Grosjean: Mavi Bayrak Kuralı Değişmeli

0

Romain Grosjean, iş mavi bayraklara itaat etmeye geldiğinde kolay bir çözüm bulunamayacağını söylüyor, Grosjean’a göre çözüm asla ideal olmayacak.

Takım arkadaşı Esteban Gutierrez mavi bayrak esnasında kolay teslim olmadığı için eleştirilere maruz kalmıştı. Gutierrez, Macaristan’da Hamilton’u arkasında tutmuştu, Ricciardo tarafından da Almanya’da çokça eleştirilmişti.

 

Hockenheim’da kendi yaşadıklarını anlatan Grosjean, Vettel’e yer verirken neredeyse üç saniye kaybettikten sonra Gutierrez’i anlayabildiğini söyledi.

“Duruma göre değişir. Liderler taze veya aynı lastiklerle geldiğinde daha hızlı olurlar ve her şey kolaydır. Almanya’da Vettel arkamdaydı ve benden sadece 0.2 saniye hızlıydı. Lastikleri eskiydi ve ben taze süper yumuşaklardaydım. Onun için bu farkı kapamak 10 saniye sürebilirdi. Birkaç tur attıktan sonra Charlie’den uyarı aldık ve geçmesine izin verdim. Fakat bu hamle bize düzlükte 2.6 saniyeye mâl oldu. Mutlu değilsiniz çünkü aynı zamanda puan almak için de savaşıyorsunuz. Fakat onlar da liderler. Doğru veya yanlış cevap yok.”

Grosjean, konunun Almanya yarışı öncesi pilotlar brifinginde de gündeme geldiğini ve muhtemel çözümlerin konuşulduğunu söyledi.

“Bir saniyelik bir eşik oluşturarak hızlı aracı erkenden yollamayı düşündük, ki bence iyi bir fikir. Bazıları beğenmedi tabi. Asla ideali bulunmayacak. Ben araçlar arasındaki hız farkına göre çalışan bir mavi bayrak sistemi isterdim. Tur başına bir saniye hızlılarsa, iki saniye önce yer vermemiz ideal. Fakat sadece 0.2 saniye hızlılarsa, aynandaysa ve yakalayamıyorsa, ‘Neden ona yol vereyim’ diye düşünüyorsun. Bu uygulaması zor bir program olacaktır.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz