Kazananlar ve Kaybedenler: Malezya GP

0

İlk virajdaki kaos, bolca yükselme çabası, dramatik vedalar, sezonun dördüncü galibi… Pazar günü Sepang’daki yarışta her şeyden biraz vardı. Birçok pilot Malezya’dan mutlu ayrıldı, fakat hiçbirisi Daniel Ricciardo’dan mutlu değildi…

KAZANANLAR

Daniel Ricciardio

Art arda ikinci mücadelesinde zaferi yakalayan galibimiz Daniel Ricciardo, Singapur’da zaferin kokusunu içine çekmiş fakat ipi göğüsleyememişti. Bu sezonki ilk zaferini elde etti. Bu aynı zamanda Avusturalyalı pilot için iki yıldır ilk galibiyet anlamına geliyor. Monaco’nun intikamını alan pilot, iyi bir farkla şampiyonada üçüncülüğünü sürdürüyor. Hiç şüphe yok ki Christian Horner’a göre şu an Ricciardo herkesten iyi bir sürüşe sahip.

Yarışın galibi Daniel Ricciardo, zaferi kutlarken.
Yarışın galibi Daniel Ricciardo, zaferi kutlarken. © Sutton Images

Sepang’daki zafer, Lewis Hamilton’ın motor arızasının yarattığı şansla geldi. Fakat takım arkadaşı Max Verstappen’in 4-5-6 numaralı virajlardaki atağını karışılama şekli, Daniel’in savaşçılığını ispatlamasının yanında bu zaferin bir piyango değil bir mücadeleyle geldiğini de gösterdi.

“Lewis’e ne olduğundan hala emin değilim” dedi. “Bu sefer biz kazandık. Aynı şekilde Monaco’da bir benzer mücadeleyi biz kaybetmiştik. Şimdi durum eşitlenmiş oldu. Ben öne geçeceğime eminim.”

Red Bull

Max Verstappen ve Daniel Ricciardo, Sepang'da unutulmaz mücadelelerinde 6. viraja girerken.
Max Verstappen ve Daniel Ricciardo, Sepang’da unutulmaz mücadelelerinde 6. viraja girerken. © Sutton Images

Üç yıldır ilk duble; yani 43 puan onları Ferrari’nin çok önüne taşıdı. Pilotları arasındaki temiz mücadele, ikisinin birbirine ne kadar saygı gösterdiğinin ifadesi. Mercedes bu yıl sadece iki kez kazanamadı, ve ikisinde de ipi göğüsleyen pilot Red Bull tulumu giyiyordu.

Rosberg – bir şampiyonun geri dönüşü mü?

İlk virajda Sebastian Vettel’le temas edip 21. sıraya düştüğünde Alman piotun aklından geçenler neydi? Kendine geldikten sonra bile yükselme mücadelesinde sıkışmış göründü, bu esnada takım arkadaşı Hamilton en ön sırada yarışı domine ediyordu.

Lewis Hamilton ilk virajı en önde dönerken dumanlar içindeki Rosberg, spin atarak son sıraya düşüyordu. Bir an için ikisi de
Lewis Hamilton ilk virajı en önde dönerken dumanlar içindeki Rosberg, spin atarak son sıraya düşüyordu. Bir an için ikisi de “bu iş bitti” diye düşünmüş olmalı. © Sutton Images

Peki ya 40 tur sonra telsizden Hamilton’ın yarışı bıraktığı haberi geldiğinde, kendisi üçüncü sıradayken, aklından geçenler neydi? Bu sonuçla birlikte pilotlar klasmanında fark son 5 yarışa girerken 23 puana çıkmış olacaktı üstelik.

Hamilton’ın problemi açıkça Rosberg için iyi haberdi. Fakat bu sorundan bağımsız olarak, Rosberg’in yükselişi agresiflik, kararlılık ve yeteneğin muhteşem bir karışımıydı. Raikkonen’i geçişi ona 10 saniye cezasına mâl oldu, fakat yine de üçüncülüğü garantilemeyi başardı. Bu geri dönüş aynı zamanda dünya şampiyonluğunu getiren geri dönüş de olabilir. Tabii ki kazanmadı, fakat şartlar göz önüne alındığında kazanmış gibi hissetmiş olmalı.

Vettel ve Sportmenlik

Hakemlerle birinci virajda yaptıklarıyla alakalı tartışmayı kaybettikten sonra Vettel, Malezya’yı Nico Rosberg’e spin attıran adam olarak terk etti.

Böyle bir karara katılmıyor, fakat bu onu Rosbrerg’den hem medya önünde hem özel bir telefon görüşmesiyle özür dilemekten alıkoymadı. “Frenleme esnasında elimden gelenin en iyisini yaptım fakat kazayı engelleyemedim,” diye konuştu. “Zincirleme olaylar hem benim hem Nico’nun yarışını mahvettiğinde şanssızdım. Nico’dan özür dilemek dışında başka bir şey yapamam, çünkü kazanın onunla bir ilgisi yoktu.”

Sebastian Vettel yarış sonrası açıklama yaparken
Sebastian Vettel yarış sonrası açıklama yaparken. © Sutton Images

Palmer ve Puan

Sepang’a kadar, Jolyon Palmer’ın çaylak sezonu bir tür mahkeme gibiydi; ayrıca iki Renault sürücüsü de aracın sürüşüyle cebelleşiyordu.

İngiliz pilot Macaristan’da puan alabilirdi, fakat sebebini onun da bilmediği bir spinden dolayı bu gerçekleşmedi. Birçok kez de bu sonuca yaklaştı, mesela 5 kere 13. oldu.

Cumartesi günüyse ertesi gün olacaklar hakkında Palmer’a pek iyi işaretler vermedi. Sıralama turlarını 19. sırada tamamladı. Fakat iyi bir tek pit stratejisiyle Palmer kariyerinin ilk puanını elde etti.

Fernando Alonso ve Jolyon Palmer
Fernando Alonso ve Jolyon Palmer. © Sutton Images

Willams Pit Ekibi

Williams’ın bu sezon başardıklarını tekrarlamak çok zor. 16 yarış içinde İngiliz takım 12 kere en hızlı piti gerçekleştiren takım oldu. Sepang’da bu sezon üçüncü defa 2 saniyenin altında bir pit gerçekleştirdiler. Böylesine rekabetçi bir ortamda, böyle bir başarıyı alkışlamamak elde değil.

Williams'ın pit stop antrenmanları.
Williams’ın pit stop antrenmanları. © Sutton Images

KAYBEDENLER

Sebastian Vettel ve İlk Virajlar

Çok uzun zaman önce değildi, Vettel Daniil Kvyat için Çin yarışındaki ilk viraj öfkesini gösteriyordu. Malezya’daysa bu sefer Alman pilotun ilk viraj performansı “torpidolara” benzetildi.

Vettel neden bu sezon gerçekleşen üç, ilk viraj kazasında da yer aldı? Alman pilot muhtemelen bunu inkar edecektir, ki Çin ve Spa’da da etmişti. Fakat Sepang daha açık bir kazaya sahne oldu. Alman pilot Verstappen’i içerden geçmeyi başarmıştı fakat böyle keskin bir viraja böylesine hızlı girmek her zaman belaya davetiye çıkarır. Öyle de oldu. Bu kaza sonrasında Vettel yarışa veda etti, Rosberg spin atarak son sıraya düştü.

Rosberg tarafından eleştirilen Vettel’e bir eleştiri de Spa’daki belalısı Verstappen’den geldi: “İçeriye daldı, çok geç frene bastı, Nico’ya yandan vurdu. Ve ben kazadan kaçınmak zorundaydım. Benim yarışımı da sekteye uğrattı. Yarışı ilk virajda kazanmak istiyor, tabii ki bu gülünç.”

Hakemler de bu olay hakkında görüş birliğine varıp Vettel’e Suzuka’da 3 sıra grid cezası verdiler.

Vettel'in ilk viraj vukuatlarında bu sefer kurban Rosberg'di.
Vettel’in ilk viraj vukuatlarında bu sefer kurban Rosberg’di. © Sutton Images

Lewis Hamilton

2016 sezonunda yedinci zaferine emin adımlarla doğru ilerlerken, tekrar klasmanda takım arkadaşının önüne geçecekken, geçtiğimiz sezonun şampiyonu Hamilton motorunu patlattı. İngiliz pilot o esnada ikinci Ricciardo’dan 22.7 saniye önde gidiyordu ve bitime sadece 16 tur kalmıştı.

Arıza Hamilton’ın şampiyonluk umuduna ve şampiyonluk mücadelesine büyük bir çelme taktı. Bu olaydan sonra Hamilton, Rosberg’in 23 puan gerisine düşmüş oldu. Kazadan sonra ayrıca duvarlarını yıkıp duygu selini milyonların gözü önünde serbest bıraktı. Mücadele tabii ki bitmiş değil, fakat artık Hamilton Rosberg’i yenmek için hem pistte hem pist dışında daha metanetli olmalı.

Haas

Amerikan takım henüz ilk turda araçlarından birini kaybetti. Esteban Gutierrez’in sağ arka lastiği Vettel/Rosberg kazasında saçılan parçacıklardan biri sebebiyle patladı. Fakat Romain Grosjean yarışına devam ediyordu ve puan potasındaydı. Şanssızlık onun da yakasını bırakmadı. Sekizinci turda 15. virajda yarış dışı kaldı. Fransız pilot Fernando Alonso’ya çarpmamak için mücadele etti ve başarılı oldu. Fren pedalını aracın zeminine yapıştırdığını söylediğinde ortaya çıktı ki McLaren’e vurmamak için acil durum prosedürüne geçmişti.

Bütün bunlar kötüyse, en kötüsüne daha gelmediniz: 39. turda Gutierrez sol ön kastiğini kaybetti. Tam da Kimi Raikkonen tur bindirirken kendi kendine fırladı tekerlek.

İki araçla yarış dışı ve 5 bin Euro para cezası, Malezya’da takımın toplayabildikleri sadece bunlardı.

Ricciardo’nun Podyum Yoldaşları

Ricciardo ve kalabalık tarafından cesaretlendirilen Christan Horner, Max Verstappen ve Nico Rosberg Avusturalyalı pilotun ayakkabısından şampanya içtiler. Rosberg gülümseyerek ekledi: “Umarım bu sene daha fazla yarış kazanmaz!”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz