Gilles Villeneuve’ü Efsane Yapan 10 Şey

0

Gilles Villeneuve’ün Vikipedi sayfasını incelediyseniz hakkında yaratılan tantanaya anlam verememişsinizdir. Sadece altı yarış galibiyeti olan bir pilot mu en efsane pilotlardan biri olarak değerlendiriliyor? Ralf Schumacher’in de altı zaferi var?

Biraz meraklıysanız oturur birkaç yarışını izlersiniz ve her şey değişir. Anlarsınız ki istatistikler bu tip pilotları anlatmakta yetersiz kalıyor. İzleyemeyenler için Villeneuve’ü efsane yapan sayısız şeyden 10 tanesini seçmeye karar verdik.

1 – Karting değil Snowmobile Kökenli Olması

ab40

Tek koltuklu bir yarış aracına geçmek içi ne yaparsınız? Go-Kart. Belki de Touring şampiyonasına katılırsınız. Fakat Gilles Villeneuve kariyerine snowmobile serilerinde başladı.

Snowmobil şampiyonalarında başarılı bir kariyeri vardı. Dünyanın pek çok yerinde pek çok yarış kazandı. 1974 dünya şampiyonasını kazandıktan sonra sadece zaferlerden değil katılımlardan da para kazanmaya başladı. Böylece Villeneuve kariyerinin ilk motorsporları yarışlarını finanse edebildi.

2. İlk Sıralama Turlarında Takım Arkadaşını Geride Bırakması, Hem De 3 Sene Önceki Araçla

Mclaren-M23-Gilles-Villeneuve

Gilles Villeneuve hep bir Ferrari pilotu olarak hatırlanacak. Ama o Formula 1’e McLaren pilotu olarak 1977 Britanya yarışında girdi. Alt serilerde etkileyici bir performanstan sonra, McLaren Villeneuve’ü yarıştırmak için üç araçla piste çıkma kararı aldı. Bu çaylağa yeni bir araç vermek yerine üç sene önceki bir araçla şans vermek istediler. Böylece Villeneuve ilk defa Formula 1 haftasonuna çıkıyordu. Kariyerinin daha ilk sıralama turlarında etkileyici bir dokuzunculuk elde etti. Villeneuve eski bir M23 kullanırken takım arkadaşı Jochen Mass kariyerinin 56. yarışındaydı ve güncel bir M26 kullanıyordu.

Yarışa Villeneuve dayanıklılık sorunlarıyla iki tur geç başlayıp günü 11. bitirdi. Yarışın en hızlı beşinci turunu attı ve birçokları tarafından geleceğin şampiyonu olarak nitelendirilmeye başlandı.

3 – Kanada Zaferi

1978, Villeneuve’ün Formula 1’deki ilk tam yılıydı ve sezonun son yarışı Montreal’de, Villeneuve’ün evinde koşulacaktı. Hatta bu piste sonraları onun ismi verilecekti. Villeneuve yarışa üçüncü sıradan başladı. Fakat 5. sıradan kalkıp startla 2. sıraya yükselen Jones’a bir sıra kaybetti. Jones sonra lastik patlatarak yarış dışı kaldı ve Villeneuve podyuma yerleşti.

Villeneuve Scheckter’ı geçti ve kalabalık keyiflenmeye başladı. Ama daha iyisi yarış lideri Jarier yağ sızıntısıyla 49. turda yarış dışı kalınca geldi. Villeneuve böylece kariyerinin ilk Grand Prix zaferini kendi evinde kazanıyordu.

4 – Formula 1 Tarihinin En Büyük Mücadelesini Kazanması

Bu videoyu henüz görmemişseniz tam bir F1 fanı sayılmazsınız. Birçok otoriteye göre bu ikili arasındaki mücadele tarihiteki en büyük yarış içi mücadele olarak görülüyor. 1979 yılında Villeneuve geçmişe göre çok daha güçlü bir sezon geçiriyordu ve Fransa yarışında Rene Arnoux ve dönemi turbo motor kurallarıyla domine etmiş Renault ile ikincilik için çekişiyordu.

Bitime birkaç tur kala ikili sıra değiştirdiler ve son tur bizim sadece “epik” diyebileceğimiz şekilde gerçekleşti. İlk viraja girerken Arnoux hamlesini yaptı fakat Gilles izin vermedi. Teker tekere, hatta bazen tekerlek çarpıştırarak virajlara girmeye başladılar. Arnoux geçmeyi başardı fakat bir sonraki virajda Villeneuve bir Banzai hamlesiyle tekrar öne geçmişti.

İki lastik finişe kadar arka arkaya gittiler ve ikinci sırayı alan Villeneuve oldu. Üçüncü Arnoux ile aralarındaki farksa sadece 0.24 saniyeydi.

5 – 3 Tekerle 2 Tekerle Sürmesi

1979 Hollanda yarışında, Villeneuve şampiyonluk şansını canlı tutmak için bir şans kolluyordu. 2. devam ederken start finiş düzlüğü sonunda lastiği patladı ve spin atarak pist dışına çıktı. Villeneuve geri vitesi kullanarak piste döndü ve pitlere doğru tam bir tur gitmeye başladı. Bu Formula 1 tarihinin en çılgınca turlarından biriydi.

Tabii ki, üç tekerle aracı kullanmak pek de iyi bir fikir değildi ve böylece sol arka süspansiyon tamamiyle hasar gördü. Aracın ağırlık dengesi bozulunca sağ ön tekerlek de havaya kalkmış oldu ve Villeneuve turunun büyük bir kısmını iki teker üstünde attı. Kararlılık mı aptallık mı? Siz karar verin.

Villeneuve pite döndüğünde takıma hasarı onarmaları için adeta yalvarıyordu, takımın onu yarışı bırakmaya ikna etmesi bile dakikalar sürdü.

6 – Herkesten 11 Saniye Hızlı Bir Tur Atması

1054

1979 sezonunun kapanışı, Amerika’da Watkins Glen pistinde yapılıyordu. Takım arkadaşı Jody Scheckter şampiyonluğu garantilemişti ve rahattı. Cuma antrenmanları inanılmaz bir yağmur altında gerçekleşti ve Villeneuve en hızlısıydı. Geçmişteki en iyi F1 turlarına baktığımızda birçoğumuz Senna’nın Monaco’da takım arkadaşı Prost’a 1 saniye fark attığı sıralama turunu görürüz. Ama Villeuve Senna’yı bu konuda biraz aşıyor.

Scheckter, antrenmanların sonunda çok iyi bir tur attığından emin pitlere dönmüştü: “O gün attığım tur beni çok korkutmuştu. En hızlısı ben olmalıyım diye düşündüm. Sonra arabadan inip zaman tablosuna baktım ve Gilles’in zamanını gördüm. Bugün bile bu zamanın nasıl mümkün olduğunu anlayamıyorum. On bir saniye!”

7 – Haşat Olup Devam Etmek

1981 Britanya yarışında Villeneuve dördüncü sıradan devam ederken Woodcote şikanını biraz yanlış yorumladı ve kerblere çarparak pist dışına çıktı. Çıkarken Alan Jones ve Cesaris’i de beraberinde götürdü. Üç pilot da çimlere saplanırken Jones ve Cesaris araçlarından hemen atlayıp yarışı bıraktılar. Villeneuve denemedi bile.

Villeneuve iki kanadını da kırmış bir şekilde pitlere kadar gitmeye kararlıydı. Ne yazık ki bir sonraki düzlükte patlak lastik sebebiyle yarışı bırakmak zorunda kaldı.

8 – Görmeden Sürmesi

1981 Kanada yarışı anormal koşullarda yapıldı. Yoğun yağmurdan dolayı görüş minimumdu. Yarışa üçüncü devam ederken Villeneuve’ün kanadı gevşedi ve bir anda tüm görüşünü kapatacak şekilde önünde durdu. Bu noktada başka pilotlar yarışı bırakır veya pitlere dönerdi. Ama biz burada Villeneuve’den bahsediyoruz.

Tam iki tur boyunca aracını böyle kullandı. İki tur boyunca ıslak Montreal virajlarında Ferrari’siyle güreşiyordu. Şikana gelirken kanat sonunda koptu ve Villeneuve devam etti. Villeneuve böylece kariyerinin son Kanada yarışında podyumda yer almış oldu.

9 – Bir Jetle Yarışması

Daha önce birçok pilot jetlerle yarıştı. En ünlü yarışsa Michael Schumacher’le Eurofighter arasındaydı. Ama Villeneuve, bunu deneyen ilk kişi olarak tarihe geçti.

1981 sezonunda Ferrari bir tür gösteri etkinliği ayarlamak istiyordu. Sonunda İtalya’da Villeneuve, Ferrari 126’sıyla Italyan Hava Kuvvetleri’nin F104 jetiyle kapışacaktı.

10 – 60 Tur Boyunca Direnmesi

Villeneuve’ün son zaferi, aynı zamanda en etkileyici zaferidir. 1981 İspanya yarışı. O sezon turbosuyla problemler yaşayan Ferrari’siyle ancak 7. başlayabiliyordu yarışa. Takım arkadaşıysa 13. sıradaydı.

Startta Villeneuve akılalmaz işler yaptı. Çok hızlı kalkara hemen ilk metrelerde beşinciliğe yükseldi. Sonra iki tekerini çimlere çıkartarak 3.lüğü aldı ve ikinci turun başında ikinci sıradaydı. Lider giden Jones 14. turda hata yaparak pist dışına çıktı ve liderliği Villeneuve’e bıraktı.

Villeneuve’ün daha gidecek 60 turu vardı ve Reutemann’ın nefesi ensesindeydi. Watson, Laffite, ve de Angelis ikisini de kısa sürede yakaladı ve bu iş beşli bir savaşa dönüştü. Villeneuve turbosu sorunlu Ferrari’siyle akıllıca bir sürüş yaparak, gaz pedalını akıllıca kullanarak arkasındaki daha hızlı araçların önünde kalmayı başardı. Damalı bayrak düştüğünde beş aracı ayıran sadece 1.24 saniyeydi. Bu yarış, hala F1 tarihinin en yakın yarışı olarak biliniyor.

Bu listeye eklenecek daha birçok şey var. Indycar zaferi, Monaco zaferi ve daha birçok şey… Villeneuve 6 zafer kazanmış fakat her bir zaferi bir şampiyonluğa bedel bir sürücü.

Villeneuve, birçoklarının beklediği gibi 1982 yılında hayata gözlerini, yarışarak yumdu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz