Belçika GP Yarış: Nico Rosberg İçin Rahat Bir Yarış Galibiyeti

0

2016 Belçika GP’sini pole pozisyonundan kalkan Nico Rosberg rahat bir şekilde kazanırken, yarışı Red Bull’un Avustralya’lı pilotu Daniel Ricciardo 2. tamamladı. Gridin son çizgisinden start alan Lewis Hamilton ise 3. olarak podyumu tamamlayan isim oldu.

Yarışın startında iyi kalkış yapan Ferrari pilotları Kimi Raikkonen ve Sebastian Vettel, Max Verstappen’i geçmeyi başardılar; ancak La Source’u içeriden dönüp 2. sırayı pekiştirmek isteyen Vettel’in Raikkonen’e temas etmesiyle birlikte ortalık bir anda karıştı. İlk turun sonunda pite girmek zorunda kalan Verstappen ve Raikkonen ile Sebastian Vettel gridin gerisine düşmek zorunda kaldı.

İlk turda yaşanan bir diğer kazaysa Les Combes’da Pascal Wehrlein ve Jenson Button arasında gerçekleşti. Temas sonrası iki pilotta yarışa veda etmek zorunda kaldı. Yarışın 6. turuna gelindiğindeyse büyük bir kaza meydana geldi. Kevin Magnussen, Radillion’ın çıkışında aracının hakimiyetini kaybederek yüksek süratte bariyerlere çarptı ve SC periyodu başladı. Ancak bariyerlerin onarılmasının uzun sürmesi sonucu yarış kırmızı bayraklarla askıya alındı.sunpic18

Öndeki pilotların SC periyodunda pite girmelerinden faydalanan Fernando Alonso ve Lewis Hamilton yarış tekrar başlatıldığında 4. ve 5. sıranın sahibi olurken, yaşanan olaylardan en karlı çıkan pilot Lewis Hamilton oldu. Yarış tekrar başlatıldıktan sonra sırasıyla Fernando Alonso ve Nico Hulkenberg’i geçen Hamilton 3. sıraya yükselmeyi başardı. Yarışın ilerleyen turlarında orta sırada Red Bull ve Ferrari pilotlarının yükselme çabaları keyifli dakikalar seyretmemizi sağladı. Özellikle Verstappen ve Ferrari pilotları arasında kıyasıya bir mücadele yaşandı.

24. turdan itibaren gridin büyük çoğunluğu Medium lastiklere geçiş yaptı ve grid sıralaması böylece oturmuş oldu. Hamilton’ın 33. turda pite girmesiyle beraber de podyum son şeklini aldı. Nico Rosberg tüm olayların uzağında baştan sona üstün bir yarış geçirerek rahat bir şekilde yarışı kazandı. SPA’daki ilk zaferini elde eden Rosberg’i, yarışın başından itibaren sorunsuz bir yarış geçiren Daniel Ricciardo takip etti. Gridin son çizgisinden start alan Hamilton, yarış şartlarını mükemmel bir şekilde değerlendirdi ve 3 motor değiştirip 55 sıra grid cezası aldığı hafta sonunda hasarı minimum seviyeye indirmeyi başararak, yarışı 3. sırada noktaladı.

Force İndia pilotları Nico Hulkenberg ve Sergio Perez de yarış içerisindeki kargaşalardan kendilerini uzak tutarak, sırasıyla 4. ve 5. sıranın sahibi olmayı başardılar. Yarışın startında kazaya sebebiyet veren Ferrari pilotu Sebastian Vettel yarışı 6. noktalarken, 22. sıradan start alan Alonso başarılı bir yarış geçirerek 7. oldu. Williams’dan Valtteri Bottas 8. olurken, oldukça talihsiz bir yarış geçiren Kimi Raikkonen ancak 9. olabildi. Puan alan son pilot Felipe Massa olurken, yarış içerisinde çok sayıda olaya karışan ve sert savunmalarıyla dikkat çeken Verstappen, ev sahibi olduğu yarışta 11. olarak puan tablosunun dışında kaldı.

YARIŞ SONUCU

Cq88tgdW8AAif-H

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz