakalamak üstüne biraz daha çalışman gerektiğini düşünüyor musun?

SV: Dürüst olmak gerekirse bilmiyorum. Şu ana kadar epey iyi gitti. Ama tabii ki her zaman öğrenirsiniz. Sezona şöyle bir baktığımda gayet tutarlı olduğumu düşünüyorum.

S: Yarış mühendisinle aranızda bir konuşma vardı, sana lastiklerini korumak için yavaşlamanı söylediğinde “4. sıra için yarışmak için burada değilim” demiştin. Lastik durumuyla mı alakalıydı, yoksa Nico’nun arkasında sıkıştığın için mi?

MV: ileride ne olursa olsun telsizimi kapatacağım. Benim için artık telsiz yok! Bir sürücü olarak ileri gitmek istersiniz tabii ki. Aslında ben kazanmak istiyorum.

S: Yani takımdan gereksiz bir mesaj gelmişti?

MV: Hayır çünkü sürekli olarak yarışta size yardım etmeye çalışırlar. Sürekli gelişmek ve daha iyi bir iş çıkarmaya çalışırız.

S: Fakat muhtemelen daha az konuşmayla?

MV: Telsiz butonuna ne zaman bassam bu yayınlanıyor. Takıma dördüncü bitirmek için burada olmadığımı söylemek biraz kaba olabilir fakat benim aklımdaki de tam olarak buydu: ben dördüncü bitirmek için burada değilim. Bunun kabalıkla alakası yok. Tabii ki takıma kabalık ettiğim filan da yok.

S: Öyleyse senin için gelecekte takım telsizi nasıl olacak?

MV: Sanırım basit bir “tamam” seviyesine indireceğim, evet veya hayır. Benim için artık uzun cümleler yok, belki o zaman güvenli tarafta olurum! (Gülüyor)

S: Austin’de araçtaki arıza için bir uyarı var mıydı?

MV: Vites arttırdığımda oldu. Vites kutusuydu. Ve takım hala ne olduğunu soruşturuyor. Eğer kullanılamazsa çok zarar verir.

S: Ee, yaptığın şeyle mutlu musun?

MV: Çoğunlukla evet.

S: Burada, Meksika’da ne bekliyorsun?

MV: Eh, uzun düzlükler bizim kalemimiz olmasa da iyi geçmeli. Muhtemelen yüksek rakım bize yardım edecektir.

S: Rakım frenlere de çok daha fazla baskı yapacak ama…

MV: Evet, geçen sene birçok takım fena yakalanmıştı. Fakat tahminimce bu sefer daha iyi hazırlanmış olacaklar. Ama biz de frenlerde, aslında her şeyde yine çok limitlerde olacağız!

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz