Rosberg Galip, Mercedes Şampiyon

0

Mercedes’in takımlar şampiyonu olduğu Japonya yarışında galip, Mercedes’ten Nico Rosberg oldu. Verstappen ve Hamilton podyumu tamamlarken Ferrari pilotları 4. ve 5. oldu.

Yarışa ikinci sıradan başlayan Lewis Hamilton, hatalı start alarak ilk viraja kadar 8. sıraya düştü. Startın kazanan isimleri Ferrari ve Force India pilotları oldu. İlk turun sonunda sıralama Rosberg, Verstappen, Perez ve Vettel şeklinde oluşurken ilk turlarda Vettel Perez’i, Raikkonen Hulkenberg’i geçmeyi başardı.

9. turda pilotlar lastiklerin aşınmaya başladığından şikayetçi oldular.

12. turda Red Bull çifte pitle iki sürücüsüne de sert hamurlu lastikleri taktı. 13. turda lider Rosberg, Perez ve Ferrariler de pite girdi ve tüm pilotlar sert hamuru tercih etti.

Ricciardo, Perez ve Raikkonen’i pitlerle geçmiş oldu.

Ricciardo, 13. turda Spoon virajında Palmer’ı beklenmedik bir atakla geçti. Palmer bu sefer start düzlüğünde Perez tarafından sıkıştırıldı. Perez Palmer’ı geçerken Raikkonen erken davrandı ve iki pilotu birden geride bıraktı. Tam da bu esnada geç pit yapan Hamilton pitten çıktı ve bu grubu pit stratejisiyle geçmiş oldu ve 5. sıraya yükseldi.

Hamilton piste çıkış turunda Ricciardo ve Massa’yı geride bıraktı. Bir tur sonra Bottas’ı da yakaladı ve 4. sıraya yükseldi. Sonra önündeki açık havanın da yardımıyla Vettel’le olan farkı kapatmaya başladı.

19. turda Rosberg, Verstappen’in 3, Vettel’in 5 saniye önünde lider gidiyor.

Kimi Raikkonen Daniel Ricciardo’yu geçemeyince erken pite girmeyi tercih etti ve 27. turda pite gelerek sert hamuru taktı.

Verstappen 29. turda, Rosberg 30. turda pite girdi. Vettel ve Hamilton pite girmeden yarışa devam ettiler, 33. turda aralarındaki fark 6 saniyeydi.

Ricciardo, 33. turda pite girdi fakat sağ ön tekerde bir sorun yaşadı. Pitte 3 saniye kaybetti.

Hamilton 34. turda pite girdi ve Kimi Raikkonen’in önünde piste döndü. 36. turda Vettel Hamilton’ın stratejisine cevap verdi ve pite girdi. Önündeki trafikten de böyle kurtulan Alman pilot, yumuşak hamura geçerek kumar oynadı.

Pitler bittiğinde Hamilton Vettel’i geçmişti. Fakat lastik avantajını bulunduran Vettel, Hamilton’ın peşini bırakmadı.

Tur bindirmeler başladığında Hamilton arayı açmaya başladı. Tur bindirmelerde Hamilton pist üzerindeki herkesten şanslıydı ve Verstappen’le arayı kapatırken Vettel’le arayı açtı.

46. turun sonunda Hamilton Verstappen’i yakaladı. Yarış sonuna kadar Hamilton DRS ile Verstappen’i zorladı fakat başarılı olamadı.

Son tura girerken 130R sonrasında Verstappen’i yakalayan Hamilton, sabırsız davranıp şikanda Verstappen’i geçmeye çalıştı. Fakat Verstappen içeriyi ustaca kapattı ve Hamilton’a izin vermedi. Hamilton pist dışına çıktı ve ikinci olma umutları tükendi.

Yarışı 1. ve 3. sırada tamamlayan Mercedes, bu sonuçla markalar şampiyonu oldu.

SONUÇLAR

Japonya GP Yarış Sonucu

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz