Horner: Renault’nun Payı Büyük

0

Christian Horner, Mercedes’le olan farkı kapatmalarında Renault’un büyük payı olduğunu düşünüyor.

2014’te üç yarış kazandıktan sonra, Red Bull’un şampiyonluk umutları 2015’te gerçeğe dönüşemedi. Bu başarısızlıktan sonra motor üreticisi Renault ve takım arasında büyük bir kırılma yaşanmıştı. Bu sezon yine Renault’la yarışan takım, üniteyi TAG Heuer markası altında kullanıyor. TAG motorlarıyla yarışan Red Bull, Ferrari’yi geçerek Mercedes’le yaklaşmayı başarmıştı.

Horner, Red Bull’un gelişimi hakkında Autosport’a şunları söyledi: “En önemli alan motordu, o yüzden büyük pay Renault’ya ait. Arkadaşlar bazı yeniden yapılandırmalara gittiler ve felsefelerini değiştirdiler. Gelişmeler geldikçe motor açık bir şekilde aşama kaydetti. Muhtemelen Mercedes’e çok yaklaştık. Doğru yön de burası olarak görünüyor. Şaside de gelişmeler elde ettik, tabii ki bu gelişmeler birlikte iyi çalışmalı. Ama yine de ben en büyük payı motorda görüyorum.”

Renault motorda bir sonraki büyük güncellemeyi yeni sezondan önce getirmeyeceğini açıklamıştı.

Sezonun başından beri tur zamanlarını 0.5 saniye geliştirdikten sonra Horner Renault’nun 2017 sezonu için de böyle bir “şey” düşüneceğini umuyor.

“Bu yıl sahip olduğumuz motor, tam olarak sezonu öncesi ne istediysek oydu” diyen Horner ekledi: “Aynısını yine yapabilirlerse, en azından bu seneki Mercedes aracıyla olan farkı inanılmaz derecede azaltabiliriz. Gelecek sezon kimin ne yapabileceğini de bilemeyiz. Fakat böyle bir gelişme çok iyi bir adım olur.

FERRARİ’Yİ YENMEK “İNANILMAZ”

Red Bull’un takımlar klasmanında Ferrari’nin önüne geçmesiyle Horner, bu sezonu gelecek sezona da yarayacak şekilde güçlü bitirmeyi hedefliyor.

“Milyonlarca yıl düşünsek sezonun ilk yarısında elde ettiklerimizi, inanmazdık. Her şey olumlu gidiyor. Geri dönmüş olmak, herkes için büyük bir motivasyon kaynağı. Bunu fabrikada da hissedebiliyorsunuz. Sezonun ikinci yarısında da güçlenmeli ve sezonun sonuna doğru takımlar klasmanında Ferrari’yle en iyi şekilde mücadele edebilmeliyiz. Eğer ilk yarıdaki başarımızı tekrar edebilirsek, Ferrari’nin önünde sezona bitirebilirsek, bu inanılmaz bir sonuç olur.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz