Button Araç Gelişimini Değerlendirdi

0

McLaren 2016 yılında, eskisine göre daha rekabetçi bir hale büründü. Jenson Button da bu duruma ilişkin, yeniden diğer sürücülerle mücadele edebiliyor olmanın keyifli olduğunu söylüyor.

2015’de Honda motoruna döndükten sonra sıkıntılı günler yaşayan McLaren sezonun bugüne kadarki kısmında, geçen sezonun tamamında topladığından 15 puan fazla kazandı. Sonuç olarak, Woking merkezli takım takımlar klasmanında yedinciliğe oturdu ve gözünü 3 puan yukarıdaki Toro Rosso’nun altıncılık koltuğuna dikti.

“Ön tarafa ne kadar yaklaştıysanız işler o kadar iyidir, en azından şimdi mücadele ediyoruz,” diyor Button. “Bu yıl geçen seneye göre daha iyi bir araçla yola çıktık. Sorun şu ki yarışta bir mücadeleye girdiğimiz anda geçiş yapmakta zorlanıyoruz, geçiş yapmak için gereken bazı şeylerden yoksunuz.”

Button, geçmişindeki başarılardan sonra rekabetçi olmayan dönemler yaşamanın nasıl hissettirdiği sorusuna şöyle cevap verdi: “Zor bir şey ve başka bir pilot olsa takım değiştirebilirdi, hatta birçok pilot takım değiştirdi de. Bazen işler yolunda gider ve kazanan araca geçersiniz. Biraz çöküş olduğu doğru, özellikle 2013 çok mücadeleci geçen birkaç yılın ardından çok zordu, üstelik o yılı çok iyi geçireceğimizi düşünüyorduk.”

Button, McLaren’in geçtiğimiz yıla nazaran kaydettiği kayda değer gelişim, Woking’deki takımın doğru yönde çalıştığını gösterdi. 2012’den beri takım yarış kazanamıyor ve takımlar klasmanında 5.likten yukarı gidemiyor.

“Kesinlikle işler doğru yolda gidiyor. Ama bizi Red Bull’la kıyaslarsanız aerodinami anlamında hala çok gerideyiz. Bence aerodinamik olarak çok güçlü bir araca sahipler ve güç üniteleri Mercedes’inki kadar kuvvetli değil. Bu durum onları kendimizle kıyaslamak için iyi bir örnek yapıyor. İyi bir ilerleme var, fakat en önde savaşana kadar asla mutlu olmazsınız ve biz de değiliz. Gidecek hala çok yolumuz var, takımın gelecek sezon için doğru adımlar attığı konusunda da umutluyum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz