İtalya GP Sıralama Turları Mercedes Durdurulamıyor Hamilton Pole’de

0

İtalya GP’si sıralama turlarında Mercedes rahat bir şekilde ilk çizgiyi elde etti. Lewis Hamilton 1.21.135’lik turuyla pole pozisyonunu elde ederken, şampiyonadaki en büyük rakibi takım arkadaşı Nico Rosberg 0.5 saniye farkla 2. sırayı elde etti. Mercedes’leri kendi evinde yarışan Ferrari’den Sebastian Vettel takip etti.

Q1 – Hamilton Lider

İlk seansta gridin büyük bölümü hızlı turlarını süper yumuşak lastikleri kullanarak attılar. Genel rutini bozan takımsa Ferrari oldu. Ferrari pilotları yumuşak lastikleri kullanarak seansı geçmeyi başardılar. Mercedes’den Lewis Hamilton 1.21.854’lük turuyla seansı lider tamamlarken, Nico Rosberg 0.6 saniye farkla 2. oldu. Yumuşak lastiklerle turlayan Vettel 1.2 saniye farkla 3. olurken, Red Bull’dan Daniel Ricciardo iki Ferrari pilotunun arasına girerek seansı 4. noktaladı. İlk 10’u tamamlayan diğer isimler, Raikkonen, Verstappen, Hulkenberg, Bottas, Gutierrez, Grosjean olurken, sorun yaşayan Ocon, Magnussen, Palmer, Ericsson, Nasr ve Kyvat sıralamalara ilk seansta veda eden isimler oldular.

CrbcsyZWAAAmrMR

Q2 – Hamilton Liderliğini Devam Ettiriyor

Performansına güvenen Mercedes, 2. seansta yarış stratejisi için pilotlarını piste yumuşak hamurla çkardı ve ilk seanstan da daha hızlı tur zamanına imza atarak rakiplerine ölümcül darbeyi vurmuş oldu. Hamilton 1.21.498 elde ederken, Nico Rosberg 0.4 saniye geriden takım arkadaşını takip etti. İlk haklar sonunda süper yumuşak lastikle turlayan Ferrari sürücüsü Vettel lastik avantajına rağmen lider Lewis Hamilton’ın 0.8 saniye gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen ise ilk haklar sonucunda sırasıyla 4. ve 5. sırayı elde ettiler. Mercedes’le benzer bir stratejiyi uygulayan Red Bull pilotları ise ilk haklar sonunda 9. ve 10. sırada kaldılar ve süper yumuşak lastikleri takarak piste tekrar çıkmak zorunda kaldılar. Son haklar sonucunda ilk 5 sıra değişmezken süper yumuşak lastiklere dönen Red Bull’dan Ricciardo 6. sıraya yükselirken, Haas’dan Gutierrez 7. bir diğer Red Bull pilotu Verstappen 8. oldu. Force İndia pilotları Perez ve Hulkenberg sırasıyla ilk 10’u tamamlayan diğer pilotlar olurken, Sainz, Button, Wehrlein, Alonso, Grosjean ve sene sonunda sporu bırakacağını açıklayan Felipe Massa sıralama turlarına veda eden isimler oldular.

CrbhZl6WEAAdBFd

Q3 – Hamilton Pole Pozisyonunun Sahibi

3. seansta bütün pilotlar piste süper yumuşak lastiklerle çıktılar. İlk hızlı tur denemesi Nico Rosberg’den geldi. Alman pilot 1.21.646’lık turuyla geçici olarak liderlik koltuğunu elde ederken, Ferrari’den Sebastian Vettel 1.22.347 ile 2. sırayı elde etti. Daha sonra Ferrari’den Kimi Raikkonen 1.22.065’lik turuyla takım arkadaşını geçip ikinci sıraya yükselirken, hafta sonu oldukça baskın olan Hamilton 1.21.358 elde ederek takım arkadaşının 0.3 saniye önünde birinci sıraya yükseldi. İlk haklar sonunda Williams’dan Bottas 5. olurken, Red Bull sürücüleri Ricciardo ve Verstappen sırasıyla 6. ve 7. sıraları elde ettiler. Force İndia’dan Hulkenberg 9. Perez 10. olurken, ilk kez Q3’e kalan Esteban Gutierrez, sıralama turlarının son seansında tek tur atmayı tercih etti. Hamilton son turunda zamanını geliştirdi ve 1.21.135 ile mükemmel bir sıralama turuna imza atarak sıralama turlarını takım arkadaşının 0.478 saniye önünde lider tamamladı. Son haklarda Sebastian Vettel de turunu geliştirerek takım arkadaşını geçti ve 3. sırayı elde etti.

3

Hamilton bu sonuçla birlikte kariyerinin 56. pole pozisyonunu kazanırken, Monza’da da 5. kez pole pozisyonunu elde etti ve bu alanda Senna ile Fangio’yu yakalamış oldu. ilk 10’da 5 Mercedes, 3 Ferrari ve 2 Renault motorlu araç yer alırken, yarın düzenlenecek yarışa Mercedes pilotları yumuşak lastiklerle başlamaya hak kazandı. Efsanevi Monza pistinde gerçekleştirilecek İtalya GP’si yarın TSİ 15.00’da başlayacak

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz