Ana Sayfa SERİLER FORMULA Hamilton: “Mercedes Dominasyonu 2017’de Bitebilir”

Hamilton: “Mercedes Dominasyonu 2017’de Bitebilir”

0

Lewis Hamilton’a göre, kurallarda gelecek yıl yapılacak büyük değişikliklerle birlikte, bu yılın Mercedes dominasyonunun son yılı olabileceği ihtimali, 2016 şampiyonluğuna özel bir anlam yüklüyor.

Hamilton, 2016 şampiyonluğu için takım arkadaşı Nico Rosberg’le kafa kafaya bir mücadele içerisinde. İngiliz pilot liderliği sezon başından biri ilk defa geçtiğimiz haftalarda Macaristan yarışında ancak elde edebildi. Mercedes, 2014 yılından beri geçerli olan kurallarla şampiyonayı domine ediyor. Hamilton 2014 ve 2015’te de takım arkadaşını mağlup edip şampiyon olmuştu. Şimdi 2017’de gelecek yeni aerodinami kurallarıyla birlikte bu yıl şampiyon olmak Hamilton için çok daha önemli.

“Bu gerçekten çok iyi bir fırsat. Bu durum şansımızı maksimize etmemiz için de bize daha fazla baskı yapıyor. Bu yıl eğer son yıl olacaksa, gerçekten en iyisini yaptığımdan emin olmak isterim. Yani bir kestirme yol yok ve gelecek sezona kadar da dinlenme yok.”

“31 yaşımdayım ve F1’de 10. yılım. Hiç olmadığı kadar yarışmaktan keyif alıyorum. Yarışmaktan keyif almak önemli çünkü zaman çok çabuk geçiyor. Onuncu sezonumdayım ve muhtemelen altı-yedi sezon daha buradayım. Bu sürenin de çok çabuk geçeceğine eminim. Çünkü bu on sene de su gibi geçti, tadını çıkarmaya bakacağım.”

“Gelecek yıl ilginç olacak. Bence muhteşem bir ekibimiz var ve işler böyle devam edecek. Ama mesele hazırlıklara hangi takımın erken başladığı veya kimin nasıl iş çıkardığı meselesi. Umuyorum ki yakın zamanlarda başlamışızdır ve hala yarışın içindeyizdir. Bence öyle olacak.”

Hamilton 2016 sezonunun başında dayanıklılık sorunlarıyla karşılaşmış ve Rosberg’in beş yarışta 43 puanlık liderlik kurmasına engel olamamıştı. O günden beri Hamilton yedi yarışta altı galibiyet aldı ve farkı kendi lehinde 19 puana çevirdi. Sezonun başındaki sorunları düşündüğünde Hamilton, muhtemel bir şampiyonluğun daha fazla tatmin edici olacağını söylüyor.

“Kendim için düşünüyorum, tüm zaferler, tüm sonuçlar, bir sebepten de farklı hissediyorum. Zor bir başlangıç yaşadınız, o gün farklı hissettiniz. Bazen daha kolay, bazen daha zor olur. Bazen daha stresli hisseder, bazen daha rahat hissedersiniz. Bunların hepsi farklı şeyler. Her zaman yeni hissediyorum ve her kazandığım şampiyonadan sonra daha da fazla keyif almaya başlıyorum. Kaybetmek zor bir yolculuk olagelmiştir. Bu seferki de benim için çok farklı bir seyahat oluyor. Sanırım yolculuğun sonunda istediğim yere varabilirsem bu hiç olmadığı kadar iyi hissettirecektir.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz