Malezya GP Yarış: Red Bull duble yaptı

0

Malezya GP’sinde yarışın büyük bölümünü lider götüren Hamilton, yaşadığı motor arızası ile yarışa veda etti ve yarışın bir bölümünde kıyasıya mücadele eden Ricciardo ve Verstappen, Red Bull’a duble finişi hediye etti. Yarışın startında Vettel’in teması sonrası son sıraya gerileyen Rosberg, atak bir yarış sonunda podyumu tamamlayan isim oldu.

Yarışın startında Vettel ve Ricciardo iyi kalkan pilotlar oldular ve ilk metrelerde Verstappen’i geçmeyi başardılar, ancak ilk viraj için içerden geç frenajla gelen Vettel, Rosberg’e temas etti. Bu temas sonrası Rosberg son sıraya gerilerken, süspansiyonu kırılan Vettel yarışa veda etmek zorunda kaldı. Hamilton ise ilk turu Ricciardo’nun önünde rahat bir şekilde lider tamamladı.

Yarışın 9. turunda Grosjean’ın son virajda pist dışına çıkması üzerine VSC uygulaması devreye sokuldu ve Verstappen, Rosberg, Alonso gibi pilotlar pite girdiler. Ön bölümdeyse Hamilton, Ricciardo ve Raikkonen Pirelli’nin tahminlerinin aksine yumuşak lastiklerle 20 tur pistte kalabildiler.

İlk pitlerin tamamlaması sonrasında sıralama Verstappen, Hamilton, Ricciardo, Raikkonen ve Rosberg şeklindeydi. Mercedes ve Hamilton pitlerden sonra sert lastiklerle büyük bir hıza sahipti ve Verstappen’in pitinden önce Hollanda’lı pilotla farkı kapatmayı başardılar. Verstappen ikinci piti ile birlikte 3. sıraya gerilerken, 33. turda Rosberg yeni lastikleri takarak Ferrari’ye karşı pist üstünde bir avantaj yakalamak istedi. Ferrari buna bir tur sonra karşılık verdi ve Kimi piste Rosberg’in önünde dönmeyi başardı. Ancak ilerleyen turlarda ikili arasında temasa varan bir geçiş hamlesi oldu ve Rosberg 10 saniye cezası aldı.

39. tura gelindiğinde Verstappen yeni lastiklerinin avantajıyla takım arkadaşı Ricciardo’yu geçmek için 4. virajda hamle yaptı ancak 5. ve 6. virajlara taşınan mücadele de Ricciardo ayak diredi ve pozisyonunu savunmayı başardı. Bir tur sonra ise start/finish düzlüğünde Hamilton için yıkıcı motor arızası meydana geldi. Aracından dumanlar çıkan Hamilton’ın tepkisi, “Haaaaaayııııırrrrr” oldu ve pistteki son VSC uygulaması devreye girdi. Bu durumdan yararlanan Red Bull pilotları, Rosberg ve Kimi pite girerek yumuşak lastikleri taktılar. Yarışın sonlarında başka bir aksiyon olmadı ve böylelikle Rosberg şampiyona liderliğindeki farkı 23 puana çıkararak yerini daha da pekiştirmiş oldu. Red Bull’da 2013 yılından sonra elde ettiği ilk dubleyle markalar klasmanının 2. sırasına demir atmış oldu.

YARIŞ SONUCU

yaris

F1’de sezonun 16. yarışı Japonya’nın Suzuka pistinde gerçekleştirilecek. Yarış TSİ 08.00’da gerçekleştirilecek.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz