Hazır Ve Nazır: Stoffel Vandoorne

0
McLaren’in birçok kişinin takdirini toplayan yedek sürücüsü Stoffel Vandoorne, sonunda gelecek yıl, Fernando Alonso’nun yanında tam zamanlı bir Formula 1 yıldızı olacak. Bu sezon başında Bahreyn yarışında neler yapabildiğini gösterdikten sonra, Vandoorne potansiyelini bütün bir sezon boyunca ispatlamak için sabırsızlanıyor.

Soru: Stoffel, Formula 1 padoğu içinde bir süredir zaten bilinen bir isimdin, şimdi sonunda McLaren’in 2017 gridinde bir yarış koltuğuyla ödüllendirildin. Bunun olabileceğini hiç düşünmüş müydün?

Stoffel Vandoorne: Hayır, asla. Yani tabii ki 2017’de tam teşekküllü bir Formula 1 pilotu olmak benim için büyük bir rahatlama. Bu takımla şimdiden çokça zaman harcadım ve alt serilerde birçok başarı elde ettim. Takım beni gerçekten de yıllardır Formula 1’e hazırlıyordu. Ve şimdi iki taraf da bunun karşılığını almak istiyor.

1474624559854

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”center”]Bununla başa çıkabilmek için yeterli özgüvene sahip olduğumu biliyorum, Stoffel Vandoorne[/quotes]

S: Tabii ki bu sezonun başında koltukta olabilirdin. Sonra Jenson Button’la devam edildi. Karar aşamasında takımla aranızda ne gibi konuşmalar oldu? Neden 2016’da Fernando Alonso’nun yanında senin gibi bir çaylağı yarıştırmak istemediler? Bu tip konularda geçmişte pek çekingen değillerdi. Lewis Hamilton’u düşün mesela.

SV: Perdenin ardında dönen tartışmaları bilmiyorum, fakat geçtiğimiz sene GP2 sezonu biterken birçok dedikodunun olduğunu hatırlıyorum. Ne yazık ki o zaman gerçekleşmedi, ama evet, o günleri hatırlıyorum. Dürüst olmak gerekirse biraz hayal kırıklığı da yarattı.  Benim için Formula 1’in bir yıl daha bekleyebileceği düşüncesi zordu. Sonra ben başımı önüme eğdim ve işime baktım. O sezon GP2’deki son iki yarışı kazandım ve o seride bir rekor kırdım. Cevabın pistte verilmesinin daha doğru olduğunu biliyordum. Tabii, zaman bir pilotun kariyerini sürekli baskı altında tutar. Bu yüzden gelecek yıl olması gerektiğini biliyordum ve bu muhtemelen benim Formula 1 için son şansım olacaktı.

S: Yarış kariyerin Avrupa’da GP2 aracılığıyla normal bir yol izledi. Fakat sonra sen Japon Super Formula için doğuya gittin. Bunun altında yatan düşünce neydi? Japonya’da popülarite yakalamak mı?

SV: Birincisi, Avrupa’da neredeyse her şeyi kazandım, kazanacak başka neresi vardı? İkincisi, McLaren beni meşgul tutmak istedi, yarışma döngüsünde olmamı istedi. Üçüncüsü, evet, seriler Japonya’da epey popüler ve beni Japon çalışma prensiplerine yakın tuttu. McLaren ve Honda bu bakımdan hala yakın bir işbirliği içindeler ve bu bana Honda mühendisleriyle çalışıp nasıl harekete geçtiklerini anlama fırsatı verdi. Bunun bana 2017’de yardımcı olacağına eminim. Ve muhtemelen, evet, biraz da Japonya’daki taraftarlara kendimi tanıtmak için.

S: Jenson gelecek yıl takımın bir üyesi olarak kalacak. Neredeyse üç pilotluk bir ekip. Ve McLaren Jenson’a 2018’de gride dönüş için kapıyı açık bıraktı. Bu senin üzerinde ekstra bir baskı anlamına mı geliyor? Eğer yeterince iyi performans gösteremezsen Jenson kokpite geri mi dönecek?

SV: Hayır, bu durumu ekstra baskı unsuru olarak görmüyorum. McLaren’le uzun süreli bir sözleşmem var. Umuyorum ki yakında McLaren’in alışık olduğu rakabetçi seviyeye geri dönmüş olacağız. Gelecek yıl için, evet, özel bir yapı var. Ama bence -griddeki- en iyilerden birisi. Ben ve Fernando yarışacağız, bir yandan Jenson’ı da tutmak güzel. Şu anda F1’deki en tecrübeli pilot ve takımla birlikte halacak. Simülatörde olacak veya birkaç yarışa gelecek.

S: Yani araca geçme ihtimali yok?

SV: …en azından şimdi benim düşündüğüm bu değil, hayır. Ve ben şimdi bu yakaladığım fırsat hakkında düşünüyorum, alakasız konular için yer yok. Başarılı olmak istiyorum ve bunun için çok sabırsızım.

S: Gelecek sezon büyük kural değişiklikleri var ve sen Melbourne gridine şimdikinden sadece biraz daha fazla tecrübeyle varacaksın, birkaç günlük kış testi. Japonya’da ekim ayında sezon bittiğinde seni kokpite döndürecek bir plan var mı? Öğreneceğin daha çok şey var.

SV: Hayır böyle bir plan yok. Değişikliklere gelince de, benim için büyük bir şans bu. Çünkü eski Formula 1 tecrübelerimin olduğu koca bir bavulum yok. Ama F1 pilotları gerçekten çok ama çok yetenekli ve her değişiklik anında anlaşılacak ve uygulanacaktır. Formula 1’in gerçeği şu ki her yarış, araçlar hızlanır ve güncellenir. Yani sürücüler buna alışkın. Ve şu anda F1’de olanlar yeniliklere adapte olabildiklerini ispatlamış olanlar. Yoksa burada olmazlardı. Gerçekten bu konu hakkında düşündüğümde, evet, benim için ufak da olsa bir avantaj olabilir gelecek sezon için.

1474624824689

[quotes quotes_style=”bpull” quotes_pos=”center”]Bir takıma yükselişteyken katılmak her zaman daha iyidir. Stoffel Vandoorne[/quotes]

S: Kuşkusuz bu sezon F1’in kenarında oturmak senin için zor oldu. Fakat McLaren’in performansını düşündüğünde, bu içinde hayır olan bir şer olabilir mi? Kötü sonuçlar kariyerini yakabilirdi.

SV: Buna cevap vermek çok zor. Gerçek şu ki bu sezon yarışmadım ve bir başka gerçek de takımın kocaman bir gelişme kaydetmiş olduğu. Bakalım 2017 yılında bunlar ne anlama gelecek. Ama tabii ki bir takıma yükselişteyken katılmak en iyisidir. Bunda şüphe yok.

S: Fernando’nun yerine geldiğinde Bahreyn’de 10. bitirdi. Senin F1 kariyerini garanti altına alan pastanın üstündeki çilek bu muydu?

SV: Çilek hakkında hiçbir şey bilmiyorum (gülüyor) ama tabii ki yardım etti. Fakat bence daha önce yarıştığım her şeyde herkesin benim yeteneğimin farkında olduğunu söylemek adil olur. Ama, tabii, bu şansı yakalamış olmak bana herkese yeteneğimi ispatlama şansı verdi. Ve Formula 1 hiçbir şeye benzemez. Sonra bir de son dakika aranmaktan dolayı oluşan durumun üstesinden gelmek de vardı. Bahreyn’e çok geç geldim. Takım için bu büyük bir teselliydi. Benim için de! (Gülüyor) Ve gerçek çilek bu sezon takım için ilk puanı almam oldu.

S: Efsane olmuş bir takıma, onlar zor zamanlar geçirirken katılmak kolay değildir. Jenson her zaman McLaren’in zor zamanları için iyi bir “tezgahtar” olmuştu: her kötü sonucu iyi bir şey olarak yorumluyordu. Senin böyle bir yeteneğin var mı? Veya 2017’de buna ihtiyaç duyulacağını düşünüyor musun?

SV: Gerekip gerekmediğini öğrenmek için 2017’ye kadar bekleyelim, ve tabii bu yeteneğe sahip olup olmadığımı görmek için de (gülüyor).

S: Formula 1’e gelmek başka bir şey, burada kalmak başka bir şey. Bu konudaki ana planın ne?

SV: Her zaman yaptığım işi yapmaya devam edeceğim. Bu performansınızın yüksek olması gereken bir çevre ve bu talebe alışkınım. Bu bakımdan bir sürpriz olmayacak. Yükselmek için şampiyonalar kazanmak zorundaydım, yoksa burada olmazdım. Bir tür baskı ortamında yetiştiğimi söyleyebilirsin. Evet, F1 her bakımdan biraz daha fazlası, ama kendime yeterince güveniyorum ve bu işin üstesinden gelebileceğimi biliyorum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz