Singapur GP Kazananlar ve Kaybedenler

0

Red Bull’dan Daniel Ricciardo ve Mercedes’ten Nico Rosberg, Pazar günü Singapur tarihindeki en yakın ikinci finişi bizlere izlettiler. Bu tarz büyük mücadeler elbette ki yarışın seyir zevkini arttırıyor. Öte yandan yarışta mecburi SC periyotlarından birini daha gördük, bu sefer kaza startta meydana geldi. Peki Singapur’dan mutlu ayrılanlar ve Malezya’da tabloyu tersine çevirmesi gereken isimler kimler.

KAZANANLAR

Honey Badger(Bal Porsuğu)

Daniel Ricciardo, yarışın sonlarında alter-egosunu ortaya çıkardı ve Singapur GP’sini kazanmak için yaptığı hamleyle pistteki fanları ve dünya üzerindeki seyircileri kendisine hayran bırakmayı başardı. Monaco’daki kaybı telafi etmek için Marina Bay’de yaptığı deneme, Nico Rosberg tarafından bertaraf edilmiş olsa bile, yarışın sonuna kadar amansız takibi ve damalı bayrağı liderin sadece 0.4 saniye gerisinde görmesi onun kazananlar listesine girmesine yetiyor da artıyor bile.

Doğrusu, Red Bull’un hızı Monaco ile karşılaştırıldığında Mercedes’i yenmeye yetecek türden değildi, ancak Ricciardo’nun performansı oldukça etkileyiciydi. Mercedes yarışın son bölümünde pite girmek yerine pistte kalmayı tercih etti; ancak Ricciardo’nun performansı o kadar yüksekti ki yarışın sonunda Rosberg’i yakalamayı başardı. Ancak Ricciardo’nun çabaları kifayetsiz kaldı ve yarışı Rosberg kazandı.

ricci
Ricciardo Podyumu Kutluyor. 15. Yarış Singapur GP, Pazar 18 Eylül 2016. © Sutton Images

Rosberg ve Momentumu

Rosberg için şuanda ne söylebilirsiniz? Hungaroring ve Hockenheim’dan sonra lanetlenmiş gibi görünen bu adam bir anda geri döndü. Spa’da kendine geldi. Monza’da şanslıydı, ama yine de iyi göründü. Ve Singapur’da Ricciardo’nun son turlardaki büyük baskısına rağmen hükümdar olmayı başardı.

Takım arkadaşı Lewis Hamilton’dan 0.7 saniye daha iyi bir sıralama turu atmak, Rosberg’e yarışı kontrol etmek için müthiş bir fırsat verdi. Fakat ortalık ısındığında -ki gerçekten Ricciardo’ya cevap vermek konusunda Mercedes’in kafası karışmıştı- Rosberg durdurulamazdı. Temposunu da son turlarda korumayı başararak yarışı kazandı.

Sürücüler klasmanı liderliğini iki yarışlığına Hamilton’a devretmiş olan Rosberg, bir kez daha bu sene formda gözüktü. Son beş yarışın dördüne ilk sıradan başladı ve son üçünü kazandı. Şimdi de rakibi Hamilton’ın sekiz puan önünde lider. İspanya ve Avusturya arasındaki sadece bir podyum kazandığı silik bölümden çok uzakta görünüyor. Peki bu momentumu saklayabilir ve şampiyon olabilir mi? Sanırım şu anda bunun aleyhinde iddiaya girmezdiniz.

Yarışın galibi Nico Rosberg takmıyla birlikte zaferi kutluyor. Marina Bay Pisti, Singapur, Pazar 18 Eylül 2016. © Sutton Images

 

Vettel’in Dönüşü

Birincinin sadece 27.6 saniye arkasında beşinci olmak, gridin en arkasından yarışa başlayan Sebastian Vettel için tek kelimeyle harika bir sonuçtu. Marina Bay’de, geçişin bu denli zor olduğu bir pistte, Vettel’in yaptığı gerçekten kaliteli bir sürüştü. Böylelikle Vettel, belalı bir yılın ardından hala formda olduğunu göstermiş oldu.

Dört kez dünya şampiyonu olmuş Vettel bile, Q1’de tüm haftasonunu baltalayan süspansiyon probleminden sonra çok kötü durumda olduğunu itiraf etmişti. Fakat Vettel, başını önüne eğdi ve işine odaklandı. Lastik tercihlerini akıllıca kullandı, beladan uzak durdu, lastik avantajını eline aldığında saldırdı.

Ödülü sadece bir beşincilik olmadı. Aynı zamanda günün sürücüsü ünvanını da kazandı.

 

Sebastian Vettel, Manor’dan Pascal Wehrlein’ı geçerken, Marina Bay Pisti, Singapur, 18 Eylül 2016, Pazar. © Sutton Images

…Ve Kvyat’ın Dirilişi

Çin’deki muhteşem podyumundan kısa süre sonra Red Bull’dan Toro Rosso’ya gönderilan Kvyat için sezon tam anlamıyla cehenneme dönüştü.

Değişiklikten beri yerini alan çaylak Verstappen’in epey gerisinde bir görüntü çizdi. Yeni takım arkadaşı Carlos Sainz’a karşı da çetin bir mücadele vermek zorunda kaldı.

Fakat Singapur’dan sonra işler değişti. Yedinci sıradan başlayarak, takımın de facto lideri haline geldi. Max Verstappen’e karşı parlak bir savunma ortaya koydu, yarışı dokuzuncu bitirerek Toro Rosso’ya dört yarış sonra ilk puanlarını kazandırdı.

Yarıştan sonra sürüş tutkusunu ve yarış sevgisini yeniden keşfetmesinden bahsetmesine şaşırmadık. Aramıza hoşgeldin gerçek Dany!

Daniil Kvyat, Marina Bay Pisti, Singapur, 17 Eylül 2016, Cumartesi. © Sutton Images

Magnussen’in Zamanlaması

2017 pilot kadrosu üzerinde hala karar verme aşamasında olan Renault için, Magnussen’in performansı daha iyi bir zamanda gelemezdi.

Yarışa on beşinci sıradan başladı. Kaotik ilk turdan sonra onuncuydu. Evet, Danimarkalı sürücü biraz şanslıydı. Fakat doğru zamanda doğru işleri de yaptı ve böylece puan kazanabileceği bir performansı ortaya koymuş oldu. Esteban Gutierrez ve Felipe Massa’nın önünde bitirmesi, Renault’un saf hızının bir göstergesi de değildi. Üstelik yarış sırasında hiçbir şekilde sıvı takviyesi de alamamıştı. Yarıştan sonra yarışı kazanmamış olmanın tuhaf hissettirdiğini söyledi. Çünkü geri kalan her şey mükemmeldi…

Kevin Magnussen, Marina Bay Pisti, Singapur, 16 Eylül 2016, Cuma. © Sutton Images
KAYBEDENLER

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton için yanlış giden şey bu sefer neydi?

Belçika’da güç ünitesi değişikliklerinden sonra gerilerden gelmek zorunda kaldı. Monza’da sıralamaları domine etti fakat startta geçildi. Ama burda…

Antrenmanlarda gerçekten iyi göründü. Sonra hidroliklerden dolayı çok zaman kaybetti ve bir türlü ön sıralara geri dönemedi. Yarışı tamamiyle önden gelen kirli havayla boğuşurken fren ısılarını belli bir seviyede tutmakla geçti. Son bölümde yeni lastiklerle hızlı görünmesine rağmen sorunu yeniden baş gösterdi. Neredeyse yarışın tamamında bir şeylerle mücadele etmek zorunda kaldı.

2 puanlık liderliği sona erip 8 puan farkla klasmanda 2. sıraya düştü ve kredisi bitince ağzı da sonunda açıldı.

“İyi bir aracımız var” dedi. “İyi bir haftasonu geçirmemiz gerekiyordu. 43 puan geriden geldik o yüzden 8 puan fark çok da büyük görünmüyor. Ama yine de… Nico’nun performansı muhteşemdi. Bu hafta sonu çok iyi bir iş çıkardı. Böyle devam edeceğini umuyorum. Yani ben de aynısını yapmak zorundayım…”

Hulkenberg’in Singapur Laneti

Geçen sene Nico Hulkenberg, Marina Bay’in duvarlarına toslamadan önce sadece 12 tur gidebilmişti. Bu sene Force India sürücüsü 12 metreyi bile zar zor gitti…

Alman sürücü sıralamalarda fena değildi ve sekizinci sıradan yarışa başladı. İki Toro Rosso arasında tost olan sürücü, bir Singapur yarışını daha duvarda bitirdi. Hulkenberg muhtemelen olayın yarış kazası olarak nitelendirilmesinden de rahatsızdı.

Nico Hulkenberg, Marina Bay Pisti, Singapur, 18 Eylül 2016, Pazar. © Sutton Images

Carlos Sainz

Tıpkı Hulkenberg gibi, Carlos Sainz da kara talihini kabullenmekte zorlanıyor. Buraya rekabetçi bir araca sahip olmayı umarak gelmişti. Toro Rosso’sunu muhteşem bir performansla altıncı sıraya yerleştirmişti ve böylece büyük takımlara Max Verstappen’le takım arkadaşıyken neler yaptığını hatırlattı.

Startta eski takım arkadaşının yavaş Red Bull’unu geçmekte gecikince Hulkenberg’e temas etti. Hasarlı aracıyla ilerlerken turuncu-siyah bayrakları gördü. Pit stopla birlikte hem çok değerli zamanını, hem de kritik aerodinamik bir parçayı kaybetti. Böylelikle almasına kesin gözüyle bakılan iyi puanları alamamış oldu.

Carlos Sainz jr, Marina Bay Pisti, Singapur, 18 Eylül 2016, Pazar. © Sutton Images

Verstappen’in Firarı

Starttaki kazadan zarar gören üçüncü sürücü de, kazaya giden olaylar silsilesini başlatan Max Verstappen oldu. Kötü bir startla dördüncülükten sekizinciliğe düştü. Sonrasında da trafiğe takılınca performansı ve beklentileri büyük tehlikeye girdi. Yarışın üçte birinde Kvyat’ın arkasında takılı kalması da Verstappen’e hiç ama hiç yardımcı olmadı.

Bu yüzden damalı bayrağı altıncı sırada görmek iyi bir sonuç sayılır. Fakat iyi bir start alabilmiş olsa Hollandalı pilot podyum için çok şanslı olacaktı.

“İçinde olmaktan keyif aldığım birkaç yoğun çekişmeye girdim, fakat burada geçiş oldukça zor. Yani biraz sıkışmış oluyorsunuz. Dany ve ben gerçekten sıkı dövüştük fakat birbirimize temas etmedik, ki bu hep iyi bir şeydir. Geçiş yapmayı seviyorum fakat istediğim pozisyon için mücadele etmiyordum. O yüzden çok da eğlenceli değildi.”

Daha da kötüsü, Singapur benzer birkaç yarışın peşinden geldi. Belçika ve İtalya’da ilk sıraların gerisinde mücadele etmiş ve şanssızlıklar yaşamıştı. Acilen bu momentum kaybını göğsünde yumuşatması gerekiyor.

Max Verstappen, Marina Bay Pisti, Singapur, 18 Eylül 2016, Pazar. © Sutton Images

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz