Kanada WRX: Hansen İçin Rüya Vakti!

0

Dünya Rallycross Şampiyonası’nın Kanada ayağı çok büyük sürprizlere sahne oldu.

İlk dört ayaktan yarı finallere katılım esasında belli bir sürpriz gerçekleşmezken yarı final gridleri şöyleydi:

[tabs type=”vertical”]
[tabs_head]
[tab_title] Yarı Final 1. Ayak [/tab_title]
[tab_title] Yarı Final 2. Ayak [/tab_title]
[/tabs_head]
[tab]
Petter Solberg – Johan Kristoffersson

Sebastian Loeb – Ken Block

Anton Marklund – Nicklas Gronholm

[/tab]
[tab]

Timur Timerzyanov – Mattias Ekström

Andreas Bakkerud – Tomas Heikkinen

Timmy Hansen – Kevin Eriksson
[/tab]

[/tabs]

 

İlk ayakta Petter Solberg’in çok baskın bir sürüşü vardı. İlk virajı önde dönen Solberg, bitişe kadar arayı açtı ve yarışı önde bitirdi. İlk ayağın sürpriziyse Loeb’ün elenmesi oldu. Finale çıkan diğer pilotlarsa Kristoffersson ve Marklund oldu.

İlk ayak sonrasındaki ropörtajda Bakkerud’un heyecanı yüzünden okunuyordu: “Çok heyecanlı bir yarıştı. Geriden gelip kazandık. O kadar çekişmeliydi ki vites kolunu kırdım. Bir anda vites kolu elimde kaldı.”

İkinci ayaksa çekişmeli geçti. Bakkerud, beşinci turda liderliği ele geçirerek yarışı kazandı. Etabı Heikkinen ikinci, Timerzyanov üçüncü bitirdi. Fakat son turun son virajında Heikkinen’le bir temas yaşayan Timerzyanov, diskalifiye edildi ve onun yerine ayağı dördüncü sırada bitiren Timmy Hansen finale yükseldi.

Timerzyanov yarış sonrası ropörtajında tepkisini ortaya koydu ve “Ben öyle bir şey yapmadım. Bu ceza geri alınmalı. İtirazlarım sürecek temas filan yok” dedi.

Final yarışından önce RX Lite yarışının finalindeyse aniden bastıran yağmur tüm hesapları değiştirdi. Yarışı son sıradan başlayan Dejong, değişen zemini iyi kullanarak kazandı. Dejong’un sol arka süspansiyonu ilk turda hasar almıştı.

WRX Supercar gridiyse Petter Solberg-Andres Bakkerud ikilisiyle başlıyordu. Arkalarında Heikkinen ve Kristoffersson vardı. En son çizgide de yarışa katılacağı beş dakika önce belli olan Hansen ve Marklund vardı.

Starta damgasını vuran Heikkinen oldu. Audi S1’i ile müthiş bir start alan Heikkinen, Petter Solberg ve Bakkerud’u ilk virajda duvarlara sıkıştırdı. Bakkerud ve Solberg’in ustaca idare etmesiyle hiçbir araç hasar almadı. Fakat viraja çok kötü bir çizgide giren Solberg ilk turu son sırada tamamlayabildi. Yarışın büyük kısmını Bakkerud-Heikkinen-Hansen üçlüsü bu sırayla götürdü. Beşinci turda joker hakkını kullanan Hansen müthiş bir turla liderliği ele geçirdi. Son turu neredeyse yan yana atan bu üçlüden damalı bayrağı ilk gören Timmy Hansen oldu ve İsveçli genç pilot böylece kariyerinin ilk zaferini kazanmış oldu.

Yarış sonrası Hansen’ın ailesi ve takımıyla yaşadığı sevinç görülmeye değerdi. Hansen yarış sonrasında “Yarım saat önce finalde bile değildim. Yağmur bastırıyordu ve bizim için gün bitmişti, toparlanıyorduk. Birden hava açtı ve Timerzyanov’un diskalifiye olduğu haberi geldi. Böylelikle yarışabilecektim. Bu fırsat bize bir sebepten (yukarı bakıyor) verildi. Araba çok çok iyiydi. İlk virajda çok geç frene basabildim ve böylelikle diğerlerini yakaladım. Joker turundaysa liderliğe geldim. O tur gerçekten çok iyi bir turdu.”

Bakkerud’sa son turlarda kaybetmesine rağmen neden mutlu olduğu sorusuna “Bir kere tüm turlar boyunca çok hızlıydık burada, startsa çok zordu burada podyum almak bile çok güzel. İkincilik iyi bir sonuç. Ve Hansen’ı ve ailesini böyle görmek çok güzel.” diye cevap verdi.

Final yarışının ardından finallerde sorun yaşayan Anton Marklund, Petter Solberg’e arkadan çarptı ve iki araç da hasar aldı. Kazadan sonra Petter Solberg tıbbi kontrol için hastaneye kaldırıldı.

Final yarışının resmi sonuçlarıysa söyle:

Sıra Sürücü Poz Süre Puan
1. Timmy HANSEN 1 05:17.826 8
2. Andreas BAKKERUD 2 05:18.903 5
3. Johan KRISTOFFERSSON 3 05:19.383 4
4. Toomas HEIKKINEN 4 05:21.887 3
5. Petter SOLBERG 5 05:22.434 2
6. Anton MARKLUND 6 05:23.636 1

 

Yarışın ardından şampiyonada ilk on şöyle:

Sürücü Puan
Petter SOLBERG 161
Mattias EKSTRÖM 157
Andreas BAKKERUD 132
Johan KRISTOFFERSSON 129
Sébastien LOEB 121
Timmy HANSEN 105
Toomas HEIKKINEN 99
Timur TIMERZYANOV 67
Robin LARSSON 62

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz