Sebastian Vettel ile Soru Cevap: Ferrari’nin Yarış Hızı Daha İyi Olacak

0

Sebastian Vettel Malezya GP’si sıralama turlarında, beklentisinin uzağında kalarak Mercedes ve Red Bull çiftlerinin ardında 5. sırayı elde etti. Ancak Ferrari Cuma günü uzun sürüşlerde güçlü göründü ve Vettel pazar gününün Ferrari için daha iyi olacağını ümit ediyor.

Soru: Sebastian bugün elde ettiğin beşinciliğe karşılık sıralama turlarından beklentilerin neydi?

Sebastian Vettel: Eh, doğrusu ben 3.’lük için daha sıkı bir mücadele olacağını ve farkın daha az olacağını düşünmüştüm. Bu iki adamın önümüzde olması sürpriz olmadı, çünkü biz bunu bekliyorduk. Ama 3.’lük radarımızdaydı. Sonra sıralama turlarının tamamında 0.150 saniye yavaş kalmamıza neden olan bir şeyleri kaçırdık; öğleden sonra yaşadıklarımızın ana teması buydu. Özellikle ilk sektörde biraz geride kaldığımız gerçeğiyle uzlaşmak zorunda kaldık. Bu oldukça can sıkıcı, sürekli olarak zorlarsam saniyenin onda birini kazanabilirim diye düşünürsünüz ya da turunuzu heba edersiniz.

S: Hızlı turunu tekrarlama şansın olsa, ne gibi sonuçlar elde edebilirdin?

SV: Aslında oldukça memnundum. Belki son sektörde fazla muhafazakar davrandım, ama bunun önemi sonradan anlıyorsunuz ve yüzde beşten fazla kazandırmayacağını da. Yani kaybettiğim 0.150 saniyeyi kazanabilmem için bir yol yoktu. Bunun dışında, daha önceki turların tamamında uyuyabilirdim.(Gülüyor)

S: Geçtiğimiz yıl burda Ferrari’yle ilk zaferini elde etmiştin. Bunun gibi şeyler yarış için sana ilham veriyor mu?

SV: Geçen yıl tarih oldu. Yarın bir benzerini başarabilirsek, bu fantastik olur. Ancak Mercedes açık bir şekilde favori ve onların kaybetmesi büyük olay olur. Ama örneğin güzel bir startla elbette şansımız var. En azından podyumda olmalıyız.

S: Cuma günü yarış için yaptığın uzun sürüşlerden neler elde ettin?

SV: Araçta iyi hissettim, aynı şekilde Kimi’nin de benimle hem fikir olduğunu düşünüyorum. Yarışta bize yardımcı olabilecek bazı veriler elde ettik. Tahminime göre çok zor bir yarış olacak. Lastiklere ve stratejiye çok fazla bağlı kalacağız. Herkes yarışta sert lastikleri kullanmak zorunda kalacak gibi görünüyor, bu bize biraz yardımcı olmalı ama bunlar şimdilik boş tahminler. Elbette yarış koşulları, oyunun merkezinde olacak. Geçmişte çılgın sahneler izlememize neden olmuşlardı.

S: Jock Clear, 3. antremanlardan sonra çok iyi düşüncelere sahipti ve Ferrari’nin yarış için griddeki en güçlü 2. takım olacağını belirtti. O çok mu iyimserdi?

SV: Az önce söylediğim gibi, biz zaman kaybettik. Ve benim en iyimser tahminime göre,üçüncü sektörde fazla tutucu davranmasam dahi, sadece saniyenin yüzde beşi daha hızlı olabilirdik. Daha fazlasını yapamazdık.

vettel

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”right”]İyi stratejik kararlar için bir oda var. Ve yüksek sıcaklık bizim için avantaj sağlayacak.[/quotes]

S: Bir takım burda ne kadar strateji uygulayabilir?

SV: Güzel stratejik kararlar için bir oda var. Ve yüksek sıcaklık uzun yarış boyunca bizim için avantaj sağlayacak.

S: Ferrari şu anda markalar klasmanında Red Bull’un gerisinde, sence kaybettiğiniz pozisyonu geri alabilecek misiniz?

SV: Evet.

S: Nasıl?

SV: Yakınız ve daha yakın olacağız. Genellikle daha hızlı olacağımızı düşünüyorum. Bugün daha hızlı değildik, ancak bizim yarış hızımız genellikle daha iyidir. Özellikle bu gibi pistlerde.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz