Kazananlar ve Kaybedenler: Austin

0

Tarihi bir zaferden yarış sonu çekişmelerine ve seyirci rekoruna; Austin’de kutlayacak çok şey vardı. Ama yine de işler herkes için yolunda gitmedi.

KAZANANLAR

Lewis Hamilton

Sürpriz olarak, bu Hamilton’ın Temmuz ayındaki Almanya yarışından beri ilk galibiyetiydi. Bundan daha iyi bir zamanlama olamazdı.

İngiliz pilot şampiyonluk umutlarını canlı tutmak için bu zafere muhtaçtı. Rosberg’in liderliğinden yedi puan çalındı –fark artık 26 puan- fakat daha önemlisi, bir uyarı fitili ateşlendi. Rosberg hala iki kere ikinci, bir kere üçüncü olsa şampiyon olacak konumda fakat daha önce hiç bu konumda olmamıştı, bu da galibiyetle birlikte Hamilton’a işleri geri döndürebileceği yönünde bir umut Verdi.

Zafer bir sebepten dolayı da önemliydi. Bu, Hamilton’ın ABD topraklarındaki beşinci zaferi oldu, dördü de Austin’de. Ayrıca bu zafer Hamilton’ı tarihte 50 zafer barajını aşan üçüncü pilot yaptı. İlk iki sırada tabii ki Schumacher ve Prost var.

Hamilton, uzun bir aradan sonra gelen zaferini kutluyor.
Hamilton, uzun bir aradan sonra gelen zaferini kutluyor. © Sutton Images

Hamilton, yarıştan sonra “Ellinci olacağını tamamen unutmuştum” dedi. “Gelmesi uzun sürdü. Bir kere daha, daha önce bahsettiğimi biliyorum, 10 yıldır buradayım ve bir sürü iniş çıkış yaşadım, benim buraya gelmeme yardımcı olan bir sürü yetenekli insanla çalışma fırsatı yakaladım.”

“Tabii ki ailem de var. Onlar olmadan burada olmazdım. Çok gerçek dışı, tabii ki. Sadece üçümüz olduğuna inanamıyorum fakat umarım daha iyisi ve daha büyüğü de gelir.”

Rosberg ve Şampiyonluk Hesapları

Şampiyona lideri sezonun onuncu galibiyetini kaydedemedi, üstelik takım arkadaşı tarafından mağlup edildi. Fakat şampiyonluk savaşında tam da ne yapması gerekiyorsa onu yaptı. Sakin, hızlı ve zeki bir yarış ona ikinciliği kazandırdı. Çekici geçirmek cezbediciydi ama o çekici aşağıda tutup damalı bayrağa kadar kasabileceği kadar kastı.

Herkes mutlu.
Herkes mutlu. © Sutton Images

Haas Kendi Topraklarında

Puansız geçen sekiz yarışın ardından, Haas dönüşünü daha iyi ayarlayamazdı. Esteban Gutierrez bir kez daha fren problemi yaşayana dek puan mücadelesindeydi. Fakat Romain Grosjean’ın onunculuğu Gene Haas’ın koca takımının inanılmaz kabiliyetlerinin bir ispatıydı.

Alonso ve McLaren

Suzuka’daki kötü performanstan sonra Austin’de geri dönmek McLaren için önemliydi. Süper bir performans, Alonso’yu beşinci sıraya kadar yükseltti. Önünde sadece Mercedes, Red Bull ve Ferrari olduğunu düşünürsek İspanyol sürücü Pazar günü her şeyi olağan üstü yaptı. Klası dahil.

Takım için iyi haberler bununla da bitmedi. 19. Sıradan başlayan Jenson Button’ın dokuzuncu bitirmesi sayesinde takım bu sezon dördüncü defa çifte puan kaydetmiş oldu.

Carlos Sainz

Yarışın sonlarında Alonso’nun beşinciliğini almasına engel olamasa da, Sainz griddeki en iyi genç yeteneklerden biri olduğunu ispatladı. Altıncılık bugüne kadarki en iyi F1 sonucuydu ve şampiyonada yarışı 12. bitiren takım arkadaşı Grosjean’ın önüne taşıdı. Hatta hepsini unutun, Alonso’yla birlikte bunu Pazar akşam yemeğinde kutladılar. İspanyol pilotlardan birbirine sevgi dolu takdir ve saygı gösterisi!

Mercedes’in Startları

Mercedes’in debriyaj problemleri 2015’den beri sancı verici bir şekilde gidiyordu, hatta bu sezon iki sürücüye de değerli puanlara mâl olmuştu. Fakat Brackley’deki mühendislerin inanılmaz çalışması sayesinde Rosberg ve Hamilton Texas’a işlerin daha iyi olacağından emin olarak gittiler. Öyle de oldu. Startta kimse sorun yaşamadı. Görev tamam.

Austin

Bir sene önce F1’de herkesin bayıldığı hava koşullarının yarışı nasıl da etkilediğini görmüştük. Bu yıl fotoğraf çok daha farklıydı.

Taylor Swift’in konseri sayesinde de, Austin fırtına gibi geri döndü. Swift çok daha fazla izleyici gelmesine sebep oldu. Üç günlük toplam izleyici sayısı 266.899 kişiye ulaştı ve pistin rekoru kırıldı.

KAYBEDENLER

Ferrari

Şahlanan at için –kolayca- unutulacak bir yarış.

Suzuka’da güçlü göründükten sonra Ferrari için ivmelenmelerinin Austin’de devam etmemesi büyük bir hayal kırıklığı oldu. Açıkça Mercedes ve Red Bull karşısında yarışabilecek tempoları yoktu, Vettel üç tur yarışı lider götürmüş olsa da bu, sadece pite geç girmenin getirdiği bir şeydi.

vettel, Hamilton’dan 43 saniye uzakta dördüncü olsa bile en azından yarışı bitirebildi. Dört dünya şampiyonluğu bulunan pilot son on yarışta sadece bir podyum yakalayabildi. Bu da bu sezonu, onun Toro Rosso’daki çaylak sezonundan beri en kötü sezonu yapıyor.

Raikkonen ise damalı bayrağı göremedi bile. Güçlü göründüğü yarışta gevşek bir sağ arka teker sayesinde 38. turda yarışı bırakmak zorunda kaldı. Yaraya tuz eken hakemler, takıma 5000 Euro ceza kestiler.

Max Verstappen

Hollandalı pilot iyi bir start alamadı. Kimi Raikkonen’in süper yumuşak lastikli Ferrari’sine karşı sıra kaybetti. Fakat yumuşak lastiklerle Lewis Hamilton’a denk turlar atıyordu ve Nico Rosberg’le üçüncülük mücadelesi veriyordu. Yarışı 26. turda çözülmeye başladı. Çağrılmadan pite geldi ve yarıştan sonra bunun için de çokça eleştirildi. Bu sayede Raikkonen’in ve Massa’nın arkasına düştü. Fakat daha kötüsü de vardı: tırmanma mücadelesi motorda baskı yarattı ve tatsız sesler çıkarmaya başladı. Yarışı bırakmadan önce de güvenli bir yerde sağa çekti.

İroniktir, tam da takım arkadaşı tırmanırken sanal güvenlik aracının girmesine sebep oldu ve bu sayede Daniel Ricciardo’nun da Mercedes’e baskı kurma şansını azalttı.

Williams ve Fırsatlardan Yararlanmak

Bu sefer hatayla değil, kazara kaybettiler. Valtteri Bottas’ın sekizinci Massa’nın dokuzuncu başladığı yarışta Williams iyi bir miktar puan toplamayı bekliyordu. Fakat Austin’de işler yolunda gitmedi.

Bottas’ın yarışı startta Nico Hulkenberg’le çarpışınca mahvoldu. Massa iyi bir start almıştı. Fakat sanal güvenlik aracı onun da yarışını mahvetti. Sainz’ın arkasına düştü. Toro Rosso’nun arkasında sürmek lastiklerini eritti ve arkadan gelen Alonso’ya direnemedi. Daha sonra bir patlak da yaşadı. Brezilyalı pilot yine de çizgiyi yedinci sırada geçebildi.

Foce India ve İlk Tur

Nico Hulkenberg ve Sergio Perez Austin startında iyi görünüyordu. Yedinci ve on birinci başlayacaklardı. Fakat ikili ilk turu 21. ve 17. tamamlayabildi.

Hulkenberg’in günü aynen burada noktalandı. Direksiyon kolu arızası onu Vettel ve Bottas’ın arasına sıkıştırdı ve yarışı bırakmasına sebep oldu. Perez bu esnada 11. virajda Kvyat tarafından sıkıştırıldı ve spin attı. Eh, en azından geri dönüp savaşabildi ve sekizinci bitirdi. Fakat tıpkı Williams gibi, bu gün çok daha iyi şeylerin mümkün olduğu bir gündü.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz