Seyir Zevki Yüksek Kazalar

0

Tabii ki hiçbir pilotun burnu kanasın istemeyiz. Fakat herkes biliyor ki bu spora heyecan getiren şeylerden biri de kazalar. Fakat bazı kazalar, yarışa heyecan getirmenin de ötesinde hızlarıyla ve izlenebilirlikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Şimdi biz de sizler için hatırlayabildiğimiz en tehlikeli ve izlemeye değer kazaları derledik.

1. Mark Webber & Heikki Kovalainen – 2010 – Valencia

Mark Webber, geriye düştüğü yarışta pitlerin ardından kendini 19. sırada buluyor hızla tırmanmaya çalışrken Heikki Kovalainen’in arkasına düşüyor. 12. viraja gelirken de olanlar oluyor. Kaza sırasında Webber’in aracının 280 km/s hızla gittiği açıklanmıştı.

2. 1998 Spa Startı

1998 yarışı, en olaylı Belçika yarışlarından biriydi. Yarışın başında öyle bir kaza yaşandı ki, Charlie Whiting ikinci bir start vermek zorunda kaldı. Çünkü ilk startın ardından Eau Rogue’a gelirken büyük bir kaza yaşanmış ve tam 14 pilot yarış dışı kalmıştı.

3. Martin Brundle – 1996 – Albert Park

Martin Brundle’ı hepimiz BBC F1 yorumcusu olarak tanıyoruz. Kendisi aynı zamanda eski bir pilot. Kariyerinin dokuzuncu ve son yarışında İngiliz pilot, Albert Park’ın meşhur üçüncü virajında aracını ortadan ikiye ayırmayı başarıyor.

 

4. Gerhard Berger – 1989 – Imola

Gerhard Berger, daha sonra Ayrton Senna’nın hayatını kaybedeceği ve bir şikanın ekleneceği meşhur Tamburello virajında Ferrari’siyle bariyerlere giriyor ve aracı alev alıyor. Herkesin Berger’ın kurtulma şansını sorguladığı kazadan pilot ufak yanıklarla kurtulmayı başarıyor.

5. Eric Comas – 1992 – Spa

Bu video F1 hayranlarının çok iyi bildiği bir videodur. Bu kaza aslında kazasıyla değil, Ayrton Senna’nın aracından inip kazaya müdahale etmesiyle bilinir. Bu kazanın trajik yanıysa şu, 1994’te Ayrton Senna ölümüne sebebiyet verecek kazaya karıştığında Comas durmak ister fakat sarı bayrağı sallayan hakemler Comas’ya bu izni vermez.

6. 2000 Monza Startı

2000 İtalya yarışının startı da olaylı yarışlardan. Çok da geniş olmayan bu pistte önce ilk virajda Eddie Ervine iki Sauber’e çarparak kazaya sebebiyet veriyor. Üçüncü virajdaysa bu sefer Jordan pilotları görevi devralıyor ve Formula 1’in en ünlü kazalarından biri yaşanıyor. Ön sıralardan Barrichello ve Coulthard’ın da karıştığı bu kazada kimse yara almıyor.

7. Robert Kubica – 2007 – Gilles Villeneuve (Montreal)

Jarno Trulli’yi geçerken aracından fırlayan bir parçayla direksiyonu ve frenleri kontrol edemeyen Kubica, 301 km/s hızla duvara çarparak sekiyor ve karşı duvara çarpıyor. Aracının monokoku hariç her tarafı paramparça olan Kubica’nın ayakkabıları, monokokun ucundan görünüyor. Kubica bu kazadan sonra hastaneye kaldırılmış ve ABD yarışına katılamamıştı. O yarışta Kubica’nın BMW’sini geleceğin şampiyonu Sebastian Vettel kullanmıştı.

8. Mark Webber & Fernando Alonso – 2003 – Sao Paolo

2003 Brezilya yarışı yine olaylı yarışlardan biri. Hatta Giancarlo Fisichella bu yarışla ilk F1 galibiyetini almış, üstelik bu galibiyet yarıştan sonra gelmişti. İşte bu yarış esnasında unutulmayan anlardan birisi de Webber ve Alonso’nun kazalarıydı. Son virajda hızını alamayıp ıslak zeminde kayan Webber, arkasında kirli bir zemin bırakmıştı. Fernando Alonso da Webber’in parçalarından kurtulamadı ve bu feci kaza gerçekleşti. Kaza esnasında Alonso’nun hızının 290 km/h olduğu tahmin ediliyor.

9. Nick Heidfeld – 2006 – Indianapolis

Yarışın henüz ikinci virajında takla atan Heidfeld, birçok kişinin yüreğini ağzına getirmişti. Neyse ki Alman pilot burnu bile kanamadan bu kazadan kurtuldu.

10. Fernando Alonso – 2016 – Albert Park

Fernando Alonso, 2016 sezonunun henüz ilk yarışında listenin ilk sıralarındaki Martin Brundle ile aynı virajda benzer bir şekilde kaza yapıyor. Alonso, bu kaza sırasında 310 km/s hıza sahipti ve kazadan sonra araçtan geriye kalan şey ufak bir demir ve karbon birikintisiydi. Alonso’nun araçtan yürüyerek çıkması birçoklarına göre mucize olarak görülüyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz