Wolff: İki Rekabetçi Pilotla Uğraşmak Zaman İsrafı

0

Mercedes patronu Toto Wolff, Lewis Hamilton ve Nico Rosberg’in arasındaki rekabeti idare etmenin zor olduğunu ve zaman israfı olduğunu itiraf etti.

Wolff, bu hissi sezon boyunca pist üstü mücadelede bilhassa hissettiğini, en çok da İspanya ve Avusturya’da yaşadığını söyledi. Sonuç olarak uzun açıklamalar, medya polemiklerine boğuldular. Wolff, iki pilotun ileride birlikte yarışma kurallarına daha çok uyacaklarını umuyor. Fakat bu konuda bir garantinin olmadığının o da farkında.

“Sezonun ilk yarısına baktığımda iyi şeyler görüyorum, neredeyse her yarışı kazanmış olmak tam da umduğumuz şeydi,” diyen Wolff ekledi, takım aradan önceki 12 yarıştan 11 tanesini kazanmıştı, “fakat münakaşalar ve mücadeleler kesinlikle yönetimi kolay olmayan şeyler.”

“Bunu kabul ediyoruz, şunu da biliyoruz ki bu, iki tane bir numaralı sürücünüzün olmasından ve eşit şartlarda yarıştırmanızdan doğan bir sonuç. Bu da tabii ki zamanımızı israf ediyor ve uzun vadede bize zarar veriyor. Olumlu olan tarafıysa, her hafta sonunda böyle şeyler yaşamadıkça o sezonun hikayesine bir şeyler katmış olmamız. Hislerim çok net, bu tip olayları ve bazı manşetleri yaşamak istemezdim. Bunun yerine sadece yarışlar kazanıyor olmak isterdim. Fakat şov burası da bir tür şov dünyası.”

“Eğer takım arkadaşları gridde her zaman aynı çizgideyse, ve bu ilk çizgiy, bu yarışları ve şampiyonluğu kazanmayla ilgilidir. Bu da kabına sığmayabilir. Gelecek sene her şey çok farklı olabilir. Dört veya altı pilot arasında yaşanan bir rekabet görebiliriz. O zaman pilotlarınız arasındaki mesafe artacak ve onlar birbirine bu kadar yakın olmayacaktır. Yani bu yaşaması hoş bir sorun, fakat bazen çok yorucu oluyor.”

Pilotlarının üç buçuk senelik rekabetinden sonra, Wolff iki buçuk sene daha buna katlanmak zorunda. İki pilotun da sözleşmesi 2018 sezonu sonunda bitecek. Wolff, olaya en azından dolu tarafından bakıyor: “Şampiyonada rekabetçi bir araçla var olabilmek; açıkçası bu konudaki becerimizle gurur duyuyorum. Fakat sürekli bir tür dengeleme yapmak zorundasınız. Birbirini sürekli daha iyi olmaya iten iki sürücüyle ve arabayı daha hızlı yapmakla uğraşmalısınız.”

“Rekabetin olumsuz tarafıysa şu: her zaman takımı ikiye bölme riskini beraberinde getirir ve takım ruhuna zarar verebilir, bu yüzden sürekli bir denge tutturmak zorundayız. Şu an her şey olumlu gidiyor.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz