Mercedes ve Ferrari 2017 Lastiklerini Test Ediyor

0

2017 lastiklerinin test programı, Salı günü Ferrari ve Mercedes’in testleriyle birlikte kaldığı yerden devam etti.

Testler, iki takım tarafından iki farklı pistte gerçekleştiriliyor. Mercedes, yeni geniş lastikleri Paul Ricard’da üç gün test edecekken, Ferrari’de Katalunya’da iki gün boyunca görev yapacak. Testler, Pirelli’nin 2017 lastiklerine son şekli vermesi konusunda yardımcı olması amacıyla düzenleniyor. Takımlar da testlere “körlemesine” katıldıklarından, bir katkı elde edemiyorlar. Testlerden elde edilen veriler, Pirelli tarafından analiz edilip tüm 11 takımla paylaşılacak.

Manor sürücüsü Pascal Wehrlein, Mercedes W06’nın koltuğuna geçti ve Paul Ricard’da testleri yapan kişi oldu. Ferrari’deyse testleri Kimi Raikkonen SF15-T aracıyla gerçekleştirdi. Bu testler, Pireli’nin üç ve dördüncü testi oluyor. Toplamda bu sezon on test planlanıyor. Hem Mercedes hem Ferrari, ıslak yerine kuru zemin lastiklerini geliştirmeye odaklanmış durumdalar.

Geniş lastikler, gelecekte daha yüksek bir downforce sağlayacaklar ve tur zamanlarını beş saniye kadar düşürecekler. Pirelli, 2016 lastiklerinin gelişimi hakkında takımlarla düzenli olarak iletişim halinde ve takımlara sürekli araçların nasıl güçlerle karşılaşacaklarını anlatıyor. Amaç, araç gelişimlerini bu doğrultuda gerçekleştirmek.

Pirelli, 2017 lastiklerinde performans düşüşünü minimize etmeye çalışıyor. 2011 yılından beri lastikler, ömürlerini çok çabuk doldurduklarından şikayet konusu oluyorlar. Pirelli, hem pilotların bir yarış mesafesi boyunca tam gaz sürmesini sağlayacak hem de birçok pit stop yaptıracak bir lastik üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda geniş tabanların lastik basınçları konusunda son iki yılda oluşmuş durumu da çözeceği de düşünülüyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz