Ocon Hamlesi Neler Getirecek?

0

Manor’un Ocon’u Haryanto’nun yerine kokpite oturtma kararı, sezonun geri kalanında Mercedes destekli pilotların aynı ekipmanla kafa kafaya mücadele edeceğini bize gösteriyor.

Mercedes, Red Bull’un aksine resmi bir sürücü yetiştirme programına sahip değil. Fakat Alman üretici, Wehrlein’ın gelişimini destekleyen yegane unsurdu. Umut vadeden Formula 3 sürücüsü bir DTM şampiyonuna dönüştü. Şimdi de bir F1 yeteneği. Mercedes bir yandan da 2014’te Verstappen’le anlaşma imzalamak yerine onu o sezon mağlup ederek F3 şampiyonu olmuş Ocon’u kanatları altına almıştı.

Fransız pilot Ocon, geçtiğimiz sezon Mercedes’in genç yeteneği olarak GP3 şampiyonu oldu. İyi bir geçmişe sahip olan Ocon, bu sezon da DTM’den mezun oldu. Bir yandan da küllerinden doğan Renault için yedek pilotluk yaptı ve testlerde F1 aracının tadına baktı.

Mercedes, Forumla 1’de Red Bull tarzı bir yetiştirme takımı bulundurmasa da Manor’a Ocon’u seçme konusunda sağlam bir baskı yaptı. Bunun karşılığında Mercedes, motor fiyatında Manor’a bir indirim yapmış da oldu. Böylece Mercedes, kendi Toro Rosso’sunu daha az bir maliyetle yaratmış oldu. Bu sayede Mercedes, gelecek nesli daha iyi analiz etmiş olacak.

Wehrlein’ın iyi bir çaylak sezonu geçirdiğine hiç şüphe yok. Avusturya’da kazandığı kritik puan da bunun bir işareti. Ama Haryanto karşısındaki sıralama performansı pek de parlak değil. Wehrlein Haryanto’yu sıralamalarda sadece beş kez geride bırakabildi. Bunlardan biriyse zaten Çin sıralamalarına Haryanto’nun henüz Q1’de kaza yapmasından sonra gelmişti. Wehrlein’ın Formula 1 pistlerine Haryanto kadar aşina olmadığı doğru. Fakat Mercedes muhtemelen Wehrlein’dan daha iyi bir cumartesi performansı bekliyordu.

Ocon ve Wehrlein’ı yan yana yarıştırarak Mercedes, iki pilotu daha iyi karşılaştırabilecek. İki pilot da aynı araçla, aynı ekipmanla, aynı pistte, aynı günde yarışacaklar. Bu Mercedes için bulunmaz bir fırsat.

Mercedes’in gelecek sezondan itibaren Wehrlein’ı gridin daha üst sıralarına taşıması bekleniyor. Force India ve Williams kokpitleri muhtemel adaylar. Ocon, Renault’da kendini ispatlama şansı bulacak gibi duruyor. Gelecek sene Ocon’un Renault kokpitinde Perez’le birlikte yarışması bekleniyor.

Bu hamle tam bir kazan-kazan hamlesi oldu: Mercedes akademisindeki en iyi iki pilotunu karşılaştırma şansı elde etti; Renault aradığı Fransız sürücünün Ocon olduğuna inanıyor, Manor motor giderlerini kıstı ve bunun yanında Haryanto’dan çok daha iyi bir pilota sahip oldu.

Ve tabii Formula 1 de kazandı, geleceğin şampiyonlarını aynı takımda kafa kafaya yarışırken izleyeceğiz.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz