Manor’un Kararı Endonezya Hükümetini Hayal Kırıklığına Uğrattı

0

Endonezya hükümeti, Manor’un Haryanto’yu 12. yarışın ardından yarıştırmama kararı almasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Çarşamba günü erken saatlerde, Manor, sezonun geri kalanı için bütçesi tükenen Haryanto’nun yerine Esteban Ocon’un yarşacağını açıklamıştı. Haryanto’nun takımdaki pozisyonu, Endonezya’nın resmi petrol şirketi Pertamina tarafından güvence altına alınmıştı, böylece Haryanto ülkesinin ilk Formula 1 pilotu olabilmişti.

Hükümet, çarşamba günü gelen habere hemen tepki gösterdi, Haryanto’nun sezonun geri kalanını görmesi için anlaşmasındaki şartları sağladığını savunmuştu. Fakat anlaşması sadece ilk 11 yarış için geçerliydi.

Perşembe günkü açıklamasında hükümet sözcüsü Gatot Deva Broto “Spor Bakanlığı alınan karar üzerine hayal kırıklığına uğradı, Manor yarış direktörü Dave Ryan bize Rio Haryanto’nun tüm sezonu yarışacağını söylemişti. Bunun da ötesinde takım patronu Abdulla Boulsen, haziran ayında Rio’nun takımın en az iki yıl daha uzun dönem planları içinde kalacağını söylemişti.” dedi ve ekledi: “Manor’un Rio’dan ve yönetimden kalan ödemeleri Macaristan yarışından önce talep etmesi ve Almanya yarışına kadar ikinci bir şans vermesini anlıyoruz. Spor Bakanlığımız bunu takdir ediyor.”

Açıklama, hükümetin Haryanto’ya takımda kalabilmesi için finansman sağlayamayacağını söylemesiyle devam etti: “Rio’nun bütçesinin devlet tarafından karşılanmasını düşündük, fakat kabul edilmedi. Parlemento Rio’yu Formula 1’de sonuna kadar destekliyor. Ama devlet bütçesini kullanmak bir seçenek değil.”

Haryanto, takımın yedek sürücüsü olma teklifini kabul etmişti. Böylece Haryanto kenarda bekleyip iki sürücüden birinin yarışamayacak olmasını umacak.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz