Renault Sürücüsü Palmer: Hala GP2’yi Kazanan O Pilotum

0

Renault ile F1 kariyerine can sıkıcı bir başlangıç yapan Jolyon Palmer, hala 2014 yılında GP2 şampiyonluğu kazandığı zamanki gibi sürdüğünü düşünüyor.

Palmer, Lotusu devralarak F1’e üretici olarak geri dönen Renault ile yarışmaya başladığı sezonda henüz puan kazanabilmiş değil.

2017 yılında Renault koltuğunu elinde tutmak için mücadele eden 25 yaşındaki pilot, son aylarda mental ve teknik anlamda kendini geliştirdiğini ve hatalarını azalttığını düşünüyor.

Autosport’a, “Monaco’dan sonra köşeyi dönmüş gibi hissediyorum” diyen Palmer ekledi: “Melbourne’de iyi bir başlangıç yaptım ancak daha sonra yapılan birkaç yarış benim için çok daha zordu. Özellikle ıslak zeminde gerçekleşen ve yarış dışı kaldığım Monaco çok sert bir yarıştı. Ama bundan sonra hız ve tecrübe konusunda kendimi geliştirdim ve her yarış daha da güçlü hale geldim.”

“Artık daha istikrarlıyım ve GP2 şampiyonu olduğum seneki seviyede sürdüğümü hissediyorum; ancak burası F1. Ama yine de hata yapmadan iyi sürüşler gerçekleştiriyorum. ”

Farkı neyin yarattığı sorulduğunda Palmer, “Araçtan nasıl daha fazla performans elde edileceğini artık daha iyi anladım” dedi.

“Monaco’dan sonra kendimi zihinsel anlamda resetlemem gerekti. İki şeye odaklanıyorum bunlar; sürekli olarak performansımı geliştirmek ve puan kazanmak. Bu konuda iyi ve istikrarlı bir iş çıkardığımı düşünüyorum.”

9f853c496c3198cabfb5967932b2f854

Palmer, sezon arasına girmeden önce, sondan bir önceki yarış olan Macaristan GP’sinde puan alabilecek durumdayken, spin atması sonucu bunu başaramamasının sinir bozucu olduğunu kabul etti. Ayrıca, Felipe Massa ile yaşadığı temas sonrası ilk turda pite girmek zorunda kaldığı Almanya GP’sinde, Brezilya’lı pilotu pist üstünde yakalayıp geçebileceğini hissettiğini belirtti.

“Burda(Almanya GP) nasıl sürüleceğini iyi biliyorum ve GP2’de kazanmıştım. Bu can sıkıcı bir durum” diyen Palmer ekledi: “Sezonun ilk yarışlarında, gridin arkasında bir çok hata yaptım. Ancak Macaristan’da 10. sırada giderken, puan alamamak benim için büyük bir utanç. Tek bir virajda yaptığım hata yarış boyunca gerçekleştirdiğim bütün emekleri heba etti.”

“F1 oldukça komplike bir spor. İlk serbest antremanlardan sonra araç ve pist sürekli gelişiyor Bu rekabet içerisinde sürekli yeni kazanımlar bulmalı ve yerinizi korumalısınız. Ama F1’den çok şey öğrendiğimi ve gerçekten iyi sürdüğümü düşünüyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz