F1 Dünya Şampiyonluğu Yarışında Bizi Neler Bekliyor?

0

Mercedes motorsporları patronu Toto Wolff, bu sezon F1 dünya şampiyonluğu için verilen savaşın düğümünün Abu Dhabi’de çözüleceğine inanıyor.

Bu sezon şu ana kadar Nico Rosberg ve Lewis Hamilton arasında büyük ivme değişikliklerini gözlemlememiz, onun tahmininin doğru olduğunu kanıtlar nitelikte.

Nico Rosberg, sezonun ilk 5 yarışında 4 galibiyet kazanarak şampiyonada en büyük rakibine 43 puan fark atmış ve oldukça rahat bir şekilde liderlik koltuğunu eline geçirmişti. Sezon arasına kadar gerçekleştirilen diğer 7 yarışta ise Hamilton 6 galibiyet alarak, takım arkadaşına cevap vermiş ve sezon arasına 19 puan farkla şampiyona lideri olarak gitmişti.

Belçika GP’sinden itibaren gerçekleştirilen 3 yarışı kazanan Rosberg’se liderlik koltuğu için yeniden hak iddia etti ve sezonun bitimine 6 yarış kala 8 puan farkla liderlik koltuğuna oturdu.

Peki geri kalan 6 yarışta, Mercedes sürücülerinin geçtiğimiz sezonlarda aldığı sonuçlara ve hangi pilotun şampiyona için daha iddialı olduğuna bir göz atmaya ne dersiniz?

Malezya, 2 Ekim

Singapur’da Rosberg’in tartışmasız üstünlüğü sonrası neşeli görünen Toto Wolff, “Bugüne kadar onun hiç bu kadar iyi sürdüğünü görmemiştim.” demişti.

Geçtiğimiz 3 yılda düzenlenen Malezya GP’lerinde, biri takım emri -Mercedes’in eski takım patronu Ross Brawn 2013 yılında pilotlarına pozisyonlarını koruma emri vermişti- olmak üzere Hamilton’ın bütün yarışları takım arkadaşının 1 sıra üstünde tamamladığını görüyoruz.

Bu yıl Sepang’da muhtemelen daha düşük yol tutuşu olacak ve bu da Malezya’da ibrenin -bu koşullar altında genellikle iyi performans sergileyen- Hamilton’da olacağını gösteriyor.

Kafa Kafaya (Rosberg v Hamilton)

2013: Rosberg 4. , Hamilton 3.

2014: Rosberg 2. , Hamilton 1.

2015: Rosberg 3. , Hamilton 2.

Avantajlı Taraf: Hamilton

Japonya, 9 Ekim

Hamilton, daha önce Suzuka’da 3 kez kazanmış ve bunların ikisini son 2 yılda elde etmiş olabilir; ancak Britanya’lı sürücünün ifadesine göre o, bu pistte hiçbir zaman kendini rahat hissedemedi ve hiçbir yarışa kusursuz ayarla çıkamadı. Ayrıca Hamilton’ın bu pistte henüz pole pozisyonu kazanamadığını da belirtmekte fayda var.

Rosberg ise 2014 ve 2015’de Suzuka’da pole pozisyonunu elde etmiş ve geçtiğimiz sezon motorundaki güç eksikliğinden dolayı liderliği ilk virajda Hamilton’a devretmek zorunda kalmıştı. Suzuka’da geçişin zor olmasıyla birlikte Mercedes’de, yarış içi rollerin belirlenmesi adına startın belirleyici olacağı bir diğer yarış Japonya GP’si olacak gibi duruyor.

Kafa Kafaya (Rosberg v Hamilton)

2013: Rosberg 8. , Hamilton Yarış Dışı

2014: Rosberg 2. , Hamilton 1.

2015: Rosberg 2. , Hamilton 1.

Avantajlı Taraf: Rosberg(Sıralama Performansı ve Güncellenmiş Motor Kullanma İhtimali)

Birleşik Devletler, 23 Ekim

Texas Eyaleti’nin Austin şehrinde bulunan COTA pistinde 2012 yılından beri düzenlenen 4 yarışın 3’ünü kazanan Hamilton, yarışın mutlak favorisi konumunda.

Rosberg, burda gerçekleştirilen son 2 yarışta pole pozisyonunu elde etse de bunu galibiyete çevirememiş ve geçtiğimiz yıl Hamilton’ın, bu pistte 3. dünya şampiyonluğunu elde etmesine engel olamamıştı. Geçtiğimiz yıl Rosberg, lider durumdayken rüzgarın aracın dengesini bozduğunu ve bunun yarışı kaybetmesine neden olduğunu iddia etmesine rağmen, Hamilton bu pistte Rosberg’i üçüncü kez alt etmeyi başarmıştı.

Kafa Kafaya(Rosberg v Hamilton)

2013: Rosberg 9. , Hamilton 4.

2014: Rosberg 2. , Hamilton 1.

2015: Rosberg 2. , Hamilton 1.

Avantajlı Taraf: Hamilton

Meksika, 30 Ekim

Geçtiğimiz sezon 23 yıl aradan sonra takvime geri dönen Meksika GP’sinde Nico Rosberg, tüm antreman seanslarını ve sıralama turlarını takım arkadaşı Hamilton’ın önünde bitirmiş ve pole pozisyonundan başladığı yarışı da takım arkadaşının 1.954 saniye önünde kazanmıştı.

Tabi geçtiğimiz yıl Meksika GP’sinin, Hamilton şampiyon olduktan sonra düzenlenen ilk yarış olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bunun ışığında Hamilton’ın yarışa nasıl odaklandığı tartışabilecek bir başka konu olabilir; ancak Hamilton’ın mantalitesi ne olursa olsun geçtiğimiz yıl buradan mutlu ayrılan Rosberg, şimdilik yarış galibiyeti için daha şanslı olan taraf gibi görünüyor.

Kafa Kafaya(Rosberg v Hamilton)

2015: Rosberg 1. , Hamilton 2.

Avantajlı Taraf: Rosberg

Brezilya, 13 Kasım

Hamilton, oldukça dramatik anlara sahne olan 2008 sezonun finalinde bekaret kemerini kırıp, ilk şampiyonluğunu İnterlagos’da elde etmiş olsa da bu pistte ne bir pole pozisyonu ne de bir galibiyeti bulunuyor.

Hamilton’ın aksine Rosberg bu pistte genellikle başarılı oldu ve son 2 sezonda pole pozisyonunu kazandığı İnterlagos’da gülen taraf oldu. 2015’de 3 antreman seansının 2’sinde hızlı olan taraf Hamilton’dı; ancak Rosberg pole pozisyonunu Hamilton’dan koparmayı başarmış ve bunu yarış galibiyetiyle taçlandırmıştı.

Kafa Kafaya(Rosberg v Hamilton)

2013: Rosberg 5. , Hamilton 9.

2014: Rosberg 1. , Hamilton 2.

2015: Rosberg 1. , Hamilton 2.

Avantajlı Taraf: Rosberg

Abu Dhabi, 27 Kasım

İki pilot arasında yargılama yapmanın en zor olduğu pist; Yas Marina… İki pilot da burda 1 yarış galibiyeti ve 2 pole pozisyonu elde etti ve bu pistte çıktıkları yarışlarda mekanik problemler yaşadılar.

2009 ve 2012 yılında yarışa pole pozisyonundan başlayan Hamilton, mekanik problemlerle yarışa veda etmek zorunda kalırken, Rosberg 2014 Abu Dhabi GP’sini ERS sorunuyla podyumun oldukça uzağında; 14. sırada noktalamıştı. Rosberg o yıl pole pozisyonundan kalktığı yarışın startında liderliği Hamilton’a kaptırsa da, geçtiğimiz sezon pole pozisyondan başladığı yarışı kazanmayı başarmıştı.

Kafa Kafaya(Rosberg v Hamilton)

2013: Rosberg 3. , Hamilton 7.

2014: Rosberg 14. , Hamilton 1.

2015: Rosberg 1. , Hamilton 2.

Avantajlı Taraf: Kimse

F1’deki En Yakın Finiş’e Sahip Yarışları Sizler İçin Derledik, Göz Atmak ister misiniz?

 

KARAR

Göstergeler, oldukça yakın görünüyor ve kesin bir sonuca varmayı zorlaştırıyor. Özellikle 2015’in sonunda Hamilton’ın şampiyonluğu garantilemesi ve Rosberg’in formunun o dönemde yükselmesi kesin bir sonuca varmamızı engelliyor.

Rosberg, geri kalan 6 yarışa formda giren taraf ancak Hamilton, takım arkadaşının momentumu eline geçirmiş gibi göründüğü ilk 5 yarışın ardından düzenlenen 7 yarışta 6 galibiyet elde etti ve tabloyu bir anda tersine çevirme kabiliyetinin olduğunu kanıtladı.

Bu sezon, Hamilton’ın sorunlarla baş etmek zorunda kaldığı bir sezon oldu. Diğer taraftan Alman Rosberg ise nispeten daha sorunsuz bir sezon geçirdi ve bu onun şampiyonluk yolundaki en büyük şansı olacak. Sonuç olarak Rosberg’in şampiyonluk için bir adım önde olduğu ancak kazananın muhtemelen son yarışta belli olacağı bir final bölüm bizleri bekliyor.

ef0384354697320544abbc8d59a33482

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz