Vettel: SPA’da Sıcaklıkla Mücadele Ediyoruz

0

Sebastian Vettel, SPA’daki sıcak hava koşullarının Pirelli lastiklerinin dayanıklılığında sorunlara neden olduğunu ve bu durumun pazar günkü yarışta Ferrari’ye zarar verebileceğini söyledi.

Ferrari, Belçika GP’si lastik seçiminde Mercedes’in uyguladığı stratejinin aksine maksimum sayıda süper yumuşak hamur seçmek için hafta sonu düzenlenecek yarışa sadece bir set orta hamur getirme kararı almıştı. Ancak Ferrari ve SPA’ya benzer stratejiyle gelen diğer rakipleri Cuma günü gerçekleştirilen serbest antremanlarda lastik aşınmasıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Vettel’in takım arkadaşı Kimi Raikkonen, Cuma günü öğleden sonra düzenlenen antreman turlarında, pist sıcaklığı 40 dereceyken süper yumuşak hamurla hızlı tur denemesi yapmak için piste çıktı. İlk hızlı turunu iptal eden Fin pilot, ikinci hızlı turunda 6. sırayı elde etti ve takıma pistte kalmak için savaştığını belirtti. Aynı anda pistte olan Vettel de süper yumuşak lastikleriyle 12. turunu tamamlarken, takıma verdiği raporda lastiklerin tamamen bittiğini belirtti.

İkinci serbest antremanları 4. sırada noktalayan Vettel, medyaya konuştu: “Spa için oldukça sıcak bir hava var. Herkesin lastikleri sonuna kadar kullanabilmek için mücadele ettiğini düşünüyorum. En azından benim gördüğüm birçok araç pistte kalmak için mücadele ediyordu. Bundan dolayı pistte kalmalı ve bu konu üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz.”

Sebastian Vettel, “Herkesin temiz bir gün geçirdiğini düşünmüyorum, bu yüzden rekabet konusunda bir yargılama yapmak ağır olur.” dedi ve ekledi: “Tam anlamıyla mutlu olduğumu söyleyemem çünkü denge konusunda biraz mücadele etmem gerekti. Araç bugün harika hissettirmedi ve bundan dolayı çalışmalı ve performansımızı geliştirmeliyiz.”

Spa’da daha önce 4 kez kazanan Kimi Raikkonen de ilk günden tam anlamıyla memnun olmadığını belirtti.

“Öğleden sonra her şey oldukça iyiydi. Ta ki süper yumuşak lastiklerle piste çıkıp berbat bir stint atana kadar. Sebebi her ne olursa olsun uzun sürüşler büyük bir savaş gerektiriyor. Yarın bu sorunu halledeceğimizden eminim.”

“Çok da kötü bir başlangıç yaptığımız söylenemez, ancak gün sonunda araçtan doğru hisleri de alamadığım ortada.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz