Sebastian Vettel: Suzuka Özel Ropörtajı

0
Sebastian Vettel, geçtiğimiz sezon Suzuka'da podyumda yer almıştı.

Ferrari’den Sebastian Vettel, Suzuka’ya omuzlarında Malezya’daki ilk viraj kazasından kaynaklanan 3 sıralık grid cezasıyla geliyor. Cuma günkü antrenmanlarda da kendini takım arkadaşı Kimi Raikkonen tarafından 0.5 saniye geçilmiş olarak buldu. Ancak dört kez dünya şampiyonu pilotu, hiç kimse favori pistinde sürmenin verdiği keyiften alıkoyamaz. 

Soru: Sebastian, Suzuka’daki ilk günde pist sana neleri anlattı?

Sebastian Vettel: Fena olmayan bir gündü. Ciddi bir sorun yaşamadık, bütün programımıza uyduk. Peki hızdan memnun muyum? Bence aracı geliştirmek için daha fazla çalışabiliriz.

S: Araçta hissettiklerinden memnun musun?

SV: Tamamiyle değil. Bu pistte araçtan maksimumu alabilmek için rahat hissetmeniz lazım, ve kesinlikle hala gelişeceğimiz kısımlar var.

S: Yarış ve sıralama simülasyonları yaptınız. Hangisi daha iyi çalıştı?

SV: Eh, sıralama simülasyonu her zaman daha iyi hissettirir –daha heyecan verici, sen hızlı gittikçe daha iyi tutunur. Şimdi oturup diğerlerinin ne yaptığını ve iki simülasyonda nerede olduğumuza bakacağız. Ortalamada bence iyi bir gündü.

S: Takım arkadaşın Kimi Raikkonen bir noktada aracı ön kanat olmadan sürdüğünden şikayetçi olmuştu. Fakat tur zamanlarına baktığımızda, en hızlı üçüncü pilot, Mercedes’lerin az bir farkla gerisinde. Bunun ne anlama geldiğiyle ilgili bir fikrin var mı?

SV: Onunla daha konuşmadım, yani hangi simülasyonla ilgili bu yorumu yaptı bilmiyorum. Ama evet, orda ve burda araçla ilgili bazı meseleler var ve siz de ayarları optimize etmeye çalışıyorsunuz. Sabah ve öğlen seanslarında bunun üzerinde çalıştık ve yarınki seansta da çalışmaya devam edeceğiz.

S: Kimi’nin epey arkasında kaldın. Neden?

SV: Bence basitçe benden daha iyi bir tur attı. Ve ben de aracın dengesinden çok da memun kalmadım.

S: Aracı nasıl daha hızlı hale getireceğine dair bir fikrin var mı?

SV: Daha iyi bir dengeye sahip olmakla alakalı olacak. Yol tutuşunu araca vidalamak ne yazık ki mümkün değil! (Gülüyor) Ama tahminim o ki, dengenin gelişimi büyük bir gelişim olacak – sürücü daha rahat hissedecek ve yol tutuşu daha rahat dağıtılacak. Tabii tecrübeler aracın daha hızlı gideceğini de gösteriyor.

S: Ne kadar daha hızlı?

SV: Bunu söylemek zor. Fakat böyle bir pistte büyük bir fark yaratabilir, turu düzgün atarsanız! Sonra sıralamalarda bir anda saniyenin ondalık dilimlerinde fark (0.x) yaratabilirsiniz.

S: Yumuşak hamurda Mercedes’e en yakın ekip sizdiniz. Haftasonu için dokuz set yumuşak hamurunuz var: bu yarışta agresif bir strateji düşündüğünüz anlamına mı geliyor?

SV: Eh, şimdi henüz Cuma günündeyiz ve kafamızda yarışa ilişkin bir strateji yok. İzliyoruz ve öğreniyoruz. Geriye kalan şeyler hafta sonu ilerledikçe daha açık görünecektir. Fakat lastik seçimine gelecek olursak, bence doğru kararı verdik.

S: Malezya’dan getirdiğin 3 sıralık grid cezası senin için Pazar gününü zor hale getirecek, Suzuka’da geçiş de kolay bir iş değil çünkü.

SV: Evet, zor olacak. Fakat imkansız değil. Monaco’dan biliyoruz!

"Ve tabii ki seyirciler müthiş bir ortam yaratıyor" Sebastian Vettel
“Ve tabii ki seyirciler müthiş bir ortam yaratıyor”
Sebastian Vettel

S: Bir podyumun senin için mümkün olduğunu söyleyebilir misin?

SV: O her zaman mümkün. Hele ki hafta sonunda görebileceğimiz gibi değişken koşulları da hesaba katarsan. Bence yağmur yağarsa bu bize yardımcı olabilir. Tabii ki yağmur biraz geriden başlamamız konusunda yardımcı olmayacak. Yani bekleyelim de görelim.

 

S: Her zaman Suzuka’nın favori pistin olduğunu söylüyorsun – “tek ve biricik.” Bu ne anlama geliyor?

SV: Söylendiği gibi : “tek ve biricik!” Takvimdeki en iyi pist! Burada sürmek gerçekten çok eğlenceli. İlk sektörden daha iyi bir şey hayal edemiyorum. Sezon içerisinde aracı gerçekten hissedebildiğiniz tek yer orası –bir Formula 1 aracı sürerken maruz kaldığınız kuvvetleri de. Diğer pistlerde bunlar unutulmaya yüz tutuyor. Ve tabii ki, seyirciler müthiş bir ortam yaratıyor. Kesinlikle eşsizler. Perşembe gününden, pistte bir hareketlilik olmadığını bilseler bile açık alanlarda oturmaya başlıyorlar. Derinden hissettiğiniz kocaman bir destek bu, biz de Pazar günü onlara iyi bir şov sunmak için elimizden geleni yapacağız.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz