Alonso Kurallarda Tutarlılık İstiyor

0

Fernando Alonso, son değişikliklerden sonra Formula 1 kuralları için daha fazla tutarlılık çağrısı yaptı.

Kural değişiklikleri, 2016 sezonu boyunca rutin bir şey haline geldi. Kimi kurallar revize edildi, kimileri toptan değişti. Mesela yeni bir sıralama turları tarzı iki yarış boyunca denenmiş sonra çöpe atılmıştı. Pist limitleri ve telsiz kısıtlamaları da geçtiğimiz haftalarda değişikliğe uğrayan bazı kurallar.

Almanya yarışına doğru, Strateji Grubu toplanmış ve telsiz kısıtlamasını kaldırmıştı. Bu kararda takımların ve pilotların yoğun şikayeti etkili olmuştu. Nico Rosberg’in Macaristan’daki pole turunu düşünerek, çifte sarı bayrak varsa sıralama turlarını kırmızı bayrak varmış gibi durdurma kararı aldı.

“Kesinlikle sporumuz için doğru yol kuralları değiştirip durmak değil. Çoğunlukla iki hafta, iki ay, iki sene önce kural neyse ona geri dönüyoruz.” diye yakındı Alonso. “Yani sadece oturup mühendisleri, takımı dinleyip ne yapıp yapmamamız gerektiğini her sezon, her sıralamalar, her yarış dinliyoruz. Son üç yada dört aydır durum aynen böyle. Çünkü sürekli kuralları değiştirip duruyorlar.”

Çifte dünya şampiyonu, F1 kurallarının stabil olması gerektiğinin altını çizdi ve değişken kuralların sporu izleyiciler için de zorlaştırdığını söyledi.

“Sürekli sürücünün bakış açısıyla olaylara bakıyoruz, biz sadece bu değişikliklerden yana olmaya çalışıyoruz çünkü biz bu kuralları yapan taraf değiliz ve elimizde de değil bunu değiştirmek. Umarım ki şimdi bir tutarlılık yakalayabiliriz. Bizim için bu bir problem değil. Fakat takipçiler ve izleyiciler için biraz tutarlılık iyi olurdu.”

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz