Malezya GP İstatistikleri: Red Bull 2013’den Sonra İlk Kez Duble Yaptı

0

Son 6 yılda ikinci kez podyumda bir dünya şampiyonu yer almadı. Ancak dünya şampiyonu yerine oldukça mutlu bir Avustralya’lı vardı. Sepang’da bu ve bunun benzeri istatistiklere göz atmak ister misiniz?

 • Lewis Hamilton’ın son bölümde gelen motor arızasıyla yarış dışı kalması ile Red Bull pilotları ilk iki sıraya yükseldiler. Bu, Red Bull’un 2013 Brezilya GP’sinden sonra elde ettiği ilk duble oldu. V8 çağının son yarışında, Sebastian Vettel takım arkadaşı Mark Webber’in önünde zafere ulaşmıştı. Ayrıca bu ikili aynı sezon Sepang’da da duble finişe imza atmışlardı.
 • Ricciardo, bu sezon ilk kariyerininse 4. zaferini elde etmiş oldu. Dikkat çekici bir diğer istatistik de F1’de yarışan bütün Avustralya’lıların 3.’lükten daha düşük grid pozisyonundan başlayıp yarış kazanmaları. Bildiğiniz gibi Ricciardo, Pazar günü yarışa 4. sıradan başlamıştı.
 • Ricciardo’nun galibiyeti, bu sezon 4. farklı ismin yarış kazanması anlamına geliyor. Bu, günümüzde geçerli olan turbo-hibrid teknoloji düzenlemelerinin başladığı 2014 yılından beri en büyük rakam.
 • Red Bull turbo-hibrid çağında Mercedes’den sonra duble finiş yapabilen ilk takım oldu.
 • Ricciardo, bu sezon ilk galibiyetini elde etmesine rağmen, 3 yarış kazandığı 2014 sezonundan bir tur daha fazla lider gitmeyi başardı. Ricciardo, aynı zamanda 2016 sezonunda bütün yarışları tamamlayabilen yegane pilot.
 • Son 6 yılda ikinci kez podyumda bir dünya şampiyonu yer almadı. Bu durum, en son Ricciardo’nun kazandığı 2014 Belçika GP’sinde gerçekleşmişti.
Red Bull, turbo-hibrid çağında bir-iki sonucu elde eden ikinci takım oldu. © Sutton Images
Red Bull, turbo-hibrid çağında bir-iki sonucu elde eden ikinci takım oldu. © Sutton Images
 • Red Bull’un bu sezon elde ettiği ikinci zafer(ilki İspanya’da Max Verstappen ile gelmişti), Mercedes’in 10 yarışlık kazanma serisini sona erdirdi. Bu, McLaren’in 1988 yılında arka arka elde ettiği 11 zaferin hala tüm zamanların rekoru olarak kaldığı anlamına geliyor.
 • Ricciardo’un gerisinde kalan Verstappen, bu sezon 3. kez bir yarışı 2. tamamladı. Hollanda’lı bu sonuçla bu sezonki 5. podyumunu elde etti.
 • Nico Rosberg, podyum serisini 4 yarışa çıkarırken Mercedes’de 11 yarıştır podyumda yer alıyor. Ancak Red Bull’un 43 puanına karşılık alınan 15 puan, gümüş okların markalar klasmanı şampiyonu olma şansını kaçırmasına neden oldu.
 • Markalar klasmanındaki fark bir miktar azalmış olsa da sezonun bitmesine 5 yarış kala sürücüler klasmanındaki fark açıldı ve 23 puana çıktı. Bu, Bakü’den sonra iki Mercedes sürücü arasındaki en büyük fark. Bakü’den sonra 24 puan geride olan Hamilton, farkı sadece 3 yarışta kapatmıştı.
Hamilton, 2015 Singapur GP'sinden sonra ilk kez bir mekanik sorunla yarış dışı kaldı. © Sutton Images
Hamilton, 2015 Singapur GP’sinden sonra ilk kez bir mekanik sorunla yarış dışı kaldı. © Sutton Images
 • Cumartesi günü sıralama turlarında pole pozisyonu ve 100. ilk çizgi startını elde eden Hamilton, yarışta patlayan motoruyla 100. podyumunu kazanamamış oldu. Dünya şampiyonu pilot, 11 yarış aradan, İspanya GP’sinden, sonra ilk kez yarış dışı kaldı. Aynı zamanda Hamilton, 2015 Singapur GP’sinden sonra ilk kez bir yarışa mekanik sorunla veda etmek zorunda kaldı.
 • Fernando Alonso, bu sezon 2. kez bir yarışı 22. sıradan kalkıp 7. sırada noktaladı(Daha önce Belçika GP’sinde aynısını başarmıştı). İspanyol, böylelikle son 6 yarışta 4. kez bir yarışı 7. bitirdi.
 • Diğer McLaren pilotu Jenson Button, 300. yarışına çıktığı Sepang’da 9. oldu. McLaren böylece, bu sezon Monaco’dan sonra ilk kez 2 pilotuyla birden puan almayı başardı.
 • Renault’nun Britanyalı pilotu Jolyon Palmer, sonunda şeytanın bacağını kırdı ve Sepang’da elde ettiği 10.’lukla kariyerindeki ilk puanı kazanmış oldu.
 • Daha az şanslı olan Haas ise bu sezon ilk kez iki pilotuyla birden yarış dışı kaldı. Romain Grosjean ve Esteban Gutierrez, mekanik sorunlar yüzünden yarış dışı kaldılar.
 • Malezya’dan son bir not daha. Yarış galibiyetini ayakkabısından şampanya içerek kutlayacağını daha önce belirten Ricciardo, Max Verstappen ve Nico Rosberg’i de aynı şeyi yapmaları konusunda cesaretlendirdi. Hatta takım patronu Christian Horner’i bile. Eminiz bu da F1’deki ilk ve son kez bir podyumda yer alan bütün isimlerin ‘shoey’ yaptıkları kutlama olacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz