Son Turda Kazanılmış Unutulmaz 8 Zafer

0

Formula 1’de başlangıçlar önemlidir ama yarıştan sonra damalı bayrağı hangi pozisyonda geçtiğiniz hatırlanır. Zafer kimi zaman oldukça dominant bir performans sonrasında gelir, kimi zamansa amansız bir takip veya şans meleklerinin ufak dokunuşlarıyla son turlarda kazanılır. Bu yazıda F1’de, son turda kazanılmış unutulmaz 8 zaferi sizler için derledik.

8. 2002 USA GP Kazanan: Rubens Barrichello Kaybeden: Michael Schumacher

2002 sezonu Ferrari’nin F1’de geçirdiği en parlak yıllardan birine sahne oldu. İtalyan takım o kadar baskındı ki sezon sonunda topladıkları 221 puan gridde yer alan diğer 9 takımın puanları toplamına eşitti. Schumacher, sezonu Fransa GP’sinde aldığı birincilikle daha Temmuz ayında şampiyon tamamlamayı garantilerken, İtalyan takım birçok yarışta planlı finişlerle gövde gösterisi yapmayı ihmal etmiyordu. Sezonun 6. yarışında Rubens’in uzun süre lider gittiği yarışı, takım emriyle Schumacher’e hediye etmesi gündemi oldukça meşgul etmişti. Sezonun sondan bir önceki yarışı olan Amerika GP’sindeyse, bu hediyenin ağırlığı altında ezilmek istemeyen Ferrari ve Schumacher, son düzlükte yavaşlayıp yarışı Rubens’e hediye etti. Rubens damalı bayrağı ilk sırada geçtiğinde iki Ferrari pilotu arasındaki fark sadece 0.011 saniye idi.

7. 1991 Kanada Kaybeden: Nigel Mansell Kazanan: Nelson Piquet

Williams pilotlarının sıralama turları sonrasında ilk çizgiyi elde ettikleri 1991 Kanada GP’si, oldukça kırıcı bir yarışa sahne oldu. Nigel Mansell, yarışın startıyla birlikte takım arkadaşı Riccardo Patrese’nin önünde liderliği kazanırken, McLaren ve Ferrari sürücüleri yaşadıkları mekanik sorunlar yüzünden yarışa erkenden veda etmek zorunda kaldılar. Yarışın orta bölümünde Williams pilotları, en yakın takipçileri Nelson Piquet’nin Benetton’un -hatırı sayılır bir farkla- önünde yer alıyorlardı. Ancak İngiliz takım için bu dakkadan sonra kara bulutlar belirmeye başladı.

İlk olarak İtalyan pilot Patrese, aracında baş gösteren vites kutusu sorunu yüzünden yavaşlamak zorunda kaldı ve önce Piquet’ye, yarışın sonlarında da vatandaşı Stefano Modena’ya geçilmekten kurtulamadı. Williams’ın laneti, yarım tur farkla son tura lider giren Nigel Mansell’in arka düzlükten önceki L’Epingle virajında bir anda yavaşlamasıyla devam etti ve yarışı baştan sona lider götüren Britanya’lı pilot bu sorun yüzünden yarış galibiyetini Nelson Piquet’ye armağan etmek zorunda kaldı. Talihsiz Mansell, klasmana 6. sıradan girebilmeyi başardı. Nelson Piquet ise istikrarlı sürüşünü, şans meleklerinin ufak busesiyle birleştirerek yarış galibiyetiyle taçlandırmayı başarmıştı.

6. 2001 İspanya GP Kazanan: Michael Schumacher Kaybeden: Mika Hakkinen

McLaren, milenyumun başında Ferrari ve Schumacher’e meydan okuyabilen – tabi dayanıklılık sorunlarının el verdiği kadarıyla- ender takımlardan biriydi. Kuru ve bulutlu bir hava altında gerçekleştirilen İspanya GP’si de McLaren ve Hakkinen’in fırtına gibi estiği yarışlardan birine ev sahipliği yaptı. Yarışın startıyla birlikte Michael Schumacher ve Hakkinen 3. sıradaki Barrichello ile irtibatı koparmayı başardılar. Yarışın ilerleyen turlarında ise Hakkinen, pazar günü bambaşka bir dünyada olduğunu kanıtlamak istercesine sürüyordu. Fin pilot, son turlarda en yakın rakibi Schumacher ile farkı 40 saniyeye kadar çıkarmayı başarmıştı. Herkes Hakkinen’in rahat bir şekilde yarışı kazanacağı düşünüyordu ki; Son tur 7. viraj ve Sürpriz…

Hakkinen’in motoru iflas ediyordu ve Fin pilot aracını 7. virajda pist kenarına çekmek zorunda kalıyordu. Televizyonları başında birçok seyirci yitip giden 37 saniyelik farka küfrederken, Mika Hakkinen’in Mercedes motoruna düzdüğü methiyeleri varın siz düşünün? Schumacher ise bu sorundan faydalanarak, 2001 sezonundaki 3. zaferini elde ediyor ve şampiyonada rakipleriyle arasındaki puan farkını arttırmanın keyfini sürüyordu. Schumacher, yenilmez armada Ferrari motoruna, ne kadar şükretse az değil mi?

5. 2005 Avrupa GP Kaybeden: Kimi Raikkonen Kazanan: Fernando Alonso

2005 Avrupa GP’si, Kimi Raikkonen ve McLaren için oldukça dramatik bir yarışa sahne olmasıyla meşhur. Yarışın startında liderliği eline geçiren Kimi, altındaki canavarı MP4-20 ile şampiyonadaki en büyük rakibi Alonso’ya ilk pitler öncesi 20 saniye fark atmayı başarıyor ve 2 pit stop stratejisiyle liderlikte oldukça rahat bir pozisyonda seyir ediyordu. Ancak yarışın sonunda felakete dönüşecek hatalar silsilesi 30. turda baş göstermeye başladı. Kimi o turda Ford şikanında pist dışına çıkarak aracının bargeboardlarına hasar verdi. 32. tura gelindiğindeyse, önündeki Villeneuve’e tur bindirmek için geç frenaj yapan Kimi, frenlerini kilitledi ve lastiklerinde aşınma sorunu baş göstermeye başladı. 2005 kurallarına göre lastikleri değiştirme şansı olmayan Kimi, bu lastiklerle yarışın sonuna kadar mücadele etmek zorundaydı. Fin pilot 44. turda pite gelene kadar Alonso ile farkı biraz daha açmayı başardı. Ancak Alonso’nun son piti sonrası, Kimi için lastikler ve frenler dayanılmaz noktaya gelmişlerdi. Viraj girişlerinde ve frenleme esnasında yaşanan büyük vibrasyon lastik ve süspansiyon üzerinde inanılmaz bir yüke neden oluyordu; Alonso’nun pit çıkışı 10 saniye olan fark 6 turda 2 saniyenin altına düşmüştü. Olanlar oldu ve dananın kuyruğu son turda koptu. Kimi’nin lastikleri ve süspansiyonu bu büyük titreşimlere daha fazla dayanamadı ve yarışın büyük bölümünü lider geçiren Kimi’nin süspansiyonu kırıldı. Kimi kırılan süspansiyonu yüzünden yarış dışı kalırken, Fernando Alonso 20’ye inecek puan farkını 32’ye çıkarmanın keyfini podyumda kusursuz bir biçimde kutluyordu.

4. 1982 San Marino GP Kaybeden: Gilles Villeneuve Kazanan: Didier Pironi

Sırada bir son tur zaferinden çok daha fazlasına sahip 1982 San Marino GP’si var. Bu yarış beraberinde Gilles Villeneuve’ün ölümüne, Pironi’nin bir türlü susturamadığı vicdanı neticesinde sezon sonu şampiyonluğu kaçırmasına neden olacak bir mücadeleye sahne oldu.

Ferrari’nin ev sahibi olduğu San Marino GP’sine Ferrari pilotları Gilles Villeneuve ve Didier Pironi 3. ve 4. sıradan başlama hakkı kazandılar. Yarıştan önce iki pilot kendi aralarında yaptıkları centilmenlik anlaşması neticesinde, yarışın sonunda duble yapacak pozisyonda olurlarsa yarışı kazanan pilot ilk virajı önde geçen pilot olacaktı. Beklenen gerçekleşti ve iki Ferrari pilotu yarışın sonunda ilk iki sırada yer aldı. Yarışı kazanma hakkıysa centilmenlik anlaşmasına göre Villeneuve’e aitti; ancak Didier Pironi yarışın son turlarında bu anlaşmayı tek taraflı fesh etmeye karar verdi ve iki pilot arasında kıyasıya bir mücadele başladı. İlk atak Pironi’den geldi ve liderliğe yükseldi. Gilles, kaybettiği pozisyonu geri almasını bildi ancak ne olduğuna anlam veremeden son turda bir kez daha takım arkadaşı tarafından geçildi; sinirli Gilles takım arkadaşını geçmek için bir hamle daha yaptı ancak yarışın kazananı Fransız pilot oldu.

Enzo Ferrari ile arası sıkı fıkı olan Gilles, yarış sonunda köpürse de takımın içerisinde, yaşlandığından dolayı Enzo’yu istemeyen kesimin daha güçlü olduğunu anlayınca sezon sonunda Ferrari’den ayrılmayı kafasına koydu. San Marino GP’sinden 2 hafta sonra gerçekleştirilen Belçika GP’sine oldukça sinirli gelen Gilles, sıralama turlarında deli gibi sürüyordu ve sezon sonuna gerek kalmadan 8 Mayıs 1982’de Zolder’de geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybederek Ferrari’ye veda etmek zorunda kaldı. Bu ölümden dolayı kendini sorumlu tutan Pironi, sezon ortasında dikkatsiz bir kayak macerası sonrası ayaklarını kırarak sezonu tamamlarken bir daha asla gride geri dönemeyecekti. Ne Gilles ne de Pironi o yarıştan sonra asla eskisi gibi olamadılar ve Ferrari’nin müthiş geçebilecek sezonu bir pazar günü lanetlenmiş oldu.

3. 2003 Brezilya GP Kaybeden: Kimi Raikkonen Kazanan: Giancarlo Fisichella

2003 Brezilya GP’si milenyumun belki de F1 tarihinin en kaotik yarışına sahne oldu. Maliyetleri kısmak isteyen FİA, 2003 düzenlemelerine göre takımların yarışa sadece bir set yağmur lastiğiyle katılmasına izin veriyordu. Tüm Bridgestone müşterileri ise yarışa sadece İntermediate lastikler getirmişlerdi; ancak bu lastikler yarışmak için uygun olmadığından dolayı yarışın startı 10 dakika ertelendi. Yarış başladığında ise herkes F1 yarışı yerine buz pateni izlediğini sanmaya başladı. 3. viraj yol tutuştan o kadar yoksundu ki sayısız pilot pistin bu bölgesinde spin atarak yarışa veda etmek zorunda kaldılar; Schumacher bile. Alman pilot bu kazasıyla, 2001 Almanya GP’sinden sonra ilk kez bir yarışa erkenden veda etmek zorunda kaldı.

Yarışta sürekli SC gireceğini düşünen takımlar erken bir pitle depoyu olduğu kadar doldurarak, SC periyodunda yakıt tasarrufu sağlayarak tek pitle yarışı tamamlama stratejisini denediler. Bu stratejiyi uygulayan Fisichella gridin en arkasından sarı Jordan’ıyla geldi ve yarışın 54. turunda Kimi Raikkonen’i geçerek yarışın liderliğini elde etti. Aynı turun sonunda Mark Webber, yüksek süratte duvara çarparak yarışı noktalarken, bir tur sonra Alonso sallanan sarı bayraklara dikkat etmedi ve Webber’in kazasından kopan lastiğe çarparak aracının kontrolünü kaybetti ve oldukça büyük bir kazaya karıştı. Yarış boyunca mücadeleye izin veren komiserler, pist üzerinde pilotların güvenliğinin daha fazla tehlikeye atılamayacağını düşünerek yarışı kırmızı bayraklarla askıya aldılar ve karar aşamasına geçtiler.

Kimi Raikkonen Brezilya GP Zafer Kupasını Fisichella'ya takdim ediyor San Marino, 2003
Kimi Raikkonen Brezilya GP Zafer Kupasını Fisichella’ya takdim ediyor San Marino, 2003

FİA’nın kurallarına göre “Kırmızı Bayrak” sallandığı anda lider giden pilot hangi turdaysa yarış sonuçları 2 tur öncesine göre hesaplanıyordu. Komiserler, “Kırmızı Bayrak” sallandığında Fisichella’nın 55. turda olduğunu kabul ettiler ve yarış sonucunu 53. tura göre ilan edince Kimi Raikkonen podyumda zaferi kutladı; ancak Jordan kamera ve pist üstü verileriyle Fisichella’nın 56. tura girdiğini ispatlayınca 54. turu lider tamamlayan Fisichella’nın Brezilya GP’sinin gerçek galibi olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Fin pilot birincilik kupasını 2 hafta sonra San Marino GP’si öncesinde yarışın gerçek galibine takdim etmek zorunda kaldı.

Singapur GP: Kazanan ve Kaybedenler Yazısını Okumak İster Misiniz? Tıklayınız…

2. 2011 Kanada GP Kaybeden: Sebastian Vettel Kazanan: Jenson Button

Islak zemin üzerinde gerçekleştirilen 2011 Kanada GP’si SC arkasında başlayan, kırmızı bayrakla durdurulan, yaklaşık 5 saat süren ve kazananı son turda belli olan fantastik bir yarışa sahne oldu. Bu yarışın yıldızı ise Jenson Button oluyordu. Britanya’lı pilot yarışın ilk turlarında takım arkadaşı Lewis Hamilton’la bir kazaya karıştı ve yaptığı pit ve aldığı pitten geçme cezasıyla gridin en arkasına düşmek zorunda kaldı. Ancak yarışın kırmızı bayrakla durdurulması ve yarışın son bölümünde Heidfeld’in kazası sonrası piste giren 6. SC’ın da yardımıyla Button, slick lastiklere geçilen son bölümde 4. sıraya kadar yükselmeyi başardı.

61. turda SC’ın pistten çıkmasıyla mücadele kaldığı yerden devam etti ve 6 kez pit yapan, 2 kere kazaya karışan ve gridin en arkasına düşen Button, son tura Vettel’in 0.6 saniye gerisinde ikinci sırada girdi. Vettel’in 5. virajda pistin ıslak bölümüne çıkıp aracın hakimiyetini kaybetmesinden yararlanan Jenson tarihte, çıktığı 200. Grand Prix’de galibiyet kazanan ikinci pilot oldu. Ne yarış ama?

1. 2005 Japonya GP Kaybeden: Giancarlo Fisichella Kazanan: Kimi Raikkonen

Listede adı daha önce iki kez geçen Kimi Raikkonen, bu sefer sonuncu kez ve bir son tur zaferi ile karşımıza çıkıyor. 2005 yılındaki kurallara göre sıralama turlarında her pilota tek hak veriliyor ve pilotlar piste bir önceki yarışta elde ettikleri sonuçların tersi şekilde sıralanarak çıkıyorlardı. Bu kuralla, piste son çıkan pilotun yol tutuşun en yüksek olduğu anda turunu atarak avantajlı olması amaçlanıyordu, ancak Japonya gibi her an yağmur veya tayfun ihtimalinin olduğu bir ülkede bu bir avantajdan çok dezavantaja dönüşecekti. Cumartesi günü gerçekleştirilen sıralama turlarına ilk bölümde çıkan pilotlar turlarını kuru zeminde atarlarken, son 4 isim yağmurdan etkilenmişler ve gridin son sıralarına demir atmak zorunda kalmışlardı.

Yarışa ise arkadan başlayan 3 pilot Kimi Raikkonen, Fernando Alonso ve Schumacher’in yükselişleri ve birbirinden güzel atakları damga vururken, en güzel bitiriş Kimi Raikkonen’e aitti. Fin pilot uzun bir ilk bölümün ardından 26. turda yaptığı pit sonrası mücadeleye 6. sırada geri döndü. Pit çıkışı Schumacher’i geçip önü açılan Kimi, son pitlere kadar önündeki rakipleriyle farkı azaltmayı başardı ve son pitini 45. turda yaptığında yarış lideri Fisichella’nın sadece 5 saniye gerisinde piste dönmeyi başardı. Son turda İtalyan pilotu yakalayan Kimi, ilk viraj öncesi start finish düzlüğünde Fisichella’nın yanına usulca sokuldu ve harika bir hamleyle rakibini geçmeyi başardı. 17. sıradan kalkıp yarışı kazanmak? “Beni yalnız bırak, ne yaptığımı biliyorum” tam da yarış mühendisine bu sözü söyleyecek bir pilotun elde edeceği türden epik bir zafer.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz