Suzuka İstatistikleri: Mercedes Şampiyonluk Tacını 3’ledi

0

Suzuka yıllar boyunca şampiyonanın zirvesindeki takımların puanları adil bir şekilde paylaştığı yarışlara sahne oldu, tabi ki 2016 da bir istisna olmadı… Bu yazıda sizler için Suzuka’dan önemli istatistikleri listeledik. Keyifli okumalar…. 

 • 2016 Markalar klasmanı şampiyonu Suzuka’da belli oldu. Yarış sonunda çifte podyum yapan Mercedes arka arkaya 3. kez dünya şampiyonu oldu.
 • Gümüş oklar, Ferrari, McLaren, Williams ve Red Bull’dan sonra arka arkaya 3 kez dünya şampiyonluğu kazanan 5. takım oldu. Rekor arka arkaya 6 şampiyonluk kazanan Ferrari’ye ait. (1999-2004)
 • Nico Rosberg, nihayet Suzuka’da ilk zaferini elde etti ve Suzuka’da yarış kazanan 15. farklı sürücü olmayı başardı.
 • Kariyerinin 23. galibiyetini elde eden Nico Rosberg, bu galibiyetle tüm zamanların kazananlar listesinde 3 kez dünya şampiyonu olan Nelson Piquet’yi yakalamış oldu. Alman pilotun radarında kim var? 5 kez dünya şampiyonu, 24 yarış galibi ve Gümüş Oklar’ın efsanesi Juan Manuel Fangio…
 • Rosberg, Suzuka’da bu sezonki 9. galibiyetini elde etti ve bir sezon içinde en çok galibiyet alıp şampiyon olamama rekorunu yineledi ve geliştirmiş oldu. Doğruyu söylemek gerekirse, yalnızca 3 pilot -Michael Schumacher (13 galibiyet 2004, 11 galibiyet 2002), Sebastian Vettel (13 galibiyet 2013, 11 galibiyet 2011) ve Lewis Hamilton (10 galibiyet 2014, 11 galibiyet 2015)- bir sezonda Nico’nun kazandığı galibiyet sayısını geçmeyi başarabildi ve sezonun bitimine daha 4 yarış var.
Nico Rosberg, 22 sürücünün bitirdiği yarışta 1. sıradaydı. Tarihte sadece 7 yarışta start alan pilotların tamamı damalı bayrağı geçebildi. © Sutton Images
Nico Rosberg, 22 sürücünün bitirdiği yarışta 1. sıradaydı. Tarihte sadece 7 yarışta start alan pilotların tamamı damalı bayrağı geçebildi. © Sutton Images
 • Cumartesi günü pole pozisyonunu elde eden Nico Rosberg, Senna, Schumacher ve Vettel’in ardından Suzuka’da arka arkaya 3 kez pole pozisyonu kazanan 4. pilot oldu ve 2012 Sebastian Vettel’den sonra ilk cepten başlayıp Japonya GP’sini kazanan ilk pilot oldu.
 • Max Verstappen, bu sezon 2. kez bir yarışı 2. sırada noktaladı ve toplam podyum sayısını 6’ya çıkardı. Takım arkadaşı Daniel Ricciardo da tıpkı Verstappen gibi bu sezon 6 kez podyuma çıkmayı başardı.
 • Lewis Hamilton’un yarış kazanamama serisi 5’e yükseldi. Britanya’lı pilot bu sezon damalı bayrağı 4. kez 3. sırada gördü. Ancak, kötü startının ardından podyuma yükselmeyi başaran Hamilton, F1 tarihinde Schumacher(155) ve Prost’un(106) ardından 100 podyum kazanan 3. sürücü olmayı başardı.
 • Söz Hamilton’un kötü startından açılmışken devam edelim. Britanya’lı pilot bu sezon 5. kez açılış turunun ardından gerilere düşmek zorunda kaldı. Ayrıca takım arkadaşı Rosberg de ilk turun ardından 6 kez pozisyonunu kaybederken, Mercedes sıralama dominasyonunu yarışın başlarında avantaja dönüştürme konusunda büyük mücadele verdi. Japonya GP’de elde edilen ilk çizgi, gümüş oklar adına 10. ilk çizgi anlamına geliyordu. Ancak, Alman takım bu 10 yarışın sadece 2’sinde ilk turu 1. ve 2. sırada tamamlamayı başardı.
 • Sebastian Vettel, ilk turu sorunsuz atlatıp yarışı tamamlamayı başardı, ancak Alman pilotun 2009 yılından itibaren başardığı ve 7 yıla yayılan Suzuka’da podyuma çıkma serisi sonlanmış oldu. Suzuka’da katıldığı tüm yarışları podyumda tamamlamayı başaran Vettel, Suzuka’da ilk kez 4. oldu. Ayrıca Alman pilot, son 9 yarışta sadece 1 kez podyuma çıkabildi ve bu da Vettel’in 2008 yılında Toro Rosso ile yarıştığı dönemden sonra göstermiş olduğu en kötü performans anlamına geliyor.
Lewis Hamilton, Schumacher ve Prost'un ardından 100. podyumunu elde eden 3. sürücü oldu. © FOWC Ltd
Lewis Hamilton, Schumacher ve Prost’un ardından 100. podyumunu elde eden 3. sürücü oldu. © FOWC Ltd
 • Bu sezon sadece 5. kez ilk 10, 5 takım tarafından paylaşıldı. Suzuka’da ilk 10’da yer alan 5 takımda markalar klasmanında ilk 5 sırada bulunan Mercedes, Red Bull, Ferrari, Force İndia ve Williams oldu.
 • Ayrıca bu sezon 2. kere(Çin’in ardından) ve tüm F1 tarihinde 7. kez bir yarışta bütün sürücüler damalı bayrağı görmeyi başardı. Son 2 sezonda 3. kez bir yarışta tüm pilotlar finişe gelmeyi başarırken, sporun ilk 54 yılında bu sadece 1 yarışta başarılabilmişti.
 • Aynı zamanda geçen sezon düzenlenen Japonya GP’sinde de tüm pilotlar finişe gelmeyi başarmışlardı. Bununla birlikte Suzuka, aynı pistte arka arkaya düzenlenen 2 yarışta yarış dışı kalmanın gerçekleşmediği ilk pist oldu ve bu rekoru eline geçirdi.

Bir sonraki yarış, Austin’de gerçekleştirilecek. ABD’de gerçekleştirilen son 4 yarışın üçünü kazanmayı başaran Hamilton bu başarısını tekrarlayabilecek mi ya da momentumu arkasına alan Rosberg şampiyona zirvesinde 33’e yükselen puan farkını daha da mı açacak? Hep birlikte göreceğiz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz