“Kural Değişiklikleri Grid’i Sarsabilir”

0

Anthony Davidson’a göre, Formula 1’in kitabı, son yıllardaki en büyük kural değişikliklerinin gelmesiyle gelecek sezon tepetaklak olabilir.

Yeni teknik düzenlemeler, gelecek sezon gelecek ve böylece tüm araçlar beş saniye daha hızlı tur zamanlarına imza atabilecekler. Geniş lastikler, geniş kanatlar, daha yüksek downforce sağlayacak ve daha agresif görünümlü bir Formula 1 yaratacak. Eski Formula 1 sürücüsü Anthony Davidson’a göre, bu durum kitabı ters çevirebilir.

“Bence sürücülerin performanslarında büyük bir sarsıntı göreceğiz. Araçlar şimdikine göre çok daha farklı bir sürüşe sahip olacaklar, sürücüden farklı beklentileri olacak.” Durumu açıklarken Davidson örnekler verdi: “Mesela Sergio Perez, lastik korumayla ilgili becerileriyle biliniyor, gelecek sene bu becerisi pek önemli olmayabilir. Lastiklerinize tüm yarış boyunca istediğiniz kadar sert davranabilir ve aşınmayı umursamayabilirsiniz. Tutuştan çok güç konusunda bir limitiniz olacak. İşler tamamiyle tepetaklak olabilir”

“Sonra Sebastian Vettel gibi birini görebilirsiniz, 2011’de epey iyiydi, ayağını daha apexe girmeden tabana yapıştırıyordu. Şimdi arka tarafta çok daha geniş lastikleriniz olacak ve size daha fazla yol tutuş sağlayacak. Onun gibi bir sürücü gelecek sene, şimdikinden çok daha rekabetçi tur zamanları elde edebilir.”

 

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz