2016 GP2 İtalya 1. Yarış – Giovinazzi Kendi Evinde Şov Yaptı

0

GP2’de sezonun 9. ayağı, 17. yarışında zafer sıralama turları zamanı silinip gridin sonuna atılan ev sahibi Antonio Giovinazzi’nin oldu.

İtalyan pilot, illegal lastik basıncı sebebiyle 2. sırada başlayacağı yarışta Jeffri ile birlikte ceza alarak 21. sıraya düşürüldü. Takım arkadaşı Pierre Gasly’nin kazanacak gibi gözüktüğü mücadelede olaylar 16. turda karıştı. Lesmo 2’ye birlikte girmeye çalışan Pic ve Canamasas’ın temasıyla Canamasas takla atınca güvenlik aracı içeri girdi. Gasly, pite girmemiş isimlerin pitten kendi önünde üstelik yeni lastikleriyle çıkması sonucu 4. sıraya gerilerken Marciello, Mallya, Giovinazzi avantajlı bir şekilde Gasly’nin önünde kendilerini buldular.

24. turda yarış tekrar başladı. Ön grupta farklar yakınken 29. tura kadar atak deneyen olmadı. Giovinazzi, start düzlüğünde DRS’nin de yardımıyla Mallya’yı geçti ve 2. sektörde 1 saniyeden az farkla arkasında olduğu Marciello’nun arkasına gelmeyi başardı. Son tura İtalyanlar ilk 2 sırada girerken Giovinazzi bir tur önceki atağın benzerini yaparak ilk sıraya yerleşti ve finişi de önde görerek bu sezonki 4. zaferiyle birlikte liderlikteki puan farkını 8’e düşürdü.

Rafaelle Marciello, lider girdiği son turdan 2. ayrılıp 2016’daki ilk zaferini kaçırırken Gustav Malja, Almanya’da başlayan yükseliş ve Belçika’daki 2. liğin ardından İtalya’daki ilk yarışı da podyumda tamamladı. Böylece 2 İtalyan pilota podyumda İtayan takımı Rapax eşlik etti.

Pierre Gasly, güvenlik aracı kurbanı olarak 4. sırada yer alırken Norman Nato 5., en hızlı tur ile bonus puanları kapanları Luca Ghiotto 6., Jordan King 7., gelecek sene için adı Formula E’de geçen Mitch Evans 8. oldu. Yeni Zelandalı pilot ters grid sayesinde yarınki 2. yarışa ilk sıradan başlayacak.

Günün son puanları Rowland ve 2. başlamasına rağmen 4 kez şikan kesen, geç frenajlarıyla lastiklerini yiyen Markelov’a gitti.

Haftasonunun 2. yarışı yarın Türkiye saati ile 11.30’da koşulacak.

GP2 Monza 16 R1

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz