Kazanan Kim? Tabii Ki Damalı Bayrağı Önde Geçen

0

Damalı bayrağı geçene kadar hiçbir şey bitmez. 2001 İspanya GP’sinin son turuna 37 sn önde giren Mika Hakkinen’in patlayan motorunu ve ellerinden kayıp giden yarış galibiyetini hangimiz unutabiliriz ki? Kıyasıya geçen galibiyet mücadelelerinde damalı bayrağı saniyenin yarısından daha az bir farkla önde geçen pilotun o anki mutluluğunu hiç düşündünüz mü? Ya da saniyenin yüzde biri farkla mağlup olan sürücünün hüznünü? Bu yazıda 66 yıllık F1 tarihinde gerçekleşen en yakın finişleri sizler için derledik. Keyifli okumalar…

1967 İtalya GP: John Surtees 0.2 saniye farkla kazanıyor

Jim Clark için oldukça dramatik bir yarışa ev sahipliği yapan 1967 İtalya GP’sinin galibi son turda belirleniyor ve finiş çizgisini Jack Brabham’in önünde geçen John Surtees yarışı kazanmayı başarıyordu. Yarışın ilk bölümünü Lotus’uyla lider götüren Clark’ın lastiği patlıyor ve pite girmek zorunda kalıyordu. Talihsiz piti sonucu liderliği kaybeden Clark mücadeleyi bırakmıyor ve kaybettiği liderliği geri almayı başarıyordu. Ama yarış melekleri o gün Clark’ın kazanmasını istemiyor olacak ki, son turda yakıt pompası sorunu yüzünden yavaşlamak zorunda kalan Clark 1.’likten 3.’lüğe düşüyor ve Surtees ile Brabham arasında yarış galibiyeti için tatlı sert bir mücadele başlıyordu. Mücadelenin galibi ise John Surtees oluyor ve yarışı sadece 0.2 sn farkla İngiliz pilot kazanıyordu.

1955 Britanya GP: Stirling Moss 0.2 saniye farkla kazanıyor

Juan Manuel Fangio, kendi seyircisi önünde yarışan bu genç Britanya’lının yarışı kazanması için ona yol vermiş olabilir mi? Arjantinli sürücü, öldüğü güne kadar Moss’un açık bir şekilde o gün kendisinden daha iyi sürdüğünü söylerek bunu reddetti. Her ne şekilde olursa olsun mest olmuş Britanya’lı fanlar, tarihte Britanya GP’sini kazanan ilk Britanyalı sürücüyü tebrik etmek için hazırlardı.

2002 Avusturya GP: Michael Schumacher 0.182 saniye farkla kazanıyor

Sporun talihsiz günlerinden birine ev sahipliği yapan A1 Ring -bugünkü adıyla Red Bull Ring- Schumacher’in zaferinden çok Ferrari’nin takım emrinin konuşulduğu bir yarışa sahne oldu. Pole pozisyonundan başladığı yarışı dominant bir şekilde lider götüren Barrichello, son turda takımdan gelen emirle liderliği takım arkadaşı Schumacher’e devrediyor ve ikincilikle yetinmek zorunda kalıyordu. Sürücüler klasmanında 44 puanla rahat bir şekilde lider olan Schumacher’in bu şekilde zafer kazanmasını gereksiz gören fanlar podyum seromonisi öncesi Ferrari’yi yuhalamaya başladılar. Avusturya GP’sinde yaşanan tuhaflıklar bununla da kalmıyordu, Schumacher podyumun en üst basamağını Barrichello’nun hakettiğini düşünmüş olacak ki, podyumun en üst basamağına Barrichello’yu davet ediyor ve tarihte sadece Avusturya GP’sine özgü bir olay gerçekleşiyordu. Brezilya’lı bir pilot Alman milli marşı eşliğinde zafer kutlaması yapıyordu.

1954 Fransa GP: Fangio 0.1 saniye farkla kazanıyor

2000’li yılların başlarında Ferrari’den görmeye alışkın olduğumuz planlı finiş, ilk defa 1954 yılında Mercedes tarafından uygulandı. İlk yarışına 1954 Fransa GP’sinde çıkan gümüş oklar, griddeki diğer araçlardan oldukça farklı bir görüntüye ve performans seviyesine sahiplerdi. Froilan Gonzalez ve diğerlerinin Mercedes sürücüleriyle mücadele girişimleri ne yazık ki başarısız oldu. Çünkü Mercedes’in gücü onların çıkabileceği seviyenin oldukça üstündeydi ve araçları bu üstün seviyeye dayanamayarak iflas etti. Juan Manuel Fangio, yarışın son turunda bilerek yavaşladı ve takım arkadaşı Kling’in kendisine yakalamasına izin verdi. İki Mercedes sürücüsü damalı bayrağı birlikte geçerlerken, en yakıp rakipleri Ferrari’den Robert Manzon tam bir tur geriden onları takip ediyordu.

1961 Fransa GP: Baghetti 0.1 saniye farkla kazanıyor

1954 Fransa GP’sinde olduğu gibi bu yarışta oldukça az viraja sahip Reims pistinde düzenlendi ve birçok çılgın mücadeleye sahne oldu. Gridin tepesindeki isimlerin yarış dışı kalmasıyla birlikte, yarışa 12. sıradan başlayan Giancarlo Baghetti, bir anda kendini Amerikalı Dan Gurney’le yarış galibiyeti için savaşırken buldu. İtalyan pilot Ferrari’siyle bitiş çizgisini geçtiğinde, Dan Gurney’in sadece 0.1 saniye önündeydi. Ayrıca bu zafer, Baghetti’nin F1’deki ilk ve tek yarış galibiyetiydi.

1969 İtalya GP: Stewart 0.080 sn farkla kazanıyor

Nefes kesen ve kazananı saliselerin belirlediği bir diğer yarış da, 1969 yılında eski Monza pistinde gerçekleşti. 4 pilotun birbirinin hava koridorunda finişe geldiği yarışta kazanan Jackie Stewart oluyordu. Yarış bittiğinde bu dört –Jackie Stewart, Jochen Rindt, Jean-Pierre Beltoise, Bruce McLaren– pilot sadece 0.19 saniye içerisinde sıralanmışlardı. Bugünlerde görmeye alışkın olmadığımız bir finiş değil mi?

1982 Avusturya GP: de Angelis 0.050 saniye farkla kazanıyor

Elio de Angelis, F1 kariyerinde ilk zaferini 1982 Avusturya GP’sinde kazanırken, bu yarış aynı zamanda o güne kadar ki en yakın finişe ev sahipliği yapıyordu. Williams pilotu Keke Rosberg, son turlarda Lotus sücüsü Elio de Angelis’i yakalamasına rağmen son düzlükte onu geçebilecek momentumu yakalayamadı ve ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. İki pilot finiş çizgisini geçtiklerinde aralarındaki fark sadece 0.050 saniyeydi.

1986 İspanya GP: Senna 0.014 saniye farkla kazanıyor

1986 İspanya GP’sini lider götüren Mansell, yarışın son turlarında Ayrton Senna’ya geçilerek 2.’liğe düşüyordu. Kaybettiği liderliği aşınmış olan bu lastiklerle kazanamayacağını anlayan Mansell, pite giriyor ve yeni bir set lastik takıyordu. Pitten çıktıktan sonra, pistte tozu dumana katan Mansell, yarışın son turunda son virajı harika bir şekilde dönüyor ve Senna’nın vites kutusuna girmeyi başarıyordu. İki efsane pilot finiş çizgisini yan yana geçiyorlar ve zaman ekranları yarışı 0.014 saniye farkla Senna’nın kazandığını söylüyordu. Peki kronometreler yanılmış olamazlar mı?

2002 Amerika GP: Barrichello 0.011 saniye farkla kazanıyor

2002 Ferrari ve Schumacher için rüya gibi bir sezondu. Sezonun son yarışı Amerika GP’sinde de sezon boyunca görmeye alışık olduğumuz bir tablo bizi karşılıyordu; Schumacher takım arkadaşı Barrochello’nun önünde liderdi ve Ferrari duble zafere bir adım ötedeydi. Ferrari final turunda planlı finişlerinden birini daha uyguluyor ve Barrichello ile Schumi damalı bayrağı 0.011 saniye farkla geciyorlardı. Ancak bir fark vardı, bu sefer Barrichello öndeydi, Ferrari ve Schumacher Avusturya GP’sinin kefaretini bu yarışta ödüyorlardı. Ama bu olayın F1 camiasını ve fanları pek memnun ettiğini söyleyemeyiz.

1971 İtalya GP: Gethin 0.010 saniye farkla kazanıyor

Saniyenin yüzde 1’i ile yarış kazanmak; tek kelimeyle inanılmaz. Hepsi bu kadar da değil, 0.061 saniye içinde sıralanan 5 sürücü. 2003 yılında düzenlenen İtalya GP’sine kadar tarihin en hızlı yarışı olma ünvanını elinde bulunduran 1971 İtalya GP’si tam anlamıyla çılgın bir yarışa sahne oldu. Henüz o yarışa kadar galibiyeti bulunmayan 5 pilot –Peter Gethin, Ronnie Peterson, François Cevert, Mike Hailwood, Howden Ganley-yarış galibiyeti için kıyasıya bir mücadeleye giriştiler ve gülen taraf BRM’i ile Peter Gethin oldu. 1971 İtalya GP’si F1 tarihindeki en yakın finişe sahip yarış olma ünvanını halen elinde bulunduruyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz