Arrivabene, Farklı Bir Yapılanma İstiyor

0

Ferrari patronu Arrivabene, teknik şef James Allison’ın vedasından sonra McLaren tarzı bir yeniden yapılanmanın ipucunu verdi.

Ferrari ve Allison, Red Bull’un takımlar klasmanında önce geçtiği Hockenheim’dan önce yollarını ayırmıştı. Eski motor şefi Mattia Binotto, Allison’dan doğan boşluğa geldi. Fakat Binotto şasi gelişimi konusunda deneyimsiz bir mühendis olduğu için birçoklarınca bu görev kısa dönemli bir değişim olarak yorumlandı.

Ancak, Arrivabene Binotto’yu liderlik için mükemmel kişi yapacak yeni bir yaklaşım öneriyor: “Takımla birlikte aracı geliştirmek için birlikte çalışacak. Bütün mühendisler birbiriyle konuşur, ancak bu sefer durum farklı: X mühendisinin arabası olmayacak, takım içindeki birçok departmanın işbirliği yaptığı bir proje olacak.”

Ferrari’nin arzusu, teknik operasonları birçok kişi tarafından yönetilir hale getirmek, ki McLaren’de de işler üç aşağı beş yukarı böyle işliyor. Peter Prodromou, Tim Goss ve Matt Morris teknik departmanı birlikte yönetiyor. Arrivabene’ye göre Ferrari bu düzene geçerse dışarıdan yeni isimlerin gelmesine gerek kalmayacak.

“Teknik yapımızı değiştiriyoruz ama bu operasyonu ancak kapasitesini tam olarak kullanmadığımız mühendislerimizi anlayarak tamamlayabiliriz. Bence olduğumuzdan daha yetenekliyiz. Kendime sorduğum soru şu: neden, madem böyle yetenekli adamlarımız var, yetenekleri göremiyoruz? Eğer iyi mühendisleriniz varsa ve bu kişiler yeteneklerini daha önemsiz işlerle harcıyorsa büyük fırsatlar kaçırıyorsunuzdur. Bizim işimiz hedefi işaret etmek ve bu hedefin ulaşılabilir olmasını sağlamak. Kavramlar açık olduğunda, bence, Maranello dışında yeni mühendisler aramamıza gerek kalmayacak. Süper yetenekli birilerini aramıyoruz yani.”img_mperezg_20160727-105531_imagenes_md_otras_fuentes_mattia_binotto-kVuH-U403504747116RuC-980x554@MundoDeportivo-Web

“Süper yetenekli biri varsa, teknik ekibin onun dediklerini takip etmesi normal oluyor. Fakat biz böyle bir şey istemiyoruz. Biz yatay bir yapıda çalışmak istiyoruz ve koordinatörümüz Mattia Binotto(sağda) olacak.”

Yeni yapılanma, Ferrari’nin Ross Brawn’la görüştüğü dedikodularına bir nokta koyabilir. Ross Brawn’ın dönüşüne ilişkin birçok spekülasyon olmasına rağmen, İngiliz mühendis sürekli olarak bunu yalanlamış ve padoğa tam zamanlı bir işle dönmeyi istemediğini her defasında deile getirmişti.

Ferrari’nin ismi aynı zamanda McLaren’den Boullier ve Toro Rosso’dan James Kay’le de anılıyor.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz