2016 GP2 Abu Dhabi 1. Yarış – Gasly Kazandı, Şampiyonluk Son Yarışa Kaldı

0

GP2’de sezonun 21., Abu Dhabi’deki ilk yarışında pole pozisyonundan başlayan Pierre Gasly zafere ulaştı.

Fransız pilot, süper yumuşaklar ile başlayıp 25 tur boyunca orta sertlikteki lastikler ile temposunu düşürmeden devam ederek 6 saniye farkla kazandı. Prema pilotu son tur 2 ekstra puan için en hızlı tur denemesi yapsa da ilk sektör dışında varlık gösteremedi.

Nobuharu Matsushita, Gasly’nin tam tersi strateji ile 25 tur orta, 6 tur süper yumuşak lastikler ile 2. oldu. Japon pilot, pitten çıktıktan sonraki ilk tam tur dışında Gasly ile farkı büyük oranda kapatamayınca yakın geçmesi beklenen son turlar sakinlikle geçildi. Podyumu Russian Time’dan Artem Markelov tamamladı.

İlk turda Gasly’yi zorlamaya çalışan, daha sonrasında takım arkadaşına geçilen Sergey Sirotkin, vatandaşının arkasında 4. olurken 5. sırayı Norman Nato aldı. Fakat pitte hız limitini aştığı için 5 saniye zaman cezası alınca 6. lığa geriledi. Şampiyona lideri olarak 7 puan fark ile buraya gelen Antonio Giovinazzi, beladan uzak sakin bir yarışla 5. oldu. Ancak takım arkadaşı ve şampiyonadaki rakibi Gasly’nin kazanmasıyla 12 puan geriye düşmekten kurtulamadı.

Cecotto, Lynn, Latifi ve Marciello ilk 10’da yer alarak puan alan isimler olurken Alex Lynn ters grid ile yarınki yarışa pole pozisyonunda başlama hakkını elde etti.

Zayıfta olsa matematiksel olarak şampiyonluk şansı bulunan Raffaele Marciello pit yolunda korku dolu anlar yaşadı. Ghiotto’nun pit yoluna fırlayan lastiğini almak için piste fırlayan mekanikere çarpmaktan son anda kurtuldu. 11. olan Ghitto’nun olayı yarış sonrası inceleme altına alındı.

GP2’de şampiyonun belirleneceği sezonun son yarışı yarın Türkiye saati ile 13.20’de koşulacak.

2016-gp2-abu-dhabi-r1

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz