Christian Horner ile 2017 ve Sonrası Hakkında Söyleşi

0

2005 yılından beri Red Bull’un takım patronu olan Christian Horner, Formula 1’de meydana gelen birçok değişikliğe tanıklık etti. Peki, son dönemde F1’i satın alan Liberty Media’nın neler yapabileceğini düşünüyor? ve 2017 ve sonrası için getirilen kural değişiklikleri hakkında neler düşünüyor? Cevaplarını öğrenmek için söyleşiyi okuyun…

Soru: Christian, gridde iki takıma sahip olan Red Bull için F1’in yeni mülkiyet anlaşması son derece önemli olmalı. Siz onlarla Singapur’da görüşmüştünüz. F1’in yeni sahibi Chase Carey hakkındaki izlenimleriniz nelerdir?

Christian Horner: Chase ile ilk görüşmemiz çok olumlu geçti. O, F1’in tarihsel anlamda zayıf kaldığı alanlara odaklanmış görünüyordu. Ben gerçekten, Liberty Media gibi dijital medya, sosyal medya ve Amerikan pazarında yeni fırsatlar yaratabilecek güçlü bir grubun F1 için tamamlayacı olacağını düşünüyorum. Bir alıcı olarak, Liberty gibi bir grubu başka bir kapitalist girişime tercih ederim.

S: Öyleyse, saf bir yatırım şirketi yerine, sporun çıkarlarıyla uyuşan böyle bir medya grubu Red Bull tarafından memnuniyetle karşılandı?

CH: Liberty’nin çeşitli platformlarda yer alması ve ellerindeki nüfuzla birlikte F1 için birçok kapıyı açacağını kesinlikle ümit edebiliriz, özellikle Amerika pazarında. Bernie, Formula 1’i bugün olduğu yere getirerek inanılmaz bir iş başardı ve bu aşamada kazanılan her bir kuruş spor için bir kazançtı. (Gülüyor). Yani umalım ki bu yeni durum Bernie’nin yaptığı işi tamamlasın ve diğer medya platformlarıyla yeni gelir kaynakları oluşturabilsin.

1475662685054

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”center”]Biz zaten 2017 için önemli değişikliklere sahibiz ve bunlar gösteriyi önemli ölçüde geliştirecek.

Horner 2017 için görüşleri

[/quotes]

S: Amerika pazarının Red Bull için özel bir önemi mi var? Bundan(Amerika pazarı) daha önce de bahsetmiştiniz.

CH: Red Bull, dünya üzerindeki diğer ülkelere oranla Amerika’da daha çok ürün satıyor, bu yüzden Amerika pazarı bizim için son derece ilgi çekici. Yani tekrarlıyorum: ilk görüşme sonrası izlenimlerim olumluydu ve yeni mülkiyetle birlikte F1’de 2020 sonrası olumlu görünüyor.

S: 2017’de önemli kural değişiklikleri olacak. Şu anda en önemli şey gemiyi sarsmamak olmalı. Geçişi nasıl hayal ediyorsun?

CH: Her şeyin başında Bernie’nin hala ortalarda olması ve müdahale etmesi muhteşem – en azından gelecek üç yıl için. Bence Bernie’yle yakından çalışıp, sektörü anlayıp aynı anda F1’in zayıflıklarını işaret etme meselesi olacak. Bence kimse her şeyin alt üst olacağı bir tür ilüzyon izlemiyor. Burada zeki insanlardan bahsediyoruz ve yatırımlarını uzun vadeli yaptılar. İyi haber şu ki bu uzun dönem yatırımın yanında kısa vadeli bir geri dönüş yatırım da beklemiyorlar.

S: Sayın Carey’den bir alıntı medyanın dilindeydi: Formula 1’de gelecekte bir diktatörlük olamaz. Ama diktatörsüzlük bir yandan da takımların, bir ortak noktada buluşmada zorlandıklarından ötürü en çok korktukları şey değil mi?

CH: Şu anda bir diktatörlüğe sahip değiliz. Bir demokrasimiz var ve başımızı biraz belaya sokmaya eğilimliyiz. Güçlü bir hakemlikle, eninde sonunda bir ürün satmak zorundalar, ticari hakların sahibi olanlar nasıl bir ürün satmak istediklerinde dikte edeceklerdir. Bugünkü rekabetin, meselelerin ve duyguların uzağında olacağından, 2020 ve sonrasındaki stratejiye odaklanmak yapılacak en doğru şey olacaktır . Yani ideal olarak odak 2020’de, akıllıca olan da bu olurdu.

1475662900889[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]Formula 1, motorsporlarıının zirvesi ve Amerika’da güçlü bir varlığa sahip olmak zorunda.[/quotes]

S: Yani öneriniz işleri şimdi olduğu gibi bırakmak ve 2020 ve sonrası için çalışmak mı?

CH: Evet. 2017 için zaten önemli değişikliklerimiz var ve bunlar gösteriyi önemli ölçüde geliştirecek. Daha geniş araçlar, daha büyük tekerlekler, beş saniye daha hızlı araçlar, bunlar şovu geliştirecek. Fakat tabii ki asla unutmamamız gereken şey maliyet faktörümüzün şu anda ne kadar yüksek olduğu. Formula 1’i küçük takımlar için nasıl daha sürdürülebilir yapabiliriz bakmamız lazım. Yani şu anda değerlendirebileceğimiz birçok ihtimal var. En tepede, 2020’ye kadar bitecek sözleşmeler var ve kimse bundan sonrası için bir söz vermedi. Yani gelecek hakkında geç olmadan düşünmeye başlamak lazım.

S: Takımlar sürece dahil olmalı mı?

CH: Süreci yönetmemeliler. Dikkate alınmalılar, fakat herhangi bir takımın sürecin bir parçası olması mümkün değil.

S: Red Bull daha önce Amerika’da NASCAR’da yarıştı. Buradan öğrenilecek bir şey var mı?

CH: O kesinlikle farklı türde bir yarış, yani F1’in NASCAR’dan öğrenebileceği şeyler olduğunu veya tam tersini söylemek güç. İlginç bir tecrübeydi ve Red Bull bundan birçok değerli ders elde etti. Fakat iş Formula 1’in Amerikan piyasasına nasıl girebileceğini düşünmeye geldiğinde, futbolun veya başka bir Avrupalı sporun nasıl piyasaya girdiğine bakmak gerekecek. Futbol Amerika’da hızlıca büyüyor ve taraftarlara sporu öğretiyor. Formula 1, motorsporlarının zirvesi ve Amerika’da güçlü bir varlığı olmalı. Korkum şu ki, Amerikalı bir kahramanımız olana kadar, yarışlar kazanacak kadar rekabetçi bir pilot olana kadar, bir destek bulmak zor olacaktır.

S: Red Bull’un genç sürücü programı böyle bir Amerikalı kahraman getirebilir mi?

CH: Yetiştirme programında şu an kimse yok. Sistemimiz şu an tamamiyle yeteneğe odaklanmış durumda ve Amerika’dan henüz sisteme uyan birini keşfetmedik. Tabii ki zamanla birinin geleceğini umuyoruz, ama şimdilik radarımızda kimse yok.

S: Red Bull, sezona zorlu bir başlangıcın ve beklenmeyen sürücü değişikliğinin ardından, Mercedes’in en yakın rakibi olmuş durumda. Bunda en önemli etken ne oldu? Sürücüler? Motor? Adrian Newey?

CH: Bu birçok faktörün kombinasyonu. Sezona takımlar klasmanında ilk beşte olamayacağımızı düşünerek başladık, yani bir etkenin motorun geçen sezona göre iyi bir gelişim kaydetmesi olduğunu söyleyebilirim, belki de en önemli etken budur. Şasi tarafında, teknik ekibimiz inanılmaz bir iş çıkardı. Ve evet, sürücüler de üzerlerine düşeni en iyi şekilde yaptılar. Ellerine verilen şeyden en iyisini elde ettiler. Bence stratejik olarak güçlüyüz ve bazı ihtimallerin mümkün olduğu yerlerde ortaya çıktık. Ve araç dayanıklıydı, bu da önemliydi tabi.

S: Takımlar klasmanında şu anki pozisyonunuzu koruyabilecek misiniz? Ferrari bu duruma nasıl bir katkı yapıyor?

CH: Gelecek yarışlar zor olacak. Ferrari, ortalama olarak bizimkinden daha iyi bir araca sahip, fakat biz imkanlarımızı daha iyi kullanmayı başardık. İlüzyon görmüyorum, olduğumuz yerde kalmak zor olacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz