2016 WTCC Katar – Sezon Finalinde Kazananlar Tarquini ve Bennani

0

Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası’nda Katar, Losail’deki gece yarışlarıyla birlikte sezon tamamlandı.

Formula 1’in son yarışıyla çakışmaması için bir kez daha Perşembe ve Cuma gününü kapsayan Katar’da günün ilk yarışını Lada’dan Gabriele Tarquini kazandı. Gelecek sezon Lada’nın seriden çekilme kararı almasıyla açıkta kalan 54 yaşındaki İtalyan, ilk turdaki Monteiro’nun aracını kaldırmak için uygulanan kırmızı bayraktan sonraki yeniden başlamada henüz ilk virajda Chilton’ı geçerek bu sezon Rusya’dan sonra 2. galibiyetini aldı.

Tom Chilton, pole pozisyon avantajını ilk turda güzel defansıyla kullansa da 3. turda güvenlik aracı sonrasında soğuk lastikler ile Tarquini’ye karşı koyamadı ve yarış boyu baskı altında da olsa 2. liğini korudu. Podyumu Honda’dan Rob Huff tamamladı.

WTCC’ye 11. sezonunda veda edecek olan 4 kez şampiyon Yvan Muller 4., Norbert Michelisz 5., Volvo pilotları Thed Björk ve Robert Dahlgren 6. ve 7. sıraları elde ettiler. Son puanlar ilk tur Bennani’den temas yiyerek gerileyen Nicky Catsburg ; Monteiro ile Valente arasında tost olan Jose Maria Lopez ve James Thompson’a gitti.

İlk turda Monteiro, Lopez’i viraj girişinde temas edip viraj çıkışında da ona yer bırakmayınca dıştan gelmeye çalışan Valente ile çarpışarak yarış dışı kaldı. Ana yarışa polede başlayacak olan Bennani ise Catsburg temasıyla pitten geçme cezası alarak son sırada yer aldı.

2016-wtcc-katar-r1

m-bennani-wtcc-katar-2016

Günün 2., sezonun 22. ve son yarışında zafer Mehdi Bennani’nin oldu.

Ters gridleri saymazsak ilk kez bir yarışa polede başlayan Faslı pilot, Björk’den gelen baskıyı kontrol etmeyi başararak bu sezonki 2., kariyerinin 3. galibiyetine ulaştı. Bu zafer aynı zamanda fabrika takımı olarak seriye veda edecek olan Citröen’in 50. zaferi oldu.

Thed Björk, ilk tur son 3 senenin şampiyonu Lopez’e geçildiyse de güvenlik aracı sonrası rakibini geçerek Bennani’yi kovalamaya başladı. Volvo pilotu, sondan bir önceki tur pist dışına çıkarak 2. liğe razı olurken Jose Maria Lopez, hem takımı Citröen Total hemde kendisinin son WTCC yarışında podyumda yer alarak seriye veda etti.

Şampiyona 3.lüğü için yarışan Honda pilotlarından Norbert Michelisz 4., Tiago Monteiro 5. oldu. Monteiro, son turdaki atağıyla 1 puan farkla 3. lüğü kurtardı. Yvan Muller seriye 6. olarak nokta koyarken ilk yarışın galibi Gabriele Tarquini bu kez ortalıklarda gözükmeden 7. sırada yer alabildi. Huff, Coronel ve Thompson son puan alan isimler oldular.

İlk turda Chilton’ın Dahlgren’e temasıyla 2 pilotta yarış dışı kalırken Dahlgren’in pistte kalan Volvo aracı için güvenlik aracı içeriye girdi. Hugo Valente’in temaslarla dolu sezonu ilk yarıştaki gibi ilk turda sona erdi. Bu kez takım arkadaşı Catsburg ile çarpışan Fransız pilot yarış dışı kalırken Catsburg lastik değiştirip devam etse de 14. olabildi.

2017’de Honda ve Volvo dışında bir fabrika takımı gözükmezken Sebastian Loeb Racing Citröen’leri gridde olmaya devam edecek. Chevrolet kullanan takımların ne yapacağı belirsiz…

Jose Maria Lopez ve Citröen Total, üst üste 3. kez çifte şampiyonluktan sonra seriye veda ettiler. Bağımsızlar kupasında ise şampiyon Mehdi Bennani oldu.

2016-wtcc-katar-r2

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz