İtalya GP FP2: Dominant Mercedes ve Hamilton Lider

0

İtalya GP’si hafta sonunun ilk gününü Mercedes pilotları ilk iki sırada kapattı. Lewis Hamilton, takım arkadaşı Nico Rosberg’e cevap vererek günü lider kapatırken, Mercedes’leri ilk seansta olduğu gibi Ferrari pilotları takip etti.

Seansın başlamasıyla birlikte pist kalabalıklaşmaya başladı ve ilk hızlı tur denemesi Kimi Raikkonen’den geldi. Fin pilot, orta hamurlarla 1.25.033 elde ederek liderliği ele geçirirken, 1 dakika sonra takım arkadaşı Vettel yumuşak lastiklerle 1.24.444 ile liderliği devraldı. İlk seansın lideri Rosberg, orta hamurlarla 1.24.752 elde ederek ikinci sıraya yükselirken, senasın 10. dakikasında yumuşak hamurla piste çıkan Mercedes pilotu Lewis Hamilton 1.23.732 elde ederek liderliği ele geçirdi.

Seansın başında Rosberg-Raikkonen ve Vettel-Hamilton arasındaki farklar bize iyi bir karşılaştırma sundu. Lewis Hamilton, yumuşak hamurlarla atılan turlarda Sebastian Vettel’den 0.7 saniye daha hızlı bir tur atarken, Rosberg’de orta lastiklerle Kimi Raikkonen’de  0.464 saniye daha hızlı bir tur atmayı başardı. Bu veriler ışığında hafta sonu Mercedes’in dominant bir sıralama turu ve yarış performansı göstermesi muhtemel.

Monza’ya oldukça ince bir arka kanatla gelen Red Bull’da Avustralya’lı sürücü Daniel Ricciardo, seansın 25. dakikasında yumuşak hamurlarla 1.24.115 elde ederek ikinci sıraya yükseldi. Ricciardo’dan 2 dakika sonra piste çıkan Vettel,süper yumuşak hamurları kullandığı turunda 1.23.254 elde etti ve geçici olarak ilk sıranın sahibi oldu. Ancak Sebastian Vettel’i takip eden Mercedes sürücülerinden ilk olarak Nico Rosberg 1.22.994’lük turuyla liderliği alırken, takım arkadaşından da daha iyi bir turla gelen Lewis Hamilton, 1.22.801 elde etti ve ilk 30 dakikalık bölümü lider tamamlamayı başardı.

Pirelli’nin gelecek sezon için kullanmayı planladığı lastiklerin de test edildiği senasta yarım saatin sonunda, pilotların büyük bölümü süper yumuşak lastikleri kullanmaya başladılar. Seansın 37. dakikasına gelindiğindeyse Manor pilotu Esteban Ocon, Lesmo 1’de durdu ve sanal güvenlik aracına sebebiyet verdi.

Seansın ilerleyen bölümünde Mercedes ve Ferrari pilotlarının öncülüğünde bütün takımlar yarış koşullarına yöneldiler. Bu dönemde sadece Kimi Raikkonen, Red Bull sürücüleri ve seans içinde sorun yaşayıp piste tekrar çıkan Alonso hızlı tur zamanı attı. Raikkonen, Verstappen, Ricciardo ve Alonso hızlı turları sayesinde sırasıyla 4, 5, 6 ve 7. sıraları elde ederlerken, dereceler daha fazla gelişmedi ve seans Mercedes pilotlarının üstünlüğüyle tamamlanmış oldu.

Sıralama turları öncesi gerçekleştirilecek son antreman turları yarın TSİ 12.00’da gerçekleştirilecek.

DERECELER

2. antreman

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz