MotoGP 2017 Takvimi: Endonezya’nın yerine Tayland

0

MotoGP 2017 yılında, Endonezya’nın takvime dönüşünün ertelenmesiyle birlikte, Tayland’da ilk defa bir yarış düzenleyebilir.

Endonezya’da bir yarış düzenleme fikri, Endonezya’da yükselen motosiklet piyasası sebebiyle üreticiler tarafından sıcak karşılanıyordu. Nerede olabileceği kesinleşmemekle birlikte en büyük aday Sentul Uluslararası Pisti’ydi. Sentul daha önce 1996 ve 1997 yılında birer yarışa ev sahipliği yapmıştı. Yine de Sentul dahil olmak üzere hiçbir pist şu an MotoGP yeterliliklerini sağlayacak düzeyde değil.

Bu koşullar altında Buriram’daki Chang Uluslararası Pisti’yle Tayland, 19 yarışla düzenlenmesi planlanan 2017 takvimine ciddi bir aday olarak görünüyor. Bu piste 2015 ve 2016 yıllarında Superbike Dünya Şampiyonası yarışları da düzenlenmişti. Buriram’ın takvime girmesi halinde, sezon sonunda yer alacak ve Motegi, Philip Island ve Sepang’ın arka arkaya düzenleneceği kısımda yer alacak. Yine de yetkililer, dört haftada dört yarış düzenlemeye çekinceyle yaklaşıyorlar ve Tayland yarışını Sepang’la birlikte arka arkaya düzenlemeyi düşünüyorlar. Başka bir opsiyonsa yarışın Katar haftasonuyla arka arkaya gerçekleştirilmesi ve sezon açılışında yer alması.

MotoGP’nin Amerika kıtasındaki takvimi de değişeceğe benziyor. Bu sezon kimi takımlar Arjantin’den Teksas’a uçmanın zorluklarından bahsedip yakınmışlardı. Bu sezon bu iki yarışın arasına bir hafta eklenecek gibi duruyor. Alman yarışının kontratı 2021 yılına kadar Sachsenring’de bulunuyor ve bu yarış 1998’den beri bu pistte düzenleniyor. Takvimle ilgili bir başka opsiyonsa bu yarışın Nürburgring’de düzenlenmesi. Aynı zamanda 2018 takviminde Finlandiya’da eski Formula 1 sürücüsü Alex Wurz’un şirketinin pisti KymiRing’de bir yarış düzenleneceği kesinleşmişti.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz