Button, F1’in Mercedes Dominantlığı Yüzünden Hayal Kırıklığına Uğradığını Düşünüyor

0

Jenson Button, son 2.5 yıldır Mercedes’le gerçek anlamda mücadele edebilen bir takım olmamasının F1 için hayal kırıklığı yarattığına inanıyor.

Jenson Button, Lewis Hamilton ya da Nico Rosberg’den hangisinin şampiyonluğu kazanacağı ile ilgilenmezken; Mercedes, markalar klasmanında 2014 ve 2015’in ardından üst üste 3. kez şampiyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Mercedes ikilisinin baş başa giriştiği şampiyonluk yarışını küçümseyen Button, şampiyonluk yarışının, gridden bağımsız şekilde sadece onların arasında yaşanmasının F1 için kötü bir durum olduğunu düşünüyor.

Button, “Biz bu mücadelenin içerisinde yer almıyoruz. Bu yüzden, bu mücadeleyi kimin kazanıp kimin kaybedeceği de benim için bir fark yaratmayacak” dedi.

“Benim için önemli olan şey, gridin önlerinde diğer takımlarla giriştiğiniz mücadeledir, çünkü sporun ihtiyacı olan şeyin sadece aynı araca sahip iki sürücü arasında geçen mücadele olmadığını düşünüyorum.”

“Sporun, diğer üreticilerin ve takımlarında mücadelenin içinde olduğu bir ortama ihtiyacı var. Bizler işlerimizi yeterince iyi yapmadığımız için spor gittikçe aşağı düşüyor.”

“Mercedes’in yarışta olmadığı İspanya GP, herkesin hoşuna giden bir yarış oldu. Çünkü Barcelona’da 4 araç yarış galibiyeti için mücadele etti.”

“Umarım 3 yıldır yapamadığımız şeyleri, gelecekte başarabiliriz.”

84182811b15153bc3d7c6d068c6957ba

Button, gelecek yıl değişecek kuralların rakiplerinin, Mercedes’i yakalayabilmesi için bir fırsat yaratabileceğini umuyor.

“Onlar neden bu kadar iyi durumdalar? Bilmiyorum. Bilmiş olsaydım eminim onlar kadar iyi olurduk” diyen Button ekledi: “Onlar birçok yetenekli isme sahipler, belki de kurallar onların lehineydi.”

“Peki gelecek yıl onları yakalayabilecek misiniz? Belki. Mümkün. Ama bir yandan düşününce onların güç ünitesinin Ferrari’ye oranla çok üstün olduğunu düşünmüyorum.”

“Onlar çok iyi bir araca sahipler. Onların paketi bir bütün olarak fantastik.”

“Onların gösterdiği bu üstün performansın sadece motor sayesinde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aynı motora sahip diğer birçok takım, onların performansının yanına bile yaklaşmıyor.”

Mercedes’le girişilecek olası bir mücadeleye, McLaren’in katılıp katılamayacağı konusunda Button, “Kimin nerede olacağını tahmin etmek zor” dedi.

“Gridin zirvesinde bulunan 3 takımın, gelecek sezonda güçlü olacaklarını söyleyebiliriz. Umarım McLaren-Honda onlarla mücadele edebilecek seviyeye ulaşır.”

“Takımımızda bulunan insanların gelişim açısından neler yapabildiğini bu sezon gördük. Gelecek sezon için araç gelişiminin ne durumda olduğunu bilmiyorum, ancak ekip açısından oldukça yetenekli ve işini iyi yapan insanlara sahibiz. Ancak yine de gelecek sezon aracımızın şampiyonada nerede olacağını bilmiyorum. “

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz