Pilotlar Lastiklerden Şikayetçi

0

Formula 1 dünya şampiyonları Lewis Hamilton ve Jenson Button Belçika yarışındaki lastik durumunun gülünç ve saçma olduğunu söyledi.

Geçen sezon Rosberg ve Vettel’in lastiklerinin patladığı olaylardan beri Pirelli zorunlu lastik basınç aralıkları belirledi. 30 derecenin üstünde beklenen sıcaklıkla birlikte bu yarışta süper yumuşak lastiklerden pilotlar hiçbir şekilde verim alamıyorlar. Bu yüzden birçok pilot şaşkın ve kızgın.

Gridin gerilerinden gelerek zor bir yarış geçirecek olan Hamilton: “Böyle lastiklerle işler herkes için zor olacak. Kesinlikle yükselip gelmek podyum hele zafer elde etmek çok daha zor olacak. Basınçlar çok yüksek. Bütün kariyerim boyunca böyle bir şeye şahit olmadığım. Hiçbir faydası olmuyor üstelik çok da sıcak, üstelik bu basınçlarda lastikler çok yara alıyor. Lastikleri aşınmaktan ve ısınmaktan kurtarmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok.”

Button da Hamilton kadar olumsuz konuştu: “Basınçlar inanılmaz derecede yüksek. Piste çıkarken ne kadar yavaş sürdüğümüzü görebilirsiniz. Birçok araba sıralama turlarına tam gaz çıkmadı. Fren de yapmıyorlar. Lastiği zorlayamıyorlar.”

“Turlarına başlıyorlar, ilk virajı dönüyorlar ve lastikler çalışmaya başlıyorlar. Bu lastikleri çalışma aralığında tutmak için inanılmaz şeyler yapıyoruz.

“Eğer boş turunuzuda Eau Rouge’da zorlarsanız kabarcıklanma ve ısınma başlıyor. Çılgınca şeyler yapıyoruz, bunları daha önce hiç yapmamışım.”

“Tabii ki sebep basınçlar. Hava koşulları da hiç yardımcı olmuyor. Bu kadar yüksek basınçla yarıştığımız için utanmalıyız çünkü öyle bir zamandayız ki aracı zorlayamıyoruz bile. Sürekli lastikle zaman geçiriyorsunuz. Şanslıyız ki gelecek sene lastiklerle ilgili böyle bir durum olmayacak.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz