Lewis Hamilton: Motor Cezası Rakibim Rosberg’e Bir Yarış Hediyesi Olacak

0

Lewis Hamilton, sezonun ilerleyen döneminde alacağı motor cezasının takım arkadaşı ve şampiyonadaki rakibi Nico Rosberg’in rahat bir yarış geçireceği anlamına geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Avusturya GP’sinde 5. Turboşarj ve MGU-H ünitesini kullanan ve bir sezonda kullanılabilecek maksimum motor sayısına ulaşan Hamilton’ın, 10 sıra grid cezası alma ihtimali oldukça yüksek.

Gerçekleştirilen son 7 yarışın 6’sını kazanan ve 43 puan geriden gelip Rosberg’in 19 puan önünde şampiyona liderliğini eline geçiren Hamilton “Pit yolundan ya da geriden başlayacağım en az bir yarışta, Nico gridin tepesinde rahat bir şekilde yarışacak gibi duruyor” dedi.

“Daha önceleri sizin de şahit olduğunuz gibi , gridin arkasından başladığınız yarışlarda başınıza her şey gelebilir.”

“İkimiz aynı motor sayısında olmuş olsaydık, kesinlikle bu şekilde hissetmezdim; ancak aynı durumda değiliz. Ama bu durum beni sadece daha sıkı mücadele etme konusunda teşvik ediyor.”

Hamilton ayrıca, sezon sonunda daha çok motor parçasına sahip olabilmek için, bir yarış hafta sonunda çifte grid cezası alabileceğini söyledi.

Almanya’da, sıradaki iki yarış olan SPA veya Monza’dan birinde motor değişikliği yapacağını belirten Hamilton, kendisine Hockenheim’da yarış zaferi getiren motoru ilerleyen yarışlarda kullanma konusunda ümitlendi ve “Son yarışta motorumu korudum. Motorumu bir sonraki yarışta kullanabileceğim kadar korumuş olmayı umuyorum.” dedi .

Motor değişimi konusunda henüz alınmış bir karar olmadığını söyleyen takım patronu Toto Wolff, değişim yapılırken bir çok faktörün dikkate alınması gerektiğini belirtti.

“Monza motor değişimi için uygun bir yer olabilir. Diğer pistlere oranla geçişin daha kolay olduğu bu pistte, cezayı minimize edebiliriz” diyen Wolff,  “Biz ayrıca, Hamilton’ın mümkün olduğu kadar yumuşak sürerek bu son motorla sezon sonuna gittiğini görmek istiyoruz.” dedi.

Wolff konuşmasını “İlerleyen yarışlarda motor güncellememiz geldiğinde Nico bu durumdan karlı çıkabilir, bu yüzden tüm bu durumları dikkate alıyor ve motor değişikliği yapmak istemiyoruz.” diyerek noktaladı.

Bilindiği gibi Mercedes, geçtiğimiz yıl diğer takımların aksine motor gelişim haklarının tamamını tek bir yarışta -İtalya’da- kullanmış ve sezon sonuna kadar güncelleştirdiği motorla yarışmıştı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz