Alonso: “Hamilton’la Uyumlu Oluruz”

0

Fernando Alonso, eğer yeniden bir araya geleceklerse Lewis Hamilton’la birlikte uyumlu bir ekip olacaklarını düşünüyor.

İki pilot, 2007 yılında McLaren’de gürültülü bir sezon geçirmiş, bunun sonucunda Alonso Ron Dennis’le ters düşüp eski takımına katılmıştı. 2007 yılında hem Alonso hem Hamilton, şampiyonluğu 1 puanla Kimi Raikkönen’e kaybetmişti. İkili, kavgalı dönemlerine rağmen sonrasında birbirlerine karşı hep saygılı konuştular.

Tekrar McLaren’e dönen Alonso, dokuz yıl sonra Hamilton’la birlikte uyumlu olacaklarını düşünüyor.

“Bence farklı olurdu, ben daha olgunum o da daha olgun. Takımlar da artık böyle şeyler için daha hazırlıklılar.”

“Eğer Lewis’le bir gün takım arkadaşı olacak olursam… Bence bu çok daha farklı olurdu. Çok şey öğrendik. Çok farklı insanlarız. Artık eskisi gibi kazanmaya takıntılı değiliz. Artık birbirimize çok saygı duyuyoruz. Herkes bize saygı gösteriyor ve biz de sürebildiğimiz kadar hızlı sürmek istiyoruz, ve farklı bir saygı seviyesindeyiz.”

Alonso, Hamilton ve kendisini aynı araçta görmenin insanları mutlu edeceğini düşünüyor, tabii rekabetçi bir takımda olurlarsa.

“Bence herkes bunu severdi, tabii sadece araç rekabetçi olacaksa. Çünkü Jenson’la da aynı durumu yaşıyoruz. Güçlü bir takımız ve birçok önemli şey için sürüyoruz. Fakat aracınız rekabetçi değilse haftasonlarında biraz görünmezsiniz. Buraya geliyorsunuz, yarışınızı yapıyorsunuz, gidiyorsunuz, kimse de sizin şahane bir sıralama turu atıp atmadığınızı fak etmiyor. Bir hata yapsanız zaten Q1’de eleniyorsunuz.”

“Bu sezon bazı hatalarımız oldu. Az ya da çok rekabetçi olduğumuz Bakü’de trafiğe takıldık, sıralamaları 14 ve 15. tamamladık. Kim bunu fark etti? Kimse. Çünkü eğer şampiyonluk için yarışmıyorsanız hafta sonu yaptığınız her şey biraz görünmezdir. Bence evet, Formula 1 veya taraftarlar, veya herkes büyük isimleri veya şampiyonları galibiyet için savaşırken görmek isteyecektir. Fakat bu muhtemelen mümkün değil çünkü bu sporda sadece bir takım kazanabilir”.

Hamilton/Alonso ekibi düşüncesi ilgi çekici görünse de, Mercedes’in hem Hamilton hem Rosberg’le 2018’in sonuna kadar sözleşmesi bulunduğu için pek muhtemel görünmüyor. Alonso gelecek yıl kendini bir başka McLaren genç yeteneğiyle birlikte bulabilir. GP2 şampiyonu Vandoorne, Jenson Button’ın en kuvvetli alternatifi olarak ortaya çıkıyor.

Alonso ve McLaren tarafından yetiştirilmiş yetenek ikilisi, Alonso/Hamilton ikilisiyle çok benzeşiyor. Fakat İspanyol pilot, büyük bir fark olduğu konusunun altını çizdi.”2007 başkaydı çünkü Lewis McLaren tarafından daha çok küçük yaşlardan itibaren özenle korunuyordu. Yetiştirme programının bir parçasıydı ve çok hızlıydı. Rekabetçi bir aracımız vardı ve kimse bunu beklemezken şampiyonluk için yarışıyorduk… Ve o İngilizdi. Stoffel İngiliz değil. Bence bu yeterince büyük bir fark.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz