F1 2016 Sezon Ortası Analizi – 1

0

İskoç futbol dehası Sir Alex Ferguson, “İstatistikler mini eteğe benzer, birçok şey gösterir ancak aslolanı değil” der. Futbol için oldukça geçerli olan bu söz milenyum çağındaki F1 içinse pek bir anlam ifade etmemektedir. Zira günümüz F1’inde istatistikler her şeyin bir özetidir.

F1 2016 sezonu geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Almanya GP’si ile birlikte 1 aylık sezon arasına girdi. Takımlar ve pilotlar ise 12 yarış süren bu yarım sezonluk macareda bizlere incelenecek çok sayıda istatistik bırakarak, Belçika GP’si öncesinde 1 aylık bir tatil dönemine girdiler. Bu yazı serisinde sizleri detaylı bir sezon ortası analizine davet ediyoruz. Şimdiden keyifli okumalar…

1. PUAN DURUMU

Takım Puan

Surucu_Puan

İlk istatistiklerimiz sürücüler ve markalar klasmanı puan tabloları olacak. 2014 yılında başlayan Turbo çağı ile aşina olduğumuz tablo bu senede tekrar etmiş gibi görünüyor. Grafikler incelendiğinde Lewis Hamilton ve Mercedes GP’nin üst üste 3. yılda da liderlik koltuğunda oturduğu gözükmekte; ancak geçen yılın ilk 12 yarışıyla kıyaslandığında Hamilton ve Mercedes’in dominantlığı bu sene nispeten azalmış görünüyor. Geçen sene ilk 12 yarışta 252 puan toplayan Hamilton, bu sene 217 puanda kalırken, geçtiğimiz sezon 12 yarış sonunda 451 puana sahip olan Mercedes ise bu sezon 415 puan ile yetinmek zorunda kaldı.

Geçen sezon ile kıyaslandığında en büyük yükselişi gerçekleştiren ekibin Red Bull olduğu görülüyor. Avusturya’lı ekip, geçen yıl 12 yarış sonunda 113 puanla 4. sırada bulunurken, bu sezon 143 puan daha fazla topladı ve 256 puanla şampiyonada ikinci sıraya yükseldi. Sıkıntılı geçen 2014 sezonundan sonra, 2015’de hatırı sayılır bir yükseliş gerçekleştiren Ferrari, bu sezonun hayal kırıklığı yaratan ekibi oldu. Sezona galibiyet parolası ile başlayan takım galibiyetten uzak 12 yarış geçirirken, geçen yılın ilk dönemi ile karşılaştırıldığında 28 puan daha az toplayarak sezon arasına girdi. Ve şampiyona ikinciliğini Red Bull’a bırakmak zorunda kaldı.

[btn btnlink=”http://www.damalibayrak.com/f1-2016-sezon-ortasi-analizi-2/” btnsize=”full” bgcolor=”#000000″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]Analizin 2. Bölümüne Gitmek İçin Tıklayınız[/btn]

Sezonun ilk yarısında hayal kırıklığı yaratan bir diğer ekipse Williams oldu. Turbo dönemine güçlü Mercedes motoru ile güçlü bir başlangıç yapan İngiliz takım, diğer ekiplerin gelişmeye başlaması ve maddi yetersizlikler sebebiyle güç dengesinde oldukça gerilere düşerken, bu performans düşüklüğü de elbetteki puan tablolarına yansıdı. Geçtiğimiz sezon 188 puanla 3. sırada bulunan takım bu sezon sadece 96 puan kazanabildi. İngiliz ekibin tek tesellisi, Kanada’da Bottas ile gelen 3.’lükten ibaret. Geçen sezon Honda motoru ile büyük sorunlar yaşayan McLaren bu sezon daha derli toplu bir görüntü çizmeyi başardı  ve geçen sezona göre 25 puan daha fazla toplayarak yükselişe geçen bir diğer ekip olmayı başardı. Force India da yükselişe geçen takımlardan biri olurken, gridde ilk sezonunu geçiren Ferrari destekli Haas da iyi bir başlangıç yapmayı başardı. Ferrari’nin 2015 model motoru ile yarışan STR, geçen sezonki performansına benzer bir performans gösterirken, bir diğer Ferrari motoru kullanan Sauber için aynı şeyi söylemek mümkün gözükmüyor, zira gridde puanı olmayan tek takım konumundalar ve maddi sıkıntılarla boğuşuyorlar. Manor ise puan kazanarak büyük bir başarıya imza attı ve bu sezonki misyonunu tamamlamış oldu.

2. YARIŞ GALİBİYETİ

Puan durumundan sonra sıradaki istatistik olarak yarış galibiyeti sayılarını inceleyeceğiz.

Galibiyet Takım

Sezonun ilk yarısında geçen sezona göre daha az puan toplayan Mercedes, yarış galibiyeti sayısında ise daha iyi bir oran yakalamayı başardı. 12 yarışın 11’ini kazanan Alman takımın, kazanamadığı tek yarış olan İspanya GP’sinin ilk turunda Rosberg ve Hamilton’ın birbirine çarptığını düşünürsek Mercedes’in dominantlığının ne derece büyük olduğunu anlayabiliriz. 2014’te 9/12 2015’te 10/12 yapan Alman takım, her geçen sene krallığını daha da genişletmeyi başarmış görünüyor.

Galibiyet_Pilot

Markalar klasmanından pilotlar klasmanına geçtiğimizde ise şampiyona lideri Hamilton’ın yarışların %50’sini kazanarak bu istatistikte lider olduğunu görüyoruz; ancak bu sene pilotlar klasmanın daha zorlu geçtiği aşikar. Geçen sene ilk 12 yarışın 7’sini Hamilton kazanırken, Rosberg sadece 3 yarış galibiyeti alabilmişti. Ancak bu sene son yarış olan Almanya GP’sine gelinene kadar iki pilotun galibiyet sayıları eşitti. Hamilton son yarışı kazanarak yaz arasına girmeden avantajı eline geçirmeyi başardı. Mercedesler’den arda kalan tek yarışı ise Red Bull’un son gözdesi 18 yaşındaki Max Verstappen kazandı ve tarihte en genç yarış kazanan pilot unvanını eski bir Red Bull pilotu olan Vettel’in elinden almayı başardı.

3. POLE POZİSYONU

Yarış galibiyetinden sonra sıra pole pozisyonunda. Mercedes’in turbo çağından beri en baskın olduğu alanlardan biride kuşkusuz sıralama turları.


Galibiyet Takım

Pole_Pilot

Geçen sene ilk 12 yarışta pole pozisyonunu kimseye kaptırmayan Alman takım bu sene, Monaco GP’sinde Ricciardo’nun pole pozisyonuna engel olamayarak geçen yılki üstün başarısını tekrarlayamadı. Geçen sene ilk 12 yarışta 11 pole pozisyonu kazanarak ezici bir üstünlüğe sahip olan Hamilton, takım arkadaşı Rosberg’in atağa kalkmasıyla birlikte bu üstünlüğünü kaybetse bile kazandığı 6 pole pozisyonu onun zirvede yer almasına yetiyor.

4. EN HIZLI TUR

En Hızlı TurNico Rosberg, bundan önceki 3 istatistikte takım arkadaşına geçilmesine rağmen attığı 5 en hızlı tur ile bu kategoride liderliği kazanmış. En yakın rakipleri ise 2 en hızlı tura imza atan takım arkadaşı Hamilton ve Red Bull’dan Ricciardo olurken, bir zamanlar en hızlı tur konusunda kimseye aman vermeyen Raikkonen, Red Bull’dan Toro Rosso’ya gönderilen Daniil Kvyat ve makus talihini bir türlü yenemeyen Nico Hulkenberg ise 1 en hızlı turla tabloyu dolduran diğer pilotlar olmuşlar.

Devamı gelecek…

Yazı serisinin 2. yazısını görüntülemek icin buraya tıklayın.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz