Alonso: F1’de Kalpsiz Olmalısınız

0

McLaren sürücüsü Fernando Alonso’ya göre bencillik, Formula 1’de başarılı olmanın temel taşlarından biri. Alonso’ya göre bu, bir sürücünün sahip olabileceği en önemli niteliklerden biri. 

“Kalpsiz olmalısınız” diyen Alonso ekledi: “Diğer sürücülerle hasım değilsiniz, ama kazanmak için kendinize odaklanmalısınız. Başkasının önüne geçmek için onu yaralayabilirseniz, bu daha da iyi olur.”

İki kez dünya şampiyonu İspanyol pilot şu anda sürücüler klasmanında 13. sırada. Yine de Alonso, bir Formula 1 aracı sürüyor olmanın rekabetçi olmasa bile kendisini sporda tuttuğunu söylüyor.

“Ben rekabetçi bir insanım ve Formula 1’de rekabet önemlidir. Ama ben Formula 1’de rekabet için yarışmıyorum. Bu hissi hayatımın diğer alanlarından da alabilirim, mesela bisiklet sürerek veya tenis oynayarak veya annemi süpermarkete götürerek. Formula 1’de yarışıyor olmamın sebebi şu, bu araçlar bana başka hiçbir yerde alamayacağım bir his veriyorlar. Eşsiz bir şey bu.”

Alonso ekstrem go-kart sürmeyi de göz önünde bulunduruyor, fakat arada büyük bir fark var: “Nasıl bir şey olduğunu açıklamak zor çünkü hiçbir şey F1’in yanına yaklaşamaz. Araca her bindiğinizde beyninizi baştan başlatmalısınız çünkü her şey çok hızlı gelişir. Eğer haftalardır F1 aracı sürmemişseniz, performans seviyesi sizi şaşkına uğratır. Rekabetten keyif almak için kartinge de gidiyorum, ama Formula 1’de bu his için sürüyorum. Sürüş stilleri epey benzer, fakat go-kartta hiçbir beklenmedik şey yaşanmaz. Beyniniz şaşkına uğramaz. Kartın yapacağı he şeyi tahmin edebilirsiniz.”

“Formula 1’de durum bu değil, her seferinde şaşkına uğrarsınız. Frenlere abandığınızda, beyninizin sizi yakalaması 0.2 saniye sürer. Bu çok hoş bir his. İşte his bu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz